• 09122156963
 • 021-88102000
کاشت مو ایران FIT

کاشت مو

کاشت مو
5 (100%) 29 votes

کاشت مو ، کاشت موی طبیعی ، پیوند مو

کاشت مو روشی است برای بازگرداندن موهای از دست رفته انسان اما نمی توان همیشه به عنوان بهترین روش یا تنها راه ریزش مو آن را انتخاب کرد. در مقاله زیر به اختصار کلیه موارد مورد نیاز شما در مورد کاشت مو را بررسی میکنیم. برای انجام کاشت مو مراحلی نیاز است و الزاماتی وجود دارد که بدون در نظر گرفتن آن ها انجام کاشت مو موفقیت کاملی را همراه ندارد.

 کاندید مناسب کاشت مو

 • مردانی که دچار ریزش مو شده اند و الگوی طاسی مردانه دارند.
 • زنانی که دچار ریزش مو شده اند.
 • کلیه افرادی که بخشی از موهای سر خود را به دلیل سوختگی یا آسیب از دست داده باشد.

 اما کاشت مو برای گزینه های زیر مناسب نیست:

 • زنان با الگوی گسترده ریزش مو در سراسر پوست سر
 • افرادی که به اندازه کافی جایگاه “اهدا کننده” مو ندارند که از آن مو برای پیوند جدا شود (بانک موی ضعیفی دارند).
 • افرادی که پس از آسیب یا جراحی دچار زخم های کلوئیدی (زخم ضخیم، فیبری) می شوند.
 • افرادی که ریزش مو ناشی از دارو مانند شیمی درمانی دارند.

اما کاشت مو در هر سنی مناسب نیست، سن مناسب کاشت مو اصولا بالای 25 سال می باشد. معمولا آقایان بین سنین ۱۸ تا ۲۵ بجز موارد خاص با نظر پزشک کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند . زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد. اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند مو – بنا به درخواست خود فرد – یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ، ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ، ولی این رضایت موقتی خواهد بود . لذا جهت انجام کاشت مو بهتر از بعد از سن 25 یا حتی بهتر 27 سال اقدام کنید.

بهترین روش کاشت مو

با کمی جستجو در صفحات وب با انواع و اقسام روش های کاشت مو مواجه می شوید. از روش های استاندارد کاشت مو ( FIT و FUT ) گرفته با انواع اسامی روش های غیر استاندارد و عجیب و غریبی که برخی کلینیک های کاشت مو بوجود آورده اند. متاسفانه برخی کلینیک های پوست و مو ( کاشت مو ) بدون توجه به اصول اخلاقی پزشکان جهت کسب منافع بیشتر دست به انجام هر کاری میزنند. از کپی و جعل اسامی روش های کاشت مو تا ایجاد مزاحمت برای کلینیک های معتبر و صاحب نام این حیطه.

مختصر و مفید تنها دور روش کاشت مو وجود دارد : کاشت مو به روش FIT و کاشت مو به روش FUT . اما روش های ترکیبی و BHT هم از روش های استاندارد کاشت مو می باشد که در واقع همان روش های ذکر شده می باشد که به توضیح آن ها نیز می پردازیم.

اما روش های عجیب و غریب جدید کاشت مو مانند SUT , FCI , DHI , HRT و … همگی بدون پشتوانه علمی و یا دقیقا یکی از روش های FIT و FUT می باشد. لذا کلیه متقضیان محترم کاشت مو در نظر داشته باشند که فریب تبلیغات گوناگون و بی پشتوانه برخی کلینیک ها را نخورند.

در مورد بهترین روش کاشت مو شما حتما باید با پزشک متخصص پوست و مو که دارای تجربه کافی در زمینه کاشت مو باشد مشورت کنید. پزشک متخصص بعد از معاینه و بررسی کامل کلیه موارد اعم از میزان بانک موی شما، سن شما و ترجیح شما روش مناسب کاشت موی شما را انتخاب میکند. توصیه ما به شما تبعیت از فردی است که نه تنها تحصیلات کامل در این رشته را دارد بلکه با توجه به تجربه بالای ایشان می تواند بهترین کمک را به شما برساند.

در زیر به اختصار روش های استاندارد کاشت مو را با هم بررسی میکنیم.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش فولیکولار یونیت ( Folicular Unit Transplant ) ابتدایی ترین روش کاشت مو در دنیاست.

