Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
کاشت مو به روش BHT | کلینیک کاشت مو ایران FIT
 • 09122156963
 • 021-88102000

کاشت مو به روش BHT

کاشت موی بدن یا BHT روشی است که در اوایل سال 2000 کشف گردید در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری متخصص وجود دارند که از این روش در ترمیم مو استفاده می کنند.

روش BHT خیلی مورد توجه قرار نگرفت زیرا مشابه روشFIT نیازمند ابزارهای ویژه بوده و بسیار وقت گیر است و بعضی اوقات نتایج آن غیر قابل پیش بینی است. ولیکن باید توجه داشت که این روش تنها انتخاب بیمارانی است که نواحی اهدا کننده موی سر آنها تقریبا از بین رفته است. پیش بینی این که روش BHT واقعا برای چه کسانی مفید است دشوار است . ما نخست بیماران را به استفاده از روش FIT تشویق کرده و روش کاشت موی بدن را به عنوان گزینه آخر مطرح می سازیم . با این وجود قابل درک است که برای بسیاری از بیماران روشBHT تنها راه حل برای جراحی های ترمیم مو می باشد.

از موهای بدن تنها به عنوان پروسه تکمیلی استفاده می شود به این معنا که برای ایجاد تراکم بیشتر در موی سر از آن استفاده می شود.

عکس کاشت مو BHT

پیوند مو از بدن

موی بدن در اکثر نقاط بدن انسان وجود دارد . این نقاط از پشت گردن شروع و تا نوک انگشتان پا ادامه می یابد. نه تنها نقاط مختلفت برای موی بدن وجود دارد، بلکه موی هر ناحیه متفاوت است. این تنوع، مشخصه هر ناحیه است. این ناحیه ممکن است شامل موهای شاداب تر، موهای صاف تر، موهای مجعدتر، موهای ضخیم تر، موهای کوتاه تر و موهای بسیار بلندتر باشد. تنوع گسترده آنها به تنهایی، آنها را به مراتب متفاوت از موی سر می کند.

موی بدن را می توان به دو دسته تقسیم کرد: موی ریش و بقیه بدن. موی ریش به ندرت در فاز تلوژن (استراحت) است در حالیکه سایر قسمت های بدن ممکن است تا 60 % مو در فاز تلوژن باشند. موهای ریش معمولاً به عنوان واحدهای مو به صورت یکنواخت رشد می کنند، اما در موارد نادر ممکن است سه گروه مو ذکر شود.
تنها کسانی که دارای ریش ضخیم هستند، دو گروه مو دارند. موهای ریش با سرعت بسیار بیشتر و برای مدت طولانی تری نسبت به سایر انواع موهای بدن رشد می کنند. به همین دلیل است که اغلب ریش های افراد با اینکه بسیار بلند هستند، قادر به رشد می باشند. پیوند موی ریش بسیار سازگارتر است و عملکرد معمولی بین 60 تا 100 درصد تولید می کند.

شکل های دیگر موهای بدن معمولاً کوتاه تر هستند و رشد کمتری نسبت به موی سر دارند، به طوری که معمولاً رشد طولی بیش از 3 تا 6 سانتی متر نیست. این موها اغلب مجعد هستند اما نه به اندازه ی موی ریش. بعضی از انواع موی بدن حتی کمتر رشد می کنند مانند موهای روی بازو، روی انگشتان و ابروها. این موهای بدن اغلب در ظاهر ظریف است، هرچند گاهی اوقات به اندازه موی سر ضخیم هستند. حتی زمانی که ناحیه موهای بدن ضخیم باشد، مو به اندازه روی سر رشد نخواهد کرد. این مو در مقایسه با موی سر و موی ریش ممکن است از لحاظ زیبایی نتایج ناچیزی داشته باشند.

به طور کلی 1 نفر از هر 4 نفر که تحت پیوند موی بدن غیر ریش قرار می گیرد، از لحاظ زیبایی نتیجه خوبی می گیرد. حتی اگر پیوند موی ریش، پوشش زیبا و خوبی را فراهم کند، برخی از بیماران ضخامت و مجعد بودن مو را دوست ندارند. این کنتراست در ظاهر میتواند کاملا قابل توجه باشد، زمانی که موی سر خوب و صاف و موی ریش ضخیم و مجعد است.

به این دلایل، اغلب بهتر است که یک روش تست قبل از جراحی کاشت مو برای انجام روش موهای بلندتر بدن انجام شود. این روش تست، عملکرد و ظاهر موی بدن را ارزیابی خواهد کرد. اگر بیمار و پزشک در نتایج ناامید شوند، احتمالا بهترین راه برای جلوگیری از روش های اضافی است. 

کاندید مناسب پیوند مو از بدن

کاندیدهای ایده آل برای پیوند موی بدن شامل کسانی هستند که موهای بدنشان شباهت بسیاری به موهای سر آن دارد. به عنوان مثال، اگر گیرنده موهای ضخیم و مجعد داشته باشد، ریش ممکن است منبع عالی مو برای ناحیه نازک شدن باشد. 

