Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
کاشت مو به روش FIT | کلینیک کاشت مو ایران FIT
 • 09122156963
 • 021-88102000

کاشت مو به روش FIT

بهترین روش کاشت مو در ایران

در کاشت مو به روش FIT از یک ابزار ویژه برای استخراج تک تک واحد های فولیکولی ، استفاده می شود. این ابزار می بایستی که به درون جلد پوست دقیقا در نقطه ای دقیقا بالای ماهیچه Arrector Pili وارد شوند . به محض این که این ساختار بریده می شود ،گرافت دست نخورده استخراج می شود.

تعداد 1 تا 5 مو در هر گرافت استخراج شده وجود دارد. این تکنیک امکان استخراج بیشترین تعداد گرافتها را در یک روز برایمان مهیا می سازد. ما در حال حاضر قادر به جدا سازی تقریبا 4000 گرافت در 2 روز با استفاده از تکنیک ایزوله سازی فولیکولی هستیم. این فرایند به ما امکان کاشت مو در چندین ناحیه بدن را مهیا می سازد .

این نواحی شامل موهای قفسه سینه و کتف می باشد.با ترکیب این تکنیک با روش استاندارد کاشت گرافت ها، می توان نواحی اهدا کننده مو در سر را گسترش داد. همچنین این قابلیت که می توان از موهای نواحی دیگر بدن نیز استفاده نمود ،به طور چشمگیری امکان بالا بردن تعداد کل نواحی اهدا کننده مو را ایجاد نموده است .ما یافته ایم که مویی که قفسه سینه بر روی سر کاشته می شود ، در نهایت دارای سرعت رشد بیشتری نسبت به زمانی که برروی قفسه سینه بوده است  و طول آن نیز بلندتر از قبل خواهد شد.

ما قادر هستیم  به میزان 3 برابر، تراکم بیشتری از روش برش جراحی، دست یابیم . هم چنین علی رغم آنکه در روشFIT گرافت ها کوچکتر هستند ، در حالت کلی دارای تعداد موهای بیشتری در هر گرافت بوده که دستیاران ما را قادر خواهند ساخت که تعداد بیشتری مو از گرافت نسبت به روش برش جراحی آماده نمایند. در نهایت میزان ریسک ابتلا به ریزش مویtelogen که معمولا پس از عمل جراحی برش جراحی دیده می شود در این روش به مراتب کم تر است.

در روش FIT اغلب نرخ رشد مو بسیار بالاتر از روش برش جراحی است . اما ممکن است 8 ماه تا یک سال تا زمان رویش مجدد طول بکشد.ترمیم کامل موی سر یا ترمیم گیجگاه دارای تنوع زیادی است. اساسا این مسئله به میزان ریزش مو یا تعداد نواحی سطحی که نیازمند درمان هستند، بستگی دارد.

 
کاشت مو به روش FIT

کلینیک کاشت مو ایران FIT بنیانگذار تکنیک FIT یا روش غیر جراحی در ایران است ، این تکنیک  جدیدترین و بروز ترین روش کاشت مو در دنیا می باشد و در این تکنیک برتر کاشت مو دیگر همانند روش های رایج و سنتی نیازی به برش و جراحی و بجا ماندن اسکار و یا درد و زمان طولانی دوره نقاهت و غیره… نمی باشیم. علت برتری این تکنیک جدید با سایر روش های رایج برداشت سریع و دقیق گرافت ها که زیر نظر مجرب ترین تیم دوره دیده و باتجربه کاشت مو انجام می شود و پس از آن نگهداری  گرافت های برداشته شده و سلامت آن ها تا مرحله کاشت و انجام اسلیفت های بسیار ظریف کاشت گرافت ها که به فاصله زیر یک میلیمتر انجام می شوند چندی از مزیت های این تکنیک نسبت به سایر روش های کاشت مو می باشد.
 

کاشت مو به روش FIT

تاریخچه کاشت مو به روش FIT

تاریخچه کاشت مو به زمان استفاده از روش پانچ کاشت مو توسط دکتر اورینتریچ در سال 1950 میلادی، تا روش پیوند واحدهای فولیکولی (FUT) در سال 1990 میلادی و اخیرا استفاده از تکنیک استخراج واحدهای فولیکولی (FIT) برمی‌گردد.

