• 09122156963
 • 021-88102000

کاشت مو – روش ها ، هزینه ، معایب و مزایا

کاشت مو و آنچه باید درباره کاشت مو بدانیم

کاشت مو، زیبایی، ریزش مو، درمان ریزش مو

این ها در کنار سوالاتی همچون چگونه از ریزش موی خود جلوگیری کنیم؟ کاشت مو طبیعی چیست؟ کلماتی و سئوالاتی هستند که شمار را به این صفحه کشانده است. بسیاری از آدم های اطراف ما یا شاید خود ما صبح مان را با نگاه انداختن به آینه و موهای از دست رفته مان شروع می کنیم.

حال چطور دوباره به زیبایی قبلی خودمان باز گردیم؟ اگر از هزینه های مکرر برای دارو، شامپو و راه های جلوگیری از ریزش مو خسته شده اید توضیحات زیر می تواند به شما کمک کند تا برای کاشت مو طبیعی تصمیم بگیرید. در این صفحه تلاش کرده ایم تمام نکات درباره بهترین روش کاشت مو را برای شما گرد هم آوریم و در نهایت گام های مهمی را برای بازیابی زیبایی تان بردارید.

کلینیک کاشت و پیوند طبیعی موی ایران FIT دارای تیم تخصصی کاشت و پیوند مو، متخصصین پوست ، مو و زیبایی و پزشکان متخصص در کاشت مو می باشد. ما بنیان گذار روش کاشت و پیوند موی طبیعی FIT در ایران هستیم . ایران FIT با تجربه چندین ساله خود تاکنون بیش از 25000 نفر ( رکورد بالاترین تعداد افرادی است که در ایران تحت عمل پیوند موی طبیعی قرار گرفته اند) را کاشت نموده است.

نداشتن حتی یک شاکی از بین این افراد وجه تمایزی است بین کلینیک کاشت مو ایران FIT با سایر مراکز فعال در این عرصه و تاکیدی است دال بر تخصص ، تعهد و تبحر متخصصین کلینیک.

کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند موی ایران FIT با هدف تمرکز تخصص و ارائه خدمات منحصر به فرد تنها در تهران بزرگ خدمات تخصصی خود را ارائه می دهد. ایران FIT نهایت همکاری را به لحاظ اولویت زمانی و نوبت دهی ، پذیرش در روزهای تعطیل و هم چنین به لحاظ مالی با مراجعه کنندگان خواهد داشت.

تاریخچه کاشت مو

قرن نوزدهم میلادی سرآغازی برای عمل های کاشت مو بود. در آن سال ها انسان برای اولین بار تلاش کرد تا با استفاده از بافت های مو دار پوست سر پیوند کاشت مو را در دیگر نقاط سر ایجاد کند. در این عمل جراحی بافت پوست سر به همراه منبع اصلی خون به منطقه طاس برده شده و در آنجا کاشته می شدند.

ژاپنی ها گام های بعدی کاشت موی مدرن را در دهه ۳۰ میلادی برداشتند. در آن زمان جراحان گرافت های کوچک و گرافت های واحد فولیکولی را برای جایگزین کردن مناطق آسیب دیده ابر و مژگان استفاده کردند، این روش در رابطه با برطرف کردن طاسی نبود.

جنگ جهانی تلاش های کشورها را محدودتر کرد. حتی بسیاری از کشورها دست یافته های خود را مخفی نگه می داشتند. تا این که در نهایت و پس از جنگ جهانی دوم و در اواخر دهه ۵۰ میلادی عصر مدرن کاشت مو در جهان غرب آغاز شد. متخصص پوست آمریکایی ساکن نیویورک به نام نرمن انریش توانست با بکارگیری گرافت های آزاد دهنده در بیماران دارای الگوی طاسی مردانه را مورد آزمایش قرار دهد.

پیش از آن تصور غالب این بود که موی کاشته شده بیشتر از موی اولیه در منطقه گیرنده رشد نخواهد کرد. اما دکتر نرمن انریش نشان داد که استفاده از چنین گرافت هایی باعث می شود که موهای جدیدی در منطقه گیرنده رشد کنند. نکته قابل توجه این بود که این گرافت ها باعث می شد موهای جدید کاشته شده در منطقه گیرنده به همان اندازه باشند که در محل اولیه خود بوده اند و رشد قابل توجه داشته باشند.