سایر ویژگی هایی که کاندید بودن را بهبود می بخشند عبارتند از فقدان منابع کافی مو در پوست سر. موی سر هنوز بیشتر از همه ترجیح داده شده است زیرا به طور مداوم رشد می کند و شبیه به موی سر می شود. اگر یکی منابع پوست سر کافی داشته باشد، بهتر است ابتدا از این منابع استفاده کنید. بعضی از بیماران ترجیح می دهند از موهای بدن بر روی موهای پوست سر استفاده کنند. در این شرایط آزمایش موی بدن ممکن است برای ارزیابی رشد و ظاهر پیوند انجام شود.

اگر فرد در حال پیوند مناطق خاص مانند ابروها یا شقیقه ها باشد، می توانید موهای بازوی خود را امتحان کنید زیرا اغلب شفاف تر از سایر منابع موی بدن است. در ابروها، موها کمتر از موی سر رشد می کنند، بنابراین ممکن است فرد متوجه شود که موهای بازو یا پا می تواند بهینه باشد. با این وجود، موی سری که به هر قسمت از سر پیوند خورده، نتایجی سازگارتر از پیوند از سایر قسمت های بدن ایجاد می کند.

هنگام انتخاب انواع مختلف موی بدن برای پیوند، بهتر است موهای ریش را انتخاب کنید زمانی که نتایج سازگار از نظر عملکرد، اهداف مهمی هستند. هنگام تلاش برای مطابقت مو با نوع خاصی از مو بر روی بدن، ممکن است فردی عملکرد آن را برای بهبود شانس مطابقت زیبایی بهتر، قربانی کند.

دو عامل وجود دارد که تمایل به بهبود یا کاهش عملکرد دارند. با موهای بدن، موها در فاز آناژن نتیجه ای سازگارتر را تولید می کنند. ما همچنین می دانیم که تراکم بیش از 30 پیوند در هر سانتی متر مربع می تواند عملکردی نزدیک به صفر را با موهای بدن به ارمغان بیاورد. من توصیه می کنم که بیماران موی آناژن را پیوند داده و موهای بدن را در تراکم کمتر از 36 پیوند در هر سانتی متر مربع پیوند بزنند.

ما به بهترین صورت می توانیم موهای آناژن را با انجام اصلاح مرطوب در ناحیه گیرنده، قرار دهیم. مو باید در برابر دانه ها تراشیده شود تا موی ناحیه اهداکننده مانند پوست بی موی صاف باشد. هدف این است که ما موهایی که به طور فعال رشد می کنند و در طول روزهای آینده بلندتر می شوند را شناسایی کنیم. با موی ریش، موهای آناژن ممکن است صبح روز بعد مشاهده شوند و صبح روز بعد برداشته شوند. با فرم های دیگر از موهای بدن، بهتر است ناحیه اهداکننده را دو تا سه روز بعد از اصلاح ارزیابی کنید، زیرا دیگر فرم های موی بدن زمان بیشتری برای رشد احتیاج دارند.

در غیاب یک اصلاح مرطوب، ممکن است رنگ موهای آناژن را با یک سایه مشخص از رنگدانه زیر سطح پوست در طول رشد فولیکول مو تشخیص دهیم. ما همچنین به طور ناگهانی متوجه شدیم که سلول A تزریق شده به ناحیه پرورش موی بدن، می تواند عملکرد را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. پیوند موی بدن، اغلب همانند پیوند موی سر، انجام می شود. رشد در سه ماه قابل پیش بینی است بنابراین بیماران و پزشک آنها می دانند که نتایج مطلوب قابل دستیابی است یا خیر. در یک مورد نادر، عملکرد ضعیف در 12 ماه به نتیجه عالی بین دوره زمانی 12 و 24 ماه تغییر یافت. برخی از پیوندهای موی بدن به همان اندازه پیوند موی سر یا ریش موفق هستند. برای دستیابی به موی سر، پوشش به طور کلی آسان تر است، بنابراین این باید اولین خط درمان برای ریزش مو باشد.

کاشت مو به روش BHT

کاشت موی بدن به روش BHT یک روش جراحی نسبتا جدید است که برای ترمیم مو استفاده می شود. مبانی علمی این روش توسط مفهوم نفوذ گیرنده ارائه شده است، که نشان می دهد که لاپوست (درم) در منطقه گیرنده ممکن است بر روی الگوی رشد موهای پیوند زده شده تاثیر بگذارد. از این رو هنگامی که موی بدن بر روی پوست سر پیوند می شود، بلندتر و ضخیم تر می شود. این مسئله در چند گزارش منتشر شده کاشت مو با این روش تأیید شده است.