در این روش یک باریکه پوست سر شما به همراه گرافت های مو ( گرافت مو چیست ) به ضخامت (عرض) یک الی دو سانتی متر و به طول  ۲۰تا ۲۵ سانتی متر از ناحیه بانک موی شما برداشته شده، و توسط تکنسین ها و تیم پیوند مو فولیکول‌های مو از آن خارج می‌شود. در ‌‌نهایت آن محل برش بخیه می زنند و گرفت های جداشده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می‌شود.

زمانی که زخم ها بهبود می یابند، خطی از یک زخم در پشت سر بیمار باقی می ماند. عموما اندازه این زخم در حدود ۱ تا ۵ میلیمتر بوده و گاهی به یک چهارم اینچ یا بیشتر نیز می رسد. سپس این لایه از بافت سر، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و درنهایت این قطعات کوچک به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود و در ناحیه کم پشت یا طاس کاشته می شود.

حتما بخوانید :  قیمت کاشت هر تار مو

کاشت مو به روش FUT

درحال حاضر یکی از معایب عمل جراحی قدیمی، خط زخمی است که بر روی سر باقی می ماند پیش بینی پهنای نهایی این زخم دشوار است. بسیاری از بیماران زمانی که ریزش مویشان پیشرفت می کند از نتیجه عمل جراحی پشیمان می شوند.

بیماران منتخب جراحی می بایستی به این نکته توجه نمایند که موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم پوشیده شود، چراکه مدل موهای کوتاه ممکن است باعث آشکار سازی خط زخم گردد.نواری از منطقه دهنده پیوند جدا می گردد که نتیجه آن جای زخم طویلی است. نوار برداشته شده، سپس برای جدا شدن و جمع آوری کردن فولیکول ها آماده می‌شود.

کاشت مو به روش FIT

به دلیل برخی مشکلات روش FUT و نقص هایی که در این روش بود از جمله موارد زیر :

 • ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد؛
 • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو باردیگر نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد؛
 • وجود خونریزی؛
 • محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند؛
 • وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد؛
 • باقی ماندن اسکار.

متخصصین کاشت مو در دنیا بعد از بررسی های فراوان توانستند به جای برداشت نواری پوست سر اقدام به برداشت گرافت های مو به صورت جداگانه و تک تک و کاشت مجدد آن ها در نواحی بدون موی سر کنند. این روش تحولی بزرگ در زمینه کاشت مو بود.

تفاوت کاشت مو FIT با FUT
تفاوت کاشت مو FIT با FUT

روش FIT در دنیا با عنوان روش FUE شناخته می شود. پس فرقی بین روش FUE و FIT نیست. نام FIT بعد از بنیانگذاری این روش توسط کلینیک کاشت مو ایران FIT و بومی کردن آن گذاشته شد. در واقع پس از بررسی های انجام شده روی این روش متخصصین ما نام FIT را که برگرفته از عبارت Follicular Isolation Technique می باشد را انتخاب کردند، چرا که به نظر ما نام FIT خیلی نزدیک به روش انجام شده می باشد.

در کاشت مو به روش FIT از یک ابزار ویژه برای استخراج تک تک واحد های فولیکولی ، استفاده می شود. این ابزار می بایستی که به درون جلد پوست دقیقا در نقطه ای دقیقا بالای ماهیچه Arrector Pili وارد شوند . به محض این که این ساختار بریده می شود ،گرافت دست نخورده استخراج می شود.

تعداد 1 تا 5 تار مو در هر گرافت استخراج شده وجود دارد. این تکنیک امکان استخراج بیشترین تعداد گرافت ها را در یک روز برایمان مهیا می سازد. ما در حال حاضر قادر به جدا سازی تقریبا 5500 گرافت در 2 روز با استفاده از تکنیک ایزوله سازی فولیکولی هستیم. این فرایند به ما امکان کاشت مو در چندین ناحیه بدن را مهیا می سازد .

نکته : کاملترین و بهترین روش کاشت مو حال حاضر جهان و ایران همین روش FIT می باشد.

جهت آشنایی کامل با این روش به صفحه کاشت مو به روش FIT همین سایت مراجعه فرمایید.