پس از آن دکتر والتر پی انگر دیگر متخصص پوست توانست که پارامترهای ناحیه مطمئن دهنده را تعریف کند که بر اساس آن تعریف از این پارامترها دیگر به عنوان پایه اساسی برداشت فولیکول مو، به روش نواری و روش FUE استفاده می شد.

تا بیست سال بعد جراحان روی گرافت های کاشت موی کوچکتر کار کردند. نتایج از نظر موفقیت بسیار محدود بود تا جایی که استفاده از گرافت های دو تا چهار میلیمتری منجر می شد که سر شخص ظاهر عروسکی به خود بگیرد. این نتیجه اعتراضات زیادی از سوی متقاضیان کاشت مو را در پی داشت و طبیعتا رغب به پیوند طبیعی مو را کم می کرد.

تاریخچه کاشت مو
تاریخچه کاشت مو

در دهه ۸۰ میلادی یا همان دهه ۶۰ خورشیدی استفاده از برش های نواری جایگزین تکنیک قبلی شد. دکتر کارلوس یوبل پزشک ساکن برزیل توانست کاشتی با استفاده بیشتر از گرافت های کوچک را انجام دهد. این عمل پیوند او را بسیار مشهور ساخت. همزمان در امریکای شمالی و ایالت متحده دکتر ویلیام راسمن در یک جلسه درمانی توانست هزاران میکروگرافت را مورد استفاده قرار دهد که همگی نشان دهنده شتاب پیشرفت پیوند طبیعی مو در دنیا بود.

در اواخر دهه ۸۰ دکتر بی ال لیمر توانست با استفاده از میکروسکوپ برجسته نما نوارهای دهنده را به جایی برساند که با میکروگرافت های کوچک نیز قابل استفاده و کاشت باشند . به دنبال آن روش واحد فولیکولی شروع به شکل گیری کرد و در نتیجه شکاف گرافت ها و اندازه آن ها کوچکتر شد.

سپس روش کاشت موی واحد فولیکولی شروع به شکل گیری کرد. شکاف گرافت ها و اندازه آن ها کوچکتر شد. این گرافت های کوچکتر به جراحان اجازه میدهد تا گرافت های واحد فولیکولی بیشتری را در منطقه پذیرنده قرار دهند.

به دنبال موفقیت های کسب شده جراحان نیز توجه بیشتری به کلیت ماجرای گرافت های کاشته شده کردند. بعد از آن در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی جراحان پیوند مو تکنیک برش جانبی را آغاز کردند که در این تکنیک جرایان پیوند دو تا چهار گرافت فولیکولی مو را دنبال می کنند که باعث می شود موی کاشته شده بهتر روی سر قرار بگیرد و منطقه طاس را به خوبی تحت پوشش قرار بدهد.

حالا دیگر متخصصان کاشت مو روزانه هزاران تار موی طبیعی را برای متقاضیان کاشت مو می کارند. همچنین ما در کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT این افتخار را داریم تا بنیانگذار کاشت مو به روش فولیکولار یونیت در ایران باشیم. متقاضیان کاشت مو در شهرهای تهران ، اصفهان ، تبریز ، کردستان ، شیراز و شهرهای دیگر ایران را در تهران پذیرا باشیم و بهترین خدمات را به آنها ارائه دهیم .

روش های انتقال مو از ناحیه پشت سر (بانک مو) و انتقال آن به نواحی مورد نیاز برای کاشت مو، ویژگی های طراحی خط رویش موی جلوی سر، تکنیک های بیحسی، روش های ایجاد برش و گذاشتن گرافت ها، روش های آموزش و مدیریت تکنسین های متخصص در انجام مراحل مختلف کاشت مو همگی در سال های اخیر پیشرفت های بسیار اعجاب انگیزی داشته است. امروزه با استفاده از مینی گرفت و میکرو گرفت و چیدمان دقیق ، ظریف و هنرمندانه آنها در دست متخصصین پوست و مو در انجام کاشت مو، نتایج پیوند مویی بسیار یکدست، طبیعی و خارق العاده را به ارمغان آورده است.