با پیشرفت روش FIT، رویای "عدم وجود زخم آشکار یا اسکار" در ناحیه دهنده مو (بانک مو) در حال حاضر به واقعیت تبدیل شده است. در روش FIT، گرافت‌ها به صورت واحدهای فولیکولی با تکنیک‌ دو مرحله‌ای یا سه مرحله‌ای استخراج می‌شوند، در حالی که روش کاشت واحدها هنوز هم به شکل FUT سنتی باقی مانده است. افزودن تکنیک FIT خودکار به نظر می‌رسد بر برخی از محدودیت‌های این تکنیک نسبتا جدید غلبه کرده و در حال حاضر امکان کاشت هزار گرافت در یک روز توسط فرد آموزش‌دیده وجود دارد. این مقاله روش‌شناسی، محدودیت‌ها و فواید کاشت مو به روش FIT را بررسی می‌کند.

پیوند مدرن مو اولین بار توسط دکتر اورینتریچ در سال 1950 میلادی معرفی شد. او با کمک پانچ‌های 4 میلی‌متری کار خود را شروع کرد. پس از آن مفهوم مینی‌گرافت (شامل سه تا شش تار مو) و میکروگرافت (شامل یک یا دو تار مو) و بعدا در سال 1990 میلادی، روش پیوند واحدهای فولیکولی (FUT) به روی کار آمد.

با استفاده از روش FUT، پیوند مو در واحدهای فولیکولی فرد به صورت طبیعی رخ می‌دهد. در این روش‌ها، برداشت مو از ناحیه دهنده توسط روش نوار تکی با برش بیضوی ناحیه و سپس بخیه آن انجام شد. ایراد قابل‌توجه، برداشت نوار تکی ایجاد زخم‌های خطی در ناحیه دهنده بود. اگرچه ممکن است با بکارگیری تکنیک جدید "بستن تریکوفیتیک" یک زخم‌ خطی بسیار ریز باقی بماند؛ اما این روش برای بسیاری از بیماران به خصوص آنهایی که می‌خواهند موهای کوتاه داشته باشند؛ مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

برنشتاین و راسمن شروع به توسعه روش FOX کردند و روش جدید ترمیم مو بدون برداشت نوار را معرفی نمودند. روش FOX که به نام روش FIT (استخراج واحد فولیکولی)، FUSE (استخراج جداگانه واحدهای فولیکولی)، تکنیک Wood و روش جداسازی واحد فولیکولی شناخته شده است؛ به سرعت به روش جایگزین استخراج گرافت‌ها به صورت واحدهای فولیکولی در موارد منتخب تبدیل شده است. با وجود اینکه محدودیت‌های زیادی برای این تکنیک جدید وجود دارد؛ اما پیشرفت‌های جدیدی برای غلبه بر محدودیت کاشت تعداد گرافت‌ها در یک جلسه FIT صورت گرفته است.

این مقاله مروری بر جنبه‌های مختلف FIT از جمله پیش‌نیازهای انجام پیوند مو توسط روش FIT، نشانه‌ها و موارد منع استفاده، طرز عمل، محدودیت‌ها و آخرین پیشرفت‌ها در زمینه FIT را ارائه می‌دهد.

اصول روش استخراج واحد فولیکولی(FIT)

در کاشت مو به روش FIT، استخراج واحد فولیکولی سالم به این اصل بستگی دارد که ناحیه اتصال عضله نعوذ‌دهنده به واحد فولیکولی، تنگ‌ترین ناحیه باشد. هنگامی که این ناحیه شل شده و از پوست اطراف جدا شود؛ می‌توان به راحتی بخش پایینی را استخراج کرد. از آنجایی که واحد فولیکولی سطح باریکی دارد؛ لازم است از میکروپانچی به اندازه 0.6-0.8 میلی‌متر استفاده شود و از این رو زخم ناشی از آن بسیار کوچک است (شکل 1).

7 روز بعد از کاشت مو به روش FIT
شکل 1 : 7 روز بعد از کاشت مو به روش FIT

محدودیت آناتومیکی اصلی FIT این است که سرعت این روش کم است زیرا هر واحد فولیکولی باید به آرامی خارج شود. با این حال، با تجربه، هماهنگی چشم و دست و سرعت جراح، سرعت برش می‌تواند بهبود یابد.