کاشت مو به روش BHT و ترکیبی

کاشت مو به روش BHT یا برداشت مو از بدن در واقع روش جدید یا مجزایی نیست. انجام این روش دقیقا همانند روش FIT می باشد با این تفاوت که تعدادی از گرافت که حداکثر تعداد 500 گرافت می باشد از ناحیه مناسبی از بدن برداشت می شود. در این روش ما به هیچ وجه از ناحیه هایی که به زیبایی انسان مربوط می شود مانند موی ریش به دلیل امکان به جا ماندن جای برداشت استفاده نمیکنیم.

این روش مناسب افرادی است که در ناحیه سینه و پشت بدن دارای موی فراوانی باشند و همچنین بانک موی سر آن ها ضعیف باشد.

کاشت مو به روش ترکیبی هم روش جدیدی و منحصر به فردی نیست. این روش هم ادغام روش های FUT و FIT می باشد. لذا کلیه عوارض روش FUT را شامل می شود. در این روش که مناسب افرادی است که احتیاج به تعداد بسیار زیادی گرافت مو برای پوشاندن ناحیه طاس سر خود می باشند، ابتدا با روش FUT حجم بی موی سر پوشانده می شود و سپس توسط روش FIT به تراکم موی کاشته شده اضافه می شود.

حتما بخوانید :  افزایش تراکم مو با بهترین روش کاشت مو

نکته : در روش کاشت موی ترکیبی بیشتر موی برداشت شده توسط روش FUT انجام می شود.

کاشت مو به روش های غیر استاندارد و تایید نشده

همان طور که در بالا توضیح داده شد برخی روش های غیر استاندارد کاشت مو هم توسط برخی کلینیک های نوظهور بوجود آمده است. این روش های عجیب و غریب که نه تنها پشتوانه علمی درستی ندارند، حتی باعث سردرگمی متقاضیان این عمل زیبایی می شود.

در مورد روش های FCI و DHT که هیچ پایه و اساسی وجود ندارد. اما روش های HRT و SUT که به شدت مورد توجه عموم هم قرار گرفته است را باهم مرور میکنیم.

کاشت مو به روش SUT

سال ها پیش پزشکی جهت تسریع در عمل کاشت مو FIT اقدام به ابداع یک دستگاه کاشت مو کرد که قادر به برداشت فولیکول های مو از ناحیه سر بود. این دستگاه توسط فناوری مکش و با سوزن مخصوص خود گرافت های مو را از سر جدا کرده و توسط لوله ای در مخزنی جمع میکرد. سپس توسط افراد این گرافت ها جدا شده و کاشته می شدند . اما مدتی بعد این روش غیر استاندارد و غیر بهداشتی اعلام شد.

حتی در ایران نیز وزارت بهداشت و درمان طی نامه ای استفاده از این روش را ممنوع اعلام کرد. این روش تحت نام SAFER در دنیا شناخته شده می باشد و هیچ ربطی هم به کاشت مو توسط ربات ندارد. در ایران نیز متاسفانه برخی کلینیک ها با خرید این دستگاه اقدام به کاشت مو کردند که آن را روش SUT نام نهادند. حتی اگر قبول کنیم دستگاه را می توان استریل کرد و کاملا بهداشتی از آن استفاده کرد باز هم SUT روش نوین و جدیدی نیست. در واقع همان روش FIT می باشد با این تفاوت که برداشت گرافت های مو توسط دستگاه انجام می شود.

برای مطالعه معایب روش SUT از این صفحه وب سایت بازدید کنید.

 

کاشت مو به روش HRT

در روش ترمیم موی HRT که هزینه بسیار بالایی هم دارد، در واقع کاشت موی طبیعی انجام نشده است. چیزی شبیه به کلاه گیس را زیر پوست سر شما کار گذاشته اند. 

در روش HRT موی مصنوعی همانند موی سر شما کنار موهای شما قرار میگیرد و با کلاه گیس هیچ تفاوتی ندارد. ارتباط دادن این روش ها با روش های استاندارد و تایید شده کاشت مو FIT و FUT کار درستی نیست. کاشت مو یک رشته تخصصی پزشکی محسوب می شود که در آن فولیکول های زنده مو از یک ناحیه سر که مقاومت در برابر ریزش مو دارند به ناحیه بدون مو انتقال می یابند.

ترمیم مو به روش HRT

پس باز هم تکرار میکنیم اصطلاح  HRT همانگونه که خود افرادی که این کار را انجام میدهند نیز اذعان دارند استفاده از موی مصنوعی است و هیچ ارتباطی با کاشت موی طبیعی ندارد . این روش برای افرادی که بانک موی مناسبی برای انجام کاشت موی طبیعی ندارند می تواند روش مناسبی باشد و ما منکر آن نیستیم، اما در صورتی که شخص از بانک موی مناسبی برخوردار باشد، انجام کاشت موی طبیعی مسلما از لحاظ مزایا و هزینه کاشت مو قابل قیاس با موی مصنوعی از هر نوع و هر روشی نخواهد بود .