کاشت مو چیست؟

کاشت موی طبیعی موثر ترین و قطعی ترین روش درمان، جهت موهای از دست رفته است . این پیوند بصورت یک عمل سرپایی بدون بیهوشی، همراه با بی حسی موضعی است. در عمل کاشت مو شخص متقاضی در حین عمل هیچ گونه دردی حاصل از موهایی که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند.

بعد از کاشت موی طبیعی، یک پانسمان بسیار جزئی روی سر گذاشته می شود که بیشتر جهت جلوگیری از آلودگی استفاده میشود. روز بعد از کاشت مو از روی سر برداشته می شود و شخص به راحتی می تواند استحمام کرده و مراقبت‌های پس از کاشت مو را از سر گیرد .

موهایی که کاشته می شوند تا حدود 1 ماه به میزان کمی رشد می‌کنند تا جایی که این میزان رشد مو برای خود شخص هم بسیار محسوس است. سپس این موها وارد مرحله استراحت یا ریزش می شوند. این مرحله بطور تقریبی تا 5 ماه طول می کشد و در اوایل ماه ششم موها مجددا شروع به رشد کرده و بطور دائم باقی می مانند و دیگر دچار ریزش نمی شوند .

تاثیر و نتیجه عمل پیوند مو حدود ۹ ماه بعد مشخص می شود و در این دوره تفاوت چهره قبل از کاشت با بعد از کاشت مو بسیار قابل توجه است . پیوند مو هیچ گونه عارضه ای نداشته و با توجه به مراقبت های بسیار ساده ای که طی همان ۲ هفته اول کاشت نیاز به رعایت می باشد شخص از موهای خوب و یکدستی برخوردار می شود. در نهایت این نتیجه منجر به رضایت بخشی بسیار بالایی از مجموعه مشاوره کاشت موی طبیعی ایران FIT می گردد .

عکس کاشت مو با تراکم بالا

مراقبت از مو پس از کاشت موی طبیعی

 • شما نیازمند سه تا پنج روز استراحت بعد از کاشت مو هستید. درست است که فردای روز عمل می توانید به کارهای روزمره خود بپردازید اما فراموش نکنید که عمل کاشت موی طبیعی ۴ تا ۸ ساعت طول می کشد.
 • این عمل یک عمل سرپایی و بدون بی هوشی است اما فراموش نکنید به همراه داشتن یک همراه همیشه گزینه خوبی است که شما را بعد از ترک بیمارستان و در راه خانه تنها نگذارند.​​​
 • صبر کنید! سعی کنید روزهای اول بعد از عمل سر خود و محل کاشت را به دیگران نشان ندهید. موهای پیوند شده و خون خشک شده شاید اطرافیان را به قضاوت عجولانه وادارد و در نتیجه شما روحیه خود را از دست بدهید.
 • مواظب خوابیدن و نحوه گذاشتن سرخود روی بالش باشید، روزهای اول باید از تماس محل کاشت با بالش خودداری کنید زیرا امکان ریزش فولیکول های موی کاشته شده وجود دارد.
 • هرگاه احساس کردید ریزش غیر عادی شروع شده است هرچه سریعتا با پزشک خود تماس بگیرید.
 • بیخیال شستن موهای کاشته شده در روزها اول شوید. روزهای اول بعد از عمل نباید موها را شست. گاهی اوقات ریزش فولیکول های مو در اثر تماس و لمس معمولی نیز رخ می دهد.
توصیه های پس از کاشت مو طبیعی
توصیه های پس از کاشت مو طبیعی
 • کلاهتان را هم بیخیال شوید. پوشیدن کلاه می تواند روند بهبود را کند کرده یا اینکه به فولیکول ها آسیب برساند. اگر مجبور به پوشیدن هستید مطمئن باشید که امکان عبور هوا و گرم نشدن زیر کلا وجود دارد.
 • سعی کنید روزهای اول هرگز در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید، زیرا سبب آسیب گرافت های مو می شود و زمان بهبودی کاهش می یابد .
 • از هرگونه تعریق سر جلوگیری کنید. تعریق در این شرایط سبب بروز عفونت در پیوند موهای شما می شود. رعایت این نکته برای کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند و یا ورزشکار هستند، بسیار ضروری است .
 • بعد از اینکه پزشک متخصص اجازه استفاده از آب را داد، حتما برای جلوگیری از تعریق و بروز عفونت، موهای خود را با صابون ملایم و آب بشویید.
 • استرس نداشته باشید و نگرانی را از خود دور کنید. روزهای اول، به دلیل وجود زخم بر روی سر، خیلی از افراد با خود فکر می کنند، مبادا تا آخر عمر سرشان با این شکل باقی بماند. ولی در خیلی از افراد این طور نیست و بهبودی حاصل می شود.
 • به سرتان فرصت دهید تا خودش را ترمیم کند و درباره نتایج عمل کاشت مو، عجولانه قضاوت نکنید.
 • صبر داشته باشید.