پیش‌نیازهای مورد نیاز برای انجام روش استخراج واحد فولیکولی یا FIT

در زیر پیش‌نیازهای انجام روش FIT ذکر شده است:

 • تجربه کافی و آموزش جراح
 • روشنایی عالی
 • بزرگنمایی کافی برای جراح و کارکنان
 • درک مناسب از زاویه مو در زیر سطح مو؛ تقریبا در تمام موارد زاویه مو بیشتر از زاویه فولیکول در درم است. قطعا باید این مسئله را پیش‌بینی کرد و به جای موی قابل رویت، زاویه در جهت فولیکول متمایل شود.
 • قطر پانچ 0.6 یا 1 میلی‌متر باشد. این اندازه به قدر کافی بزرگ است تا پهنای واحد فولیکولی را در برگیرد؛ همچنین به اندازه کافی کوچک است تا اندازه زخم را به حداقل برساند. کلینیک کاشت مو ایران FIT در حال حاضر شروع به استفاده از پانچ‌های با قطر کمتر از 0.6 میلی‌متر کرده‌ است.
 • حرکت مناسب دست: در حالی که چرخش‌های کوتاه پانچ انجام می‌شود، دست باید کاملا ثابت باشد. برنشتاین می‌گوید که چرخش در جهت عقربه ساعت (برای افراد راست دست) نسبت به چرخاندن پانچ در جهت‌های دیگر معمولا ثبات بیشتری را فراهم می‌کند. حرکت عقب جلو همانند وقتی که چرخه 360 درجه پانچ صورت می‌گیرد؛ موجب برش‌های غیرضروری می‌شود و با روش FUE موفق ناسازگار است. در برخی از موارد FOX درجه یک، فشار مستقیم به تنهایی (بدون هیچ گونه چرخشی) ممکن است برای استخراج گرافت‌ها کافی باشد.
 • پانچ‌های تیز/ پانچ‌های کند: برخی از جراحان از پانچ‌های تیز در تکنیک دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند تا مقدار چرخش مورد نیاز برای برش درم را به حداقل برسانند؛ در حالی که پانچ‌های کند در تکنیک سه مرحله‌ای به منظور کاهش سرعت برش فولیکولی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • تست FOX مثبت

تست FOX چیست ؟

تنگی ناحیه پیوند واحدهای فولیکولی تغییر می‌کند و از این رو روش FIT ممکن است برای همه بیماران مناسب نباشد. بنابراین قبل از انجام پیوند مو توسط روش FIT بر روی بیمار، جراح باید اطمینان حاصل کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای این روش هست یا خیر.

در تست FOX، جراح چند گرافت (حدود 100 گرافت) از ناحیه دهنده بیرون می‌آورد و تعداد واحدهای فولیکولی کامل/ ناقصی که استخراج شده‌اند را ارزیابی می‌کند. اگر استخراج آسان باشد و واحدهای فولیکولی سالمی خارج شود؛ پس جراح باید روش FIT را انجام دهد؛ در غیر این صورت، از تکنیک FUT استفاده می کند.

با توجه به سهولت و کامل بودن گرافت‌های استخراج شده، تست FOX را به پنج سطح طبقه‌بندی می شود. سطح یک زمانی است که واحدهای فولیکولی سالم به معنای واقعی از پوست سر برداشته می‌شوند و زمانی که تنها یک برش اتفاقی از موهای فرد در واحد فولیکولی وجود دارد.

در FOX سطح دو، استخراج ممکن است در جلسه اول درمان آسان باشد؛ اما در مراحل بعدی (زمانی که ناحیه دهنده کمی آسیب‌دیده است) مشکل‌تر می‌شود و بازده روش کاهش می‌یابد. در این افراد، بازده روش در طولانی‌مدت می‌تواند به خطر بیفتد و برنامه‌ریزی بسیار دشوار است. در FOX سطح 3، زاویه بیرون آمدن مو دشوار است.

راسمن و برنشتاین 200 بیمار را در یک مطالعه ثبت‌نام کردند تا بتوانند امکان کاندید شدن آنها را برای روش FIT بررسی کنند. آنها دریافتند که 74 درصد از تمام بیماران، در سطح FOX1، FOX2 یا FOX3 بودند. توصیف هر سطح مبهم بود و امکان تفسیر قابل توجه پزشک را فراهم می‌کند. در سطح 4 و 5 FOX (زمانی که پیش‌بینی زاویه بیرون آمدن مو غیرممکن است)، بازده FIT موفق بسیار پایین است. در اینجا، تصمیم استفاده از FIT نباید بلافاصله بعد از افزایش سرعت برش باشد. اگر متقاضی کاشت مو FOX مثبت (سطح 1-3) است، جراح می‌تواند بر اساس نشانه‌هایی که در زیر ذکر می‌شود؛ روش FIT را انجام دهد.