HRT نوعی کلاه گیس یا همان موی مصنوعی است این روش منسوخ شده و فقط در مواردی کاربرد دارد که امکان کاشت مو به هر دلیلی وجود نداشته باشد .
 

هزینه کاشت مو

مهمترین مسئله در انجام هر کاری قیمت انجام آن است. کاشت مو هم از این قاعده مستثنی نیست. هزینه تقریبی کاشت مو در ایران بین 4 تا 6 میلیون تومان می باشد. این هزینه به نسبت تعداد گرافت مورد نیاز شما متغیر است.

در کلینیک ایران FIT بهترین شرایط را برای انجام کاشت موی موفق برای شما در نظر گرفته ایم و با توجه به هزینه پایینی که توسط مدیران مجموعه تعیین شده لذا پرداخت هزینه کاشت مو به صورت نقدی می باشد. برای محاسبه هزینه تقریبی کاشت موی خود می توانید عکس از سه ناحیه روبرو ، بالا و پشت سر خود به شماره 09122156963 از طریق تلگرام ، وایبر ، واتس آپ یا هر پیام رسان دیگری ارسال کرده و از نتیجه آن با خبر شوید.

لازم به ذکر است محاسبه هزینه کاشت مو فقط با تعداد گرافت قابل محاسبه می باشد و تنها عامل تاثیر گذار روی قیمت کاشت مو به جز تعداد گرافت روش انجام کاشت مو می باشد. روش کاشت مو FIT اصولا مقداری گران تر از روش کاست موی FUT می باشد.

 

 
 
 

دیدگاه در"کاشت مو"

 1. نرگس اکبری

  باسلام و عرض تشکر. نوزادی دارم 6ماه تمام درحال حاضر جز شیرخودم کمکی شیرخشک مصرف میکندالبته مدتی هست برایش حریره و فرنی را نیز شروع کرده ام. آیا میتوانم اقدام به کاشت ابرو کنم؟

 2. رامین بالایی

  سلام
  از سن ۲۰ سالگی موهام شروع به ریزش کرده قبلا از مواد ارایشی مثل رنگ مو و تافت استفاده کردم اما نه زیاد الان مدت ۳ ساله که استفاده نمیکنم اما ریزش موهام باز قطع نشد تو خانوادمونم طاس وجود نداره چه عمو چه دایی
  الانم از شامپو بچه و سریتا استفاده میکنم قصد دارم موهامو بکارم چون بغل سرم واقعا کم پشت شده و پس کلم هم کم پشت شده میخوام بدونم میشه موهامو بکارم با اینکه ریزش داره قبلا دکتر رفتم و ۳ ساله مداوم از مانکسدیل و مدت دوماه از فینااستراید استفاده کردم ازمایش تیرویید دادم مشکلی نداشتم فقط یه ذره کم خونی داشتم که اونم گفت زیاد نیس و رفع میشه خوابمم منظمه ۱۱ شب میخوابم تا ۷ صبح
  ممنون میشم راهنمایی کنی که میشه موهامو بکارم ترسم از اینه بکارم و بقیه موهام بریزه
  ممنون.

 3. سعید خواجه مندلی

  با سلام بنده از دو موسسه کاشت موی دیگر مشاوره گرفته ام و کاشت موی ترکیبی را پیشنهاد داده اند. آیا در روشFUT جای زخم پهنی باقی می ماند و آیا می توان فقط از روش FIT به تنهایی در چند جلسه برای کاشت مو استفاده نمود.
  ممنونم

  • عرض ادب و احترام

   در کاشت مو به روش ترکیبی بیش از 70 درصد کار توسط روش FUT انجام می شود و طبیعی است که همه عوارض کاشت مو به روش FUT را داراست. سپس به وسیله کاشت مو روش FIT تراکم موهای کاشته شده را بیشتر می کنند.
   در خصوص سوال دوم شما پاسخ مثبت است. بوسیله روش FIT می توان در صورت وجود بانک موی مناسب تراکم مورد نظر کاشت مو را بوجود آورد.

دیدگاه خود را بنویسید