روش های کاشت موی طبیعی

کاشت مو در کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT با استفاده از جدیدترین روش های روز دنیا در کاشت موی طبیعی، توسط تیمی از مجرب ترین تکنسین های کاشت مو و پزشک متخصص انجام می شود.

کاشت مو در این کلینیک به سه روش FUT ، FIT و روش ترکیبی انجام می شود. در ادامه به بررسی هرکدام از روش ها خواهیم پرداخت. کلینیک فوق تخصصی پیوند موی طبیعی، زیبایی و لاغری ایران FIT مجموعه ای است دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان ایران که توانسته است با بهره مندی از آخرین تکنولوژی و پیشرفته ترین تجهیزات زیبایی و لاغری کلیه خدمات مربوطه را به هموطنان ارائه دهد.

امیدواریم از این فرصت برای کسب زیبایی و سلامتی و همچنین ارزش نهادن به خواسته ها و انتظارات خود در جهت ارتقای عزت و اعتماد به نفس قدم برداریم. ایران FIT افتخار دارد که با به کارگیری جدیدترین متدهای تشخیصی و درمانی و با بهره گیری از مدرن ترین تجهیزات، جوانی و شادابی پوست و زیبایی و تناسب اندام را به شما هدیه کند. تمامی خدمات این کلینیک زیر نظر پزشکان و متخصصین محترم و همگام با جدیدترین متدها و آمیخته با دقت و ظرافت ارائه می شود.

مقایسه روش کاشت مو FIT با روش کاشت مو FUT

کاشت مو به روش FUT

در این روش از یک چاقوی تیز جراحی برای برش یک لایه از بافتهای سر که از پشت یا کناره های سر برداشته شده است، استفاده می شود. سپس این لایه از بافتهای سر، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و در نهایت این قطعات کوچک به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود و در ناحیه کم پشت یا طاس کاشته می شود . سپس جراح با دقت محل زخم را بخیه می زند.

در حال حاضر یکی از معایب عمل جراحی قدیمی، خط زخمی است که برروی سر باقی می ماند. پیش بینی پهنای نهایی این زخم دشوار است. بسیاری از بیماران زمانی که ریزش مویشان پیشرفت می کند از نتیجه عمل جراحی پشیمان می شوند. بیماران منتخب جراحی می بایستی به این نکته توجه نمایند که موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم لایه ای پوشیده شود، چرا که مدل موهای کوتاه ممکن است باعث آشکار سازی خط زخم گردد.

کاشت مو به روش FUT
کاشت مو به روش FUT

 مزایای کاشت مو به روش FUT

 1. امکان کاشت مو در یک جلسه
 2. امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها

 معایب کاشت مو به روش FUT

 1. ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد
 2. کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی کاشت مو بیش از یک و یا دو بار نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد
 3. محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند
 4. عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد و یا باقی ماندن اسکار
 5. وجود خونریزی

 

کاشت مو به روش FIT

در این روش از یک ابزار ویژه برای استخراج تک تک واحد های فولیکولی استفاده می شود. این ابزار می بایستی که به درون جلد پوست دقیقا در نقطه ای بالای ماهیچه Arrector Pili وارد شوند . به محض این که این ساختار بریده می شود، گرافت دست نخورده استخراج می شود.