کاندید مناسب کاشت مو به روش FIT

در زیر نشانه‌هایی برای FIT ذکر شده است:

 1. بیمارانی که می‌خواهند موهایشان را بسیار کوتاه کنند (و از این رو زخم‌های خطی بسیار کوچک غیر قابل قبول هستند).
 2. زمانی که بیمار به طور خاص به روش FIT نیاز دارد و گرافت‌های کافی برای برطرف کردن نیاز او را می‌توان استخراج کرد.
 3. در بیمارانی با ریزش موی محدود و یا افرادی که به تعداد جلسات درمانی کمی نیاز دارند. این گروه شامل بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنیک در الگوی کلاس 3 در سیستم نوروود (الگوی درجه‌بندی طاسی سر که توسط دکتر نوروود ابداع شده است) یا ناحیه کوچک طاسی در سر، محدود بودن ناحیه پیرایش مو مانند widow’s peaks (ناحیه مثلثی بدون مو که معمولا در جلوی پیشانی زنان مشاهده می‌شود)، ابرو، مژه، سبیل و مناطق محدود آلوپسی بعد از بیماری‌های پوستی است.
 4. در درمان زخم‌های گسترده ناشی از برش‌های نواری سنتی (شکل 2).
 5. بیمارانی که دارای سستی ناکافی برای برداشتن نوار هستند (پوست بسیار سفت)
 6. برای زخم ناشی از بیمار‌های پوستی، تروما و یا روش‌های جراحی مغز و اعصاب
 7. هنگامی که زخم‌های قبلی برداشتن نوارهای بیشتر را غیرممکن می‌کنند؛ پس FIT نشانه‌ای برای استخراج بیشتر است.
 8. در بیمارانی که می‌خواهند زخم‌های خطی گسترده یا ضخیم‌شده را التیام دهند.
 9. در ورزشکارانی که باید بلافاصله بعد از عمل فعالیت کامل خود را ادامه دهند.
 10. برای بیمارانی که دچار ترس مفرط از درد و زخم هستند.
 11. زمانی که از موی بدن یا ریش به عنوان ناحیه دهنده استفاده می‌شود.
 12. تکنیک FIT تنها روش مفید برای برداشت موی بدن است. نشانه اولیه مناطق محدود ناحیه دهنده با استفاده از روش برداشت مو از بدن برطرف شده است.
بانک مو بعد از کاشت مو به روش FUT
شکل 2 : بانک مو بعد از کاشت مو به روش FUT

موارد منع استفاده از FIT

در زیر موارد منع استفاده از FIT ذکر شده است:

 1. عدم تجربه در انجام تکنیک‌های FIT
 2. عدم دسترسی به ابزارهای دقیق
 3. انتظارات غیرواقعی بیمار
 4. ناحیه دهنده ناکافی
 5. زخم شدن که باعث می‌شود روش‌های دو مرحله‌ای و سه مرحله‌ای مشکل‌ساز باشند.
 6. FOX سطح 4 و 5
 7. بیماری که تمایل ندارد در جلسات طولانی درمان به مدت چند ساعت شرکت کند یا جلسات متعدد به دلیل آهستگی فرآیند مورد نیاز است.
 8. بیماری که مایل نیست موهایش را کوتاه کند و به همین دلیل زنان کاندیدهای خوبی برای FUE نیستند.
 9. نواحی بزرگ طاس به بیش از 2500 گرافت نیاز دارند.

 

مراحل کاشت مو به روش FIT

همانطور که قبلا توضیح داده شد، FIT نوعی از پیوند مو است که در آن روش استخراج متفاوت است اما روش کاشت مشابه FUT است. در این روش بی نظیر پیوند مو یعنی روش کاشت مو FIT فولیکول‌های مو از پشت سر تحت بیهوشی موضعی با کمک میکروپانچ‌های خاص برداشته شده و در ناحیه طاس پیوند زده می‌شوند.

در روز عمل کاشت مو فرد به صورت درازکش بر روی تخت جراحی قرار می‌گیرد. بیهوشی موضعی با گزیلوکائین رقیق‌شده در سالین 1% که به آرامی در سراسر ناحیه دهنده تزریق می‌شود؛ صورت می‌گیرد.

گرافت‌ها سپس با کمک میکروپانچ‌های 0.8 و 1 میلی‌متر از ناحیه دهنده خارج می‌شوند (شکل 3). استخراج فولیکو‌ل‌ها تحت بزرگنمایی  5-2.5 انجام می‌شود.

میکروپانچ های مورد استفاده در روش کاشت مو FIT
شکل 3 : میکروپانچ های مورد استفاده در روش کاشت مو FIT

مرحله 1: با قسمت تیز میکروپانچ، رتبه‌بندی پوست سر حاوی واحدهای فولیکولی انجام می شود.

مرحله 2: سپس قسمت کند پانچ به همان ناحیه وارد و چرخانده شده تا واحد فولیکولی را نرم کند. در همین زمان، دستیار به منظور تسهیل نفوذ پانچ به درون درم، کشش دو طرفه را اعمال می‌کند.