علاوه بر این، از آنجا که این روش با روش استخراج ( روش کاشت FUE ) انجام می شود باعث ایجاد زخم های بسیار کوچکی در بدن می گردد . اما در نظر داشته باشید بدن یک منطقه با درجه زیبایی کمتر نسبت به سر محسوب می شود . پس موهای بدن می توانند به ارائه یک منبع جایگزین قوی از موی داوطلب در بیماران انتخاب شوند . این روش در هندوستان رایج است که بدن را به صورت عمومی در معرض آفتاب قرار نمی دهند . روش کاشت BHT می تواند برای بیمارانی که بانک موی قوی ندارند روش جایگزین بسیار مطلوبی باشد.
مهم ترین تفاوت بین کاشت موی بدن با روش BHT (BHFUE) و خود روش کاشت موی FIT این است که در BHT مو از دیگر بخش های مختلف بدن استخراج می شود نه از کاسه سر. تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است:

 • جهت واحدهای فولیکولی مو
 • نوع پوست
 • عمق فولیکول مو در زیر پوست
 • ضخامت و حلقۀ مو

پزشکی که BHT را انجام می دهد باید قبل از آن به روش های پیوند مو استریپ و عمل FIT مو آشنایی داشته باشد و ابتدا آن ها را انجام هد. BHT زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی نتوان از کاسه سر سر مو استخراج کرد.

عناصر کلیدی لازم برای رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش در پیوند مو عبارتند از:

 • استخراج اهدا کننده مناسب .
 • شکافت واحد فولیکولی مناسب .
 • پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی .
 • ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه مناسب، جهت و تنظیم .
 • طراحی خط مو طبیعی .
 • قرار دادن دقیق گرافت با روش مناسب به طوری که از صدمه زدن جلوگیری کند .
 • مراقبت مناسب بعد از عمل .

مسائل مربوط به پیوند موفق موی بدن :

با در نظر داشتن همۀ موارد بالا، سه موضوع عمده وجود دارد که باید حتما” برای دستیابی به عمل جراحی پیوند موی بدن موفقیت آمیز مد نظر گرفته شود. این مسائل عبارتند از:

 • فرایند استخراج .
 • چرخه موی بدن .
 • سازگاری موی سر و بدن .

چرخۀ موهای بدن در کاشت مو BHT

چرخه رشد مو از موهای سر در فاز آناژن حدود پنج سال و در فاز تلوژن حدود سه ماه است. به عبارت دیگر، مو برای مدت پنج سال رشد می کند و سپس به مدت دو ماه، قبل از جایگزین شدن با موی جدید و سالم خفته باقی می ماند. در پیوند پوست سر مو که مو را از قسمت دهنده به قسمت گیرنده انتقال داده می شود، در حدود سه ماه طول می کشد که مو شروع به رشد کند، مدت دوره ای که به لحاظ زمانی معادل فاز تلوژن چرخۀ رشد موی آنهاست.

به منظور درک کارکرد چرخۀ موی بدن، ابتدا می بایست چرخۀ موی پوست سر را درک کرد.

چرخه رشد مو از موهای بدن هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. برخی از مطالعات نشان می دهد که موهای بدن در فاز آناژن بسیارکوتاه و در فاز تلوژن بسیار طولانی است. این بدان معنی است که موی بدن را حدود مدت شش ماه در حدود ۲ اینچ رشد می کند، و سپس می توانند به مدت چند سال در این اندازه باقی بمانند. در پیوند موی بدن، مویی که از بدن به پوست سر منتقل می شود، ممکن است تاخیر قابل ملاحظه ای در رشد با توجه به فاز تلوژن آنها داشته باشد.

سازگاری موی سر و بدن

سازگاری موی سر و بدن به خصوص تا آنجا که به رنگ و حلقه مربوط می شود، بسیار مهم است. اگر برای مثال، اگر موی بدن یک بیمار خاص مجعد است و موی سرش راست است، پیوند موی بدن، در بدن این بیمار دشوار خواهد بود. موی بدن معمولا به حدود ۵ سانتی متر رشد می کند و بیمار BHT بالقوه درک می کند که موهای بدن خود را کوتاه کند یا از بین ببرد.

بیماران BHT باید محدودیت های خود را بدانند و باید با دقت آنها را انتخاب کرد. به هر حال این تکنیک ممکن است راه حلی برای بیماران به شدت طاس باشد که نتوانسته اند با پیوند مو در گذشته مشکل را حل کنند و یا پوست سر آن ها بعنوان اهدا کننده محدود است.

زمان بهبود زخم از ناحیۀ دهنده:

نگرانی بسیاری از بیماران BHFUE این است که آیا هر گونه نشانه های قابل مشاهده در ناحیه دهنده بعد از بهبود محل استخراج وجود خواهد داشت. مشاهده ما این است که روند ترمیم سریع می باشد و در اکثر موارد، یک ماه پس از استخراج، هیچ نشانه قابل رویتی وجود نخواهد داشت.