تعداد 1 تا 5 مو در هر گرافت استخراج شده وجود دارد. این تکنیک امکان استخراج بیشترین تعداد گرافت ها را در یک روز برایمان مهیا می سازد. ما در حال حاضر قادر به جدا سازی تقریبا 4000 گرافت در 2 روز با استفاده از تکنیک ایزوله سازی فولیکولی هستیم.

این فرایند به ما امکان کاشت مو در چندین ناحیه بدن را مهیا می سازد. این نواحی شامل موهای قفسه سینه و کتف می باشد. با ترکیب این تکنیک با روش استاندارد کاشت گرافت ها، می توان نواحی اهدا کننده مو در سر را گسترش داد. همچنین این قابلیت که می توان از موهای نواحی دیگر بدن نیز استفاده نمود ، به طور چشمگیری امکان بالا بردن تعداد کل نواحی اهدا کننده مو را ایجاد نموده است .

ما قادر هستیم به میزان 3 برابر، تراکم بیشتری از روش برش جراحی، دست یابیم . همچنین علی رغم آنکه در روشFIT گرافت ها کوچکتر هستند، در حالت کلی دارای تعداد موهای بیشتری در هر گرافت بوده که دستیاران ما را قادر خواهند ساخت تعداد بیشتری مو از گرافت نسبت به روش برش جراحی آماده نمایند. در نهایت میزان ریسک ابتلا به ریزش موی Telogen که معمولا پس از عمل برش جراحی دیده می شود در این روش به مراتب کم تر است.

در روش FIT اغلب نرخ رشد مو بسیار بالاتر از روش برش جراحی است . اما ممکن است 8 ماه تا یک سال تا زمان رویش مجدد طول بکشد. ترمیم کامل موی سر یا ترمیم گیجگاه دارای تنوع زیادی است. اساسا این مسئله به میزان ریزش مو یا تعداد نواحی سطحی که نیازمند درمان هستند، بستگی دارد.

کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT

مزایای کاشت موی طبیعی FIT:

 • پیشرفته ترین و مدرن ترین روش موجود پیوند مو در جهان
 • محل برداشت پس از پیوند مو غیر قابل رویت
 • ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلوی سر نسبت به سایر روش های کاشت مو
 • در روش فولیکولاریونیت در افرادی که بانک موی کمی داشته و نیاز به تعداد زیادی گرافت دارند می توان از موی سینه و کتف استفاده کرد.
 • ایجاد رشد مو تا سه برابر بیشتر نسبت به روش های قدیمی پیوند و ظاهری کاملا طبیعی
 • در روش فولیکولار یونیت پس از انجام کاشت به جز مصرف یک هفته آنتی بیوتیک مراجعین ملزم به مصرف هیچ دارویی چه خوراکی و چه موضعی نخواهند بود.

در کلینیک کاشت موی طبیعی ایران FIT استفاده از تکنیک تست FOX (قبل از پیوند مو) و تکنیک HOOK ( پیدا کردن بهترین مناطق کاشت مو از نظر خون رسانی ذاتی پوست سر) و تکنیک Hair Direction (جهت خواب مو) و هم چنین استفاده از مدرن ترین و بروزترین ابزار پزشکی سبب افزایش کمی و کیفی عمل کاشت مو شده است. این کیفیت شامل تعداد تار موی سالم در هر یونیت و شفت سالم اطراف آن می باشد که همه این ها موجب موفقیت تضمینی و کسب بهترین نتیجه ممکن شده است.

هزینه کاشت مو طبیعی چقدر است؟

هزینه کاشت مو یکی از بیشترین پرسش هایی است که در صفحه پرسش و پاسخ سایت از ما پرسیده می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم اطلاعات دقیقی برای شما از نحوه محاسبه هزینه تقریبی کاشت مو ارائه دهیم. هزینه تقریبی کاشت مو یکی از مهم‌ترین عواملی است که در تصمیم‌گیری خیلی از افراد برای انجام این عمل تحول‌ساز در زندگی تأثیر دارد.

متاسفانه خیلی از افراد به خاطر پرداخت هزینه ای کمتر اقدام به عمل های ارزان تر و بی کیفیت داده اند و علاوه بر دور ریختن پولشان نتایج نامطلوبی را کسب کرده اند.