مرحله 3: دستیار به آرامی گرافت را به کمک انبرک‌ خارج می‌کند. گرافت‌های خارج‌شده سپس در محلول سالین یا محلول خنک رینگر لاکتات نگهداری می‌شوند.

گرافت استخراج‌شده ممکن است شامل 1 تا 4 یا به ندرت حتی 5 یا 6 تار مو باشد (شکل 4). این کار طولانی ترین و خسته‌کننده‌ترین بخش روش FIT است. پس از اتمام استخراج، پیوندها به همان روش در بقیه FUT کاشته می‌شوند.

 

تصویری از گرافت مو با 5 و 6 تار مو جدا شده در کاشت مو به روش FIT
شکل 4 : تصویری از گرافت مو با 5 و 6 تار مو جدا شده در کاشت مو به روش FIT

 

استخراج پیوند در روش FIT

راه‌های مختلفی برای استخراج گرافت‌ها وجود دارد:

روش دو مرحله‌ای

دو مرحله وجود دارد. در مرحله اول، یک پانچ تیز بر روی واحد فولیکولی قرار می‌گیرد و بر اساس جهت محور مو تنظیم می‌شود. پانچ نباید خیلی فشار داده شود زیرا ممکن است ریشه مو قطع شود. در مرحله دوم، از انبرک‌های تیز برای اعمال کشش ملایم در بالای واحد فولیکولی (FU) استفاده می‌شود تا زمانی که واحد فولیکولی از قسمت عمیق‌تر درم و اتصالات زیرجلدی خارج شود. این تکنیک ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

روش سه مرحله‌ای

تکنیک سه مرحله‌ای برای انجام روش FIT بر اساس مفهوم هریس با استفاده از ابزاری کند انجام می‌شود تا از آسیب به فولیکول‌ها در طول مرحله جداسازی واحد فولیکولی از بافت دهنده جلوگیری شود. هریس از یک پانچ تیز برای بدست آوردن اپیدرم استفاده می‌کند و سپس با قسمت کند پانچ و با حرکت چرخشی واحد فولیکولی را از اپیدرم و درم اطراف جدا می‌کند.

در نهایت، گرافت با انبرک نگه داشته شده و خارج می‌شود. در طول این تغییر، لبه کند پانچ از برش فولیکول جلوگیری کرده و اجازه می‌دهد واحدهای فولیکولی سالم راحت‌تر استخراج شوند. او به این موضوع پی برد که بازده گرافت توسط تکنیک دو مرحله‌ای از 92% به 98% افزایش می‌یابد و با استفاده از تکنیک سه مرحله‌ای عملکرد مو از 74 به 93% افزایش پیدا می‌کند.

با وجود اینکه در جلوگیری از برش فولیکول و حفظ واحدهای فولیکولی، روش سه مرحله‌ای بهتر از روش دو مرحله‌ای عمل می‌کند اما درصد بیشتری از گرافت‌های تخریب‌شده وجود دارد و این روش کند‌تر است. اقدامات زیر به کاهش یا اصلاح گرافت‌های تخریب‌شده کمک می‌کنند:

 1. می‌توان با جلوگیری از برداشتن گرافت از ناحیه گردن (ناحیه پایین‌تر از پوست سر) که در آن زاویه مو بسیار حاد است و پوست مقاومت بیشتری نسبت به پانچ دارد؛ بروز گرافت‌های تخریب‌شده را کاهش داد.
 2. ترفند دیگر این است که قبل از استخراج گرافت؛ موها را بسیار کوتاه کنید (کمتر از 1 میلی‌متر)، زیرا موی بلند گرافت را به ناحیه عمیق‌تر پوست سر هل می‌دهد.
 3. همچنین می‌توانید برش‌های تیز کمی عمیق‌تر و برش کند سطحی‌تر ایجاد کنید.
 4. به هر حال، تغییر زاویه ابزارهای تیز و کند می‌تواند بروز گرافت‌های تخریب‌شده را به حداقل برساند.
 5. گاهی اوقات جراح ممکن است برای انتخاب بیماران پیوند مو به ویژه کسانی که موهای ضخیم دارند؛ نیاز به بازگشت به روش دو مرحله‌ای داشته باشد.
 6. در نهایت می‌توانید از ابزاری با نوک کند استفاده کنید تا بهترین نتایج را بدست آورید.
 7. در صورتی که جراح با گرافت‌های تخریب‌شده برخورد می‌کند؛ آنها ممکن است به کیست تبدیل شده باشند که در نهایت باید برداشته شوند.
 8. اگر گرافت‌ها به طور کامل تخریب نشده باشند؛ گرافت‌ها گاهی اوقات می‌توانند با استفاده از ابزارهای کوچکی استخراج شوند (ابزار مورد استفاده توسط متخصصین پوست برای حذف جوش‌های سرسیاه).
 9. پوست ممکن است کمی بریده شود به طوری که گرافت تخریب‌شده را می‌توان با انبرک بدست آورد.