هزینه تقریبی کاشت مو چیزی بین 3 تا 6 میلیون تومان می باشد. که شما عزیزان می توانید با پر کردن فرم دریافت تخفیف کاشت مو و ثبت نام خود در زمره مشتریان وفادار ما از تخفیف ویژه ای که ما در طول سال برای مشتریان خود در نظر میگیریم استفاده نمایید.

پیوند مو برای ریزش مو سکه ای

ریزش مو در بین جوانان شاید بیشتر شایع باشد و در روحیه آنان نیز طبعا تاثیر بیشتری بگذارد. ریزش مو حالات گوناگونی داشته و یکی از این حالات به صورت سکه ای بوده که به آن آلوپسی آره آتا نیز می گویند. اندازه این ریزش مو می تواند یک تا پنج سانتی متر بوده و به صورت یک گردی دربیاید. این ریزش مو در سن ها مختلف دیده شده و در هر دو گروه خانم ها و آقایان نیز می تواند اتفاق بیافتد.

ریزش مو سکه ای می تواند از لحاظ زیبایی در فرد ناراحت کننده باشد و باعث خجالت وی و کاهش اعتماد به نفس او شود. ریزش موی سکه ای علاوه بر موی سر می تواند در مژه، ابرو و ریش و سبیل نیز ایجاد شود. البته این موارد به طور همزمان اتفاق نمی افتد . در ادامه نکاتی درباره ریزش موی سکه ای را یادآور می شویم که :

این نکات بسیار مهم هستند:

 • بر خلاف تصور بسیاری از افراد، ریزش مو سکه ای مو فولکیول های مو را از بین نمی برد و باعث ریزش دائمی و همیشگی نمی شود و در اکثر افراد رویش مجدد مو دوباره اتفاق می افتد.
 • معمولا اولین مرحله ریزش مو سکه ای در سر می باشد. ولی در برخی دیگر از افراد اولین محل ریزش مژه و ابرو نیز اتفاق می افتد.
 • این بیماری به نظر می رسد علت ژنتیکی داشته باشد. همچنین بر ناخن ها نیز اثر بگذارد و به نظر می رسد یک واکنش خود ایمنی در افراد مستعد از نظر ژنتیکی ایجاد می شود. البته علل ژنتیکی موثر در این نوع ریزش مو، به عوامل متعددی بستگی دارند. پس ممکن است با سایر بیماری های خود ایمنی همراه باشد. ابتلای ناخن ها به این بیماری در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد دیده می شود.در مان قطعی برای ریزش مو کاشت موی طبیعی است.
 • یکی از علل ریزش سکه ای مو می تواند وجود عفونت در بدن یا وجود قارچ باشد که موجب ریزش مو در یک ناحیه شود.
 • یکی دیگر از علل این ریزش ها می تواند به دلیل استرس و عوامل محیطی باشد.
 • مشاهدات نشان داده بیماری در دهه دوم تا چهارم زندگی بیشتر اتفاق می افتد.
 • ممکن است این نواحی پس از مدتی دوباره موهایش رشد کند ولی نواحی دیگر درگیر شوند
 • رشد این موها مجددا در ۳۵ تا ۸۰ درصد موارد تا یک سال پس از ریزش رشد می کند.

کاشت مو SUT

آیا کاشت مو SUT روش جدیدی است؟ معایب کاشت مو SUT و مزایای آن چیست؟

کاشت مو به روش SUT در واقع همان روش کاشت مو FIT می باشد. با این تفاوت که برداشت فولیکول‌های مو به صورت گروهی و دانه‌ای از پشت سر شخص با دستگاه های اتوماتیک و غیر دقیق انجام میشود. در بعضی از مواقع این دستگاه موجب آسیب رساندن به گرافت های موی برداشته شده می‌شوند. با این حال این روش نیازی به جراحی ندارد. در روش کاشت SUT تعداد خیلی زیادی از فولیکول های مو ممکن است از بین بروند. این روش اصطلاحا به دلیل S اول کلمه SAFER با نام SUT شناخته می شود.

روش SUT همانطور که در بالا به آن اشاره شد همان روش Safer می باشد. روش قدیمی و منسوخ شده SUT در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد ایران شد. (بنابرین برخلاف تبلیغات و شایعه پراکنی های موجود هیچ نوآوری جدیدی نیست ). دستگاه Safer مو را بصورت همان روش کاشت موی FIT بصورت تک تک از بانک مو جدا می کند. عمل کاشت مو نیز همانند روش کاشت موی FIT با استفاده از متد پانچ می باشد.

اولین نقص روش SUT : پس از مدتی که از استفاده این دستگاه گذشت انجمن متخصصان پوست تهران طی نامه شماره پ/۷۵۱۴۸۵ مورخه ۸۱/۱۲/۱۸ ممنوعیت این دستگاه را به سبب ایراد خسارات جبران ناپذیر اعلام نمود.

نکته دیگر این که این دستگاه هیچ ربطی کاشت مو توسط ربات ندارد. با توجه به ایرادات وارده برای آموزش کاشت مو به افراد مبتدی و تازه کار که توانایی تربیت تکنسین نداردند مفید واقع می شوند.

برخی از معایب کاشت مو SUT

 • احتمال انتقال بیماری به دلیل عدم امکان استریل نمودن کلیه قسمت های دستگاه به خصوص تیوب های انتقال دهنده ی گرافت مو.
 • ایجاد تخریب در نواحی گیرنده و دهنده.
 • استفاده از مکانیزم قدیمی و طرد شده ی پانچ گرافت.
 • بیش از ۵۰ درصد گرافت های برداشت شده به وسیله دستگاه از بین رفته اند و کیفیت خود را از دست داده اند.
 • بجا ماندن حفرهای موی کاشته شده و بجا ماندن اسکار از حاصل دستگاه های اتوماتیک در قسمت برداشت مو آسیب جدی به بانک موی شخص وارد می نماید.

 

مقایسه کاملا علمی و بی طرفانه روش SUT با سایر روش های کاشت مو :

ادعاهایی که در مورد روش SUT هست را با هم بررسی میکنیم :

 • عدم احتیاج به تیغ جراحی
 • بیهوش نکردن بیمار
 • به جا نماندن اسکار یا جای برش
 • عدم وجود عوارض

با کمی فکر، تامل و تحقیق بیشتر در مورد روش های مختلف کاشت مو، پی میبریم روش FIT که بهترین روش کاشت مو حال حاضر دنیاست همه این مزایا را دارد. در روش FIT در کلینیک کاشت مو ایران FIT بیمار بیهوش نمیشود. جای اسکار و یا جای برش فقط در روش FUT می باشد. در روش نوین FIT نیز هیچ عارضه بیمار را تهدید نخواهد کرد. پس دلیل این حجم تبلیغات گسترده روی روشی که تنها تفاوت آن استفاده از دستگاه به جای هولدرهای دستی است چیست ؟

پاسخ این سوال را به خود شما وا میگذاریم و در ادامه به بررسی سایر ادعاهای موجود در این زمینه میکنیم.

۱۴۰۰۰ تار مو در یک جلسه : به فرض درست بودن این ادعا و کاشت واقعا ۱۴۰۰۰ تار مو برای هر فرد آیا با روش های دیگر کاشت مو نمیتوان ۱۴۰۰۰ تار مو کاشت ؟ همانطور که گفته شد کاشت مو به روش SUT دقیقا از تکنیک کاشت مو به روش FIT بهره میبرد، پس ایجاد تراکم با روش مادر هم امکانپذیر است.

خط رویش طبیعی : خط رویش طبیعی که تخصص آن در اختیار کلینیک ایران FIT می باشد به راحتی توسط روش کاشت مو FIT انجام می پذیرد. تخصص کلینیک ایران FIT کاشت مو در نواحی گیجگاهی به علاوه خط رویش طبیعی با فرمول لئوناردو داوینچی می باشد. در روش SUT هم میتوان در صورت وجود تخصص خط رویش طبیعی به وجود آورد.