از بین بردن این گرافت‌ها اگرچه دشوار نیست اما بسیار زمان‌بر است. اگر فردی بیش از یک درصد گرافت تخریب‌شده داشته باشد؛ آن به یک مشکل قابل‌توجه برای جراحی پیوند مو تبدیل می‌شود و ممکن است منجر به تشکیل کیست شود.

پیشرفت‌های صورت‌گرفته در FIT

 در زمینه FIT پیشرفت‌هایی رخ داده است و در ادامه شرح مختصری از این پیشرفت‌ها ذکر شده است:

تکنیک جداسازی فولیکول

اصطلاح تکنیک جداسازی فولیکول (FIT) توسط کول و رز ابداع شد و به تکنیک FUE که از پانچ دارای نقطه توقف برای محدودکردن عمق نفوذ استفاده می‌کند؛ اشاره دارد. اگرچه نیاز به توقف عمق نفوذ در تکنیک استخراج هنوز هم موضوع بحث است؛ اگر کل واحد فولیکولی برداشته نشود؛ FIT احتمالا اصطلاح بهتری از FUE است. از نظر ما، زمانی که به جای واحدهای فولیکولی کامل، هدف تنها استخراج مو است؛ اصطلاح FIT ترجیح داده می‌شود.

پیوند مو توسط روش FIT خودکار

دستگاه FUE Matic یک ماشین خودکار پیوند مو است که به دکتر برای انجام پیوند مو با استفاده از تکنیک FIT کمک می‌کند. ادعا شده است که این روش در زمان محدود سرعت استخراج گرافت بیشتری را ارائه می‌دهد. با این حال، چرخاندن و کشیدن بیشتر گرافت‌ها وجود دارد که گرافت را در معرض خطر آسیب قرار می‌دهد و منجر به برش بزرگتری می شود.

کاشت مو FIT به وسیله ربات

ربات‌ها مزایایی دارند و اغلب توانایی‌های انسانی را افزایش و گسترش می‌دهند. دقت و تکرارپذیری آنها ممکن است به سطح زیر میلیمتری برسد. ربات‌ها را می‌توان به منظور انجام وظایف با دقت بالا و سرعت‌های بیشتر، به صورت خودکار و خستگی ناپذیر بهینه‌سازی کرد؛ در نتیجه بهره‌وری و کارایی افزایش پیدا می‌کند. خروجی عملکرد آنها ثابت و قابل پیش‌بینی است. این توانمندی‌های فنی ممکن است ربات را برای انجام تعدادی از وظایف پیوند مو مانند FIT مناسب سازد.

برخی از معایب ربات‌ها عبارتند از:

 • هزینه‌بر بودن،
 • عدم انعطاف‌پذیری،
 • عدم توانایی پردازش اطلاعات کیفی و عدم قضاوت.

تلاش‌هایی برای ساخت این ربات‌ها جهت پیوند مو صورت گرفته است و امید است که در آینده نزدیک برای استفاده انبوه در دسترس قرار گیرند.

 

مزایای روشFIT

چشم‌انداز جراح

 • این روش نسبت به FUT به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد؛ یک پزشک و دو دستیار می‌توانند یک مرکز را اداره کنند.
 • روش کمتر آسیب‌زا است و وجود تجربه جراح ضرورتی ندارد.
 • آماده‌سازی گرافت در کمترین زمان صورت می‌گیرد.
 • تجهیزات کمتری مورد نیاز است.

چشم‌انداز بیمار

 • می‌تواند موهای کوتاه اسپرت داشته باشد.
 • زمان بهبودی بعد از عمل کوتاه است.
 • زخم‌های میکروسکوپی در ناحیه دهنده تقریبا غیر قابل مشاهده هستند.
 • برای کشیدن بخیه نیازی نیست جراح را ملاقات کنید. (در واقع بخیه ای وجود ندارد)
 • تنها با این تکنیک می‌توانید از موی بدن برای افزودن تراکم مو استفاده کنید.
 • می‌توان با استفاده از روش FIT زخم‌های از قبل موجود را پوشش داد.

معایب کاشت مو به روش FIT

 1. FIT یک روش خسته‌کننده است که عوارض آن بر روی صبر جراح، سطح انرژی، عضلات گردن و اشتیاق او تاثیر می‌گذارد. اندرسون پیشنهاد کرده است که جراح استراحت کوتاهی در طول عمل کاشت مو داشته باشد؛ اغلب موقعیت را تنظیم ‌کند و از دستیاران خوب استفاده نماید.
 2. منحنی یادگیری طولانی در FIT وجود دارد. افراد تازه‌وارد در طول انجام FIT با مشکلات متعددی برخورد می‌کنند.
 3. سرعت برش بالاتر: این محدودیت نگرانی عمده این تکنیک است. فقدان مکرر ارتباط بین زاویه خروج مو و مسیر زیرجلدی فولیکول به خصوص مشکل‌ساز است. هنگامی که این فقدان با تغییرات مکرر جهت فولیکول همراه است؛ سرعت برش فولیکول (FTR) بیشتر است. به منظور حفظ قابلیت اطمینان FIT ، ضروری است که سرعت برش فولیکول در سطح مجاز باقی بماند؛ حداقل با تکنیک استاندارد برداشت نوار و برش میکروسکوپی که سرعت برش تقریبا 2% دارد؛ قابل مقایسه باشد.
 4. خارج نمودن فولیکول از اجزاء پوست ممکن است به برش زمان‌بر یا بریدن فولیکول‌ها نیاز داشته باشد زیرا استخراج فولیکول مدنظر است.
 5. روش طولانی بوده و بنابراین برای بیمار کسل‌کننده است. بیمار باید به صورت دمر بر روی تخت بخوابد که همین کار باعث ناراحتی می‌شود.
 6. در نهایت تعداد گرافت‌های استخراج شده‌ در هر روز محدود است و به جلسات متعدد در طی چند روز نیاز دارد. به منظور غلبه بر این محدودیت، توصیه می‌کند جلسات طولانی باشند. در حال حاضر، در برخی از کلینیک‌ها، در جلسات طولانی FIT استخراج 2000 گرافت در طول 10-12 ساعت در یک روز انجام می‌شود. مطالعه اخیر گزارش می‌دهد که تا 4400 گرافت در طول سه روز استخراج می‌شود.
 7. برخی از جراحان به منظور استخراج تعداد بیشتری گرافت ممکن است خطر برداشتن گرافت از ناحیه موقتی را بپذیرند؛ فولیکول‌هایی که از این ناحیه خارج می‌شوند ممکن است برای همیشه از دست بروند.
 8. زدودن موهای بسیار نازک که برای بسیاری از بیماران زیان‌آور است.

تمام این عوامل در کمبود نسبی پزشکانی که این عمل را انجام می‌دهند؛ دخیل‌اند. با این حال، در سایت‌های اینترنتی به این تکنیک توجه زیادی شده است و از این رو تعداد افرادی که به دنبال این تکنیک هستند؛ در حال افزایش است. تحقیقات بیشتر در مورد اصلاح، بهبود ابزار و اثربخشی این تکنیک مورد نیاز است.

نتیجه‌گیری

FIT پیشرفت هیجان‌انگیزی است که زمینه جراحی پیوند مو را با حداقل میزان تهاجم ایجاد می‌کند. وعده عمل جراحی تقریبا بدون درد بیمار و جراح را جذب می‌کند. دلایل انتخاب FIT به جای روش برداشت نوار، ممکن است جلوگیری از ایجاد زخم خطی، فقدان درد بعد از عمل جراحی یا تهاجم حداقلی روش باشد. در برخی از بیماران منتخب، این تکنیک جایگزین مهمی برای روش سنتی پیوند مو است. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا این روش سریع‌تر انجام شده، زمان جراحی کوتاه‌تر شود و سرعت برش بهبود یابد؛ به طوری که بیماران بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

بهترین کلینیک کاشت مو ایران FIT

هزینه کاشت مو به روش FIT

هزینه تقریبی کاشت مو یکی از مهم‌ترین عواملی است که در تصمیم‌گیری خیلی از افراد برای انجام این عمل تحول‌ساز در زندگی تأثیر دارد. متاسفانه خیلی از افراد به خاطر پرداخت هزینه ای کمتر تن به عمل های ارزان تر و بی کیفیت داده اند و علاوه بر دور ریختن پولشان نتایج نامطلوبی را کسب کرده اند.

هزینه تقریبی کاشت مو به روش FIT بین 3 تا 6 میلیون تومان می باشد. که شما عزیزان می توانید با پر کردن فرم دریافت تخفیف کاشت مو و ثبت نام خود در زمره مشتریان وفادار ما از تخفیف ویژه ای که ما در طول سال برای مشتریان خود در نظر میگیریم استفاده نمایید.