نبود جلسات مکرر در کاشت مو : در روش کاشت مو FUT همانند روش SUT کاشت مو می تواند یکروزه انجام شود. مقایسه روش SUT با یک روش قدیمی و سنتی باز ما را به تفکر بیشتر در مورد این روش به اصطلاح جدید وا میدارد. حال باید به این نکته نیز توجه کرد که برای جراحی و یا عمل کاشت مو که چهره زیبای انسان را دربرمیگیرد، آیا به فرض یک روز اضافه جای دوری میرود ؟

وجود تراکم بسیار بالا : ایجاد تراکم در کاشت مو به روش SUT با روش کاشت مو FIT هیچ فرقی ندارد.

به روزترین متد اروپا و آمریکا : با بررسی در سایت های کلینیک های کاشت مو معتبر دنیا به روش کاشت مو FUE میرسیم. روش کاشت مو FUE همان روش کاشت مو FIT می باشد. در کشورهای پیشرفته دنیا هم روش FIT استفاده می شود.

عدم وجود درد و خونریزی : متاسفانه در وب سایت بعضی از کلینیک ها شاهد شایعه پراکنی در مورد روش کاشت مو FIT هستیم. در روش کاشت مو FIT هیچ درد و خونریزی وجود ندارد.

متاسفانه وجود متون غیر علمی و بدون پشتوانه در سایت های برخی از کلینیک های کاشت مو در ایران که با صرف هزینه های فراوان رتبه های شاخص موتورهای جستجو را به خود اختصاص داده اند، موجب سردرگمی عزیزانی می شود که قصد کسب علم و آگاهی در مورد روش های کاشت مو دارند. نبود مقالات علمی معتبر و بدون منبع در وب سایت های این کلینیک ها حاکی از همین امر می باشد.

بعضی از به اصطلاح همکاران در این کلینیک ها برای کسب درآمد بیشتر و نبود توانایی کافی در رقابت با معتبرترین و بزرگترین کلینیک های ایران آن ها را به راه نادرست رقابت ناصحیح وامیدارد. امید است با انتخاب درست خود موجب حذف سوء استفاده کنندگان عرصه پزشک شویم.

 

معایب کاشت مو SUT

باز به غیر بهداشتی بودن روش کاشت مو SUT اشاره میکنیم . اصطلاح SUT یک اصطلاح ” من در آوردی ” است که در هیچ یک از کتاب های مرجع کاشت مو وجود ندارد . طبق گفته افرادی که از این اصطلاح استفاده می کنند به معنای انجام کاشت مو با حداقل آسیب به فولیکول ها (پیاز مو) می باشد.

مسلما در مراحل مختلف کاشت مو هرچه پزشک بتواند با دقت بیشتر و با حداقل آسیب به موها این عمل را انجام دهد نتیجه و راندمان عمل بهتر خواهد بود و این مطلب کاملا روشن و بدیهی است .

استفاده از اصطلاحات خودسرانه و شخصی که متاسفانه این روزها نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز توسط افراد سودجو و فرصت طلب صورت میگیرد فقط به منظور جلب توجه و جذب افراد ناآگاه بوده و عملی سخیف و غیر اخلاقی است.

در پایان امیدوارم شما بعد از مطالعه این مقاله ، قبل از نوشتن هرگونه مطالبی نظیر مطالبی که برخی وب سایت های کاشت مو نگاشته شده است ، به خوبی در مورد آن تحقیق کرده و فریب افراد سودجو را نخورید . به این نکته نیز توجه داشته باشید که انتخاب روش کاشت مو مناسب شما باید توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام شود. ما در کلینیک ایران FIT از مجرب ترین و متخصص ترین پزشکان فوق تخصص پوست و مو تحصیل کرده در کشورهای اروپایی بهره میبریم.

انتخاب با شماست. کلینیکی را برای کاشت مو خود انتخاب کنید که واقعیت های کاشت مو را به شما بیان میکند.

برای دریافت هرگونه پرسش در مورد کاشت مو به صفحه پرسش و پاسخ سایت مراجعه فرمایید.

کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند مو ایران FIT

 • بنیانگذار روش فولیکولار یونیت در ایران
 • رکورد دار بیشترین تعداد کاشت مو موفق در ایران
 • بزرگترین کلینیک کاشت مو خاورمیانه