برای استفاده از تخفیف ویژه کاشت مو به صفحه  تخفیف کاشت مو رفته و فرم مربوطه را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

 

کاشت مو به روش FIT در کلینیک ایران FIT

در حین و بعد از این عمل جراحی شما هیچگونه دردی را احساس نخواهید نمود. هیچگونه اسکاری در منطقه ای که موها از آن برداشته شده اند دیده نخواهد شد. ممکن است در این مناطق نقاط قرمز و متورمی را ببینید، که بدلیل بیرون آوردن ریشه بوسیله سوزن ها می باشد. البته ظرف 10 روز از بین خواهند رفت. دوره ریکاوری و بازپروری این روش بسیار کوتاه و معمولا” بین 4 تا 6 ماه خواهد بود. این روش برای پیوند موی ابروها ، سبیل و ریش مورد استفاده قرار می گیرد. بدلیل دوره ریکاوری کوتاه بین 2 تا 3 روز، بسیاری از بیماران و البته پزشکان این روش را برای درمان انتخاب می کنند. این روش می بایست بوسیله متخصصان و پزشکان مجرب اعمال شود در غیراینصورت نتیجه مورد نظر حاصل نخواهد شد.

روش FIT آسان تر از روش FUT بوده و زمان کمتری نیز نیاز دارد. میزان نتیجه مثبت آن نیز بیشتر می باشد. در حالی که در روش FUT این میزان بسیار کمتر است. روش FIT می بایست برای موها ، ابروها، سبیل و ریش مورد استفاده قرار بگیرد. متد FUT روش قدیمی تر است و گاهی از اوقات بعنوان انتخاب دوم مورد استفاده قرار می گیرد.

کلینیک کاشت مو ایران FIT ، کاشت مو به روش FIT را با موفقیت زیاد بکار گرفته و برای سال ها مورد توجه بیماران قرار داشته است. این نتیجه بخاطر بکارگیری متخصصین مجرب و جدیدترین تکنولوژی ها حاصل گشته است. اگر شما قصد دارید پیوند مو داشته باشید با متخصصین ما مشاوره نمائید. با ما تماس بگیرید و آرزوهای خود را تحقق ببخشید.

در کلینیک کاشت موی طبیعی ایران FIT استفاده از تکنیک تست FOX (قبل از پیوند مو) و تکنیک HOOK (پیدا کردن بهترین مناطق کاشت مو از نظر خون رسانی ذاتی پوست سر)  و تکنیک  Hair Direction (جهت خواب مو) و هم چنین استفاده از مدرن ترین و بروزترین ابزار پزشکی سبب افزایش کمی و کیفی فولیکولاریونیت ها شده است.

این کیفیت شامل تعداد تار موی سالم در هر یونیت و شفت سالم اطراف آن می باشد که همه این ها موجب موفقیت تضمینی و کسب بهترین نتیجه ممکن شده است.

فیلم کاشت مو به روش FIT
 

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • پیشرفته ترین روش پیوند مو جهان
 • نتایج ظاهر موهای کاشته شده کاملا طبیعی
 • محل برداشت جهت پیوند مو در پشت سر غیر قابل رویت
 • پوست محل کاشت مو کاملا طبیعی و بدون فرورفتگی و برجستگی
 • کسب بالاترین تراکم ممکن کاشت مو در یک جلسه
 • ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلو سر نسبت به سایر روش های کاشت مو مشابه
 • امکان استفاده از موهای بدن (سینه و کتف) جهت پیوند مو به سر در صورت نیاز
 • امکان تکرار و ادامه درمان جلسات کاشت مو به فواصل 6 ماهه حتی تا چهار بار جهت تکمیل پوشش ناحیه طاس یا پر پشت تر کردن ناحیه
 • ترمیم کم مویی سر شخص با جلسات تکمیلی در صورت نیاز
 • بدست آمدن نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان ممکن
 • عدم نیاز به دوران نقاهت پس از پیوند مو به دلیل سر پایی بودن
 • فراهم نمودن میزان رشد مو تا 200 درصد بیشتر از روش های قدیمی پیوند و ظاهری کاملا طبیعی و غیرقابل افتراق
 • توانایی ایجاد طبیعی ترین و منحصر بفرد ترین خط رویش مو برای پزشک
 • در روش فولیکولاریونیت پس از انجام کاشت به جز مصرف یک هفته آنتی بیوتیک مراجعین ملزم به مصرف هیچ دارویی چه خوراکی و چه موضعی نخواهند بود.

 

منبع مطالب علمی : ncbi