Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
تاثیر سیگار ، مشروبات الکلی ، داروها و داروهای گیاهی بر کاشت مو | کلینیک کاشت مو ایران FIT
 • 09122156963
 • 021-88102000
تاثیر سیگار بر کاشت مو

تاثیر سیگار ، مشروبات الکلی ، داروها و داروهای گیاهی بر کاشت مو

تاثیر سیگار ، مشروبات الکلی ، داروها و داروهای گیاهی بر کاشت مو
5 (100%) 12 vote[s]

عوارض سیگار بر کاشت مو ، مصرف قلیان پس از کاشت مو، مصرف مشروب بعد از کاشت مو

سیگار کشیدن، مصرف مواد الکلی، داروها و داروهای گیاهی همه می توانند جراحی کاشت موهای شما را تحت تاثیر قرار دهند.

آیا سیگار می کشید؟ آیا نوشیدنی های الکلی مصرف می کنید؟ چه داروهایی استفاده می کنید؟ آیا از”محصولات غذایی سالم” گیاهی استفاده می کنید؟ اینها سوالاتی است که از بیمار قبل از قرارگرفتن تحت عمل کاشت مو، و یا در مورد هر نوع جراحی، پرسیده می شود.

ارتباط بین سیگار کشیدن، مصرف الکل و کاشت مو چیست؟ داروهایی که بیمار مصرف می کند یا کدام محصولات گیاهی یا مکمل های ویتامینی که بیمار ممکن است برای بهبود سلامتی خود استفاده کند چه اهمیتی دارد؟ ارتباط بین همه این ها و جراحی، توان آنها برای درگیرشدن در خونریزی بیش از حد در طول عمل و خونریزی یا “جریان آهسته خون” پس از عمل است. به همین دلیل از بیمار پرسیده می شود:

 • آیا سیگار می کشید – اگر چنین است، چه مقدار و چه مدت؟
 • آیا نوشیدنی های الکلی مصرف می کنید – اگر چنین است، چقدر و برای چه مدت؟
 • آیا از داروهای تفریحی استفاده می کنید؟
 • از چه داروهای تجویزی استفاده می کنید؟
 • از کدام داروهای بازاری (تجویز نشده) مرتب استفاده می کنید؟
 • از کدام مکمل های ویتامینی استفاده می کنید؟
 • کدام، در صورت استفاده، محصولات گیاهی را مصرف می کنید؟

ارتباط بین سیگار و مشروبات الکلی با کاشت مو چیست ؟

بیمار باید در پاسخ دادن به این سؤالات صادق و رو راست باشد، حتی اگر پاسخ دادن به این پرسش ها برای او خجالت آور باشد. بیمارانی که می دانند که سیگار کشیدن و مصرف متوسط یا زیاد نوشیدنی های الکلی به طور کلی به عنوان “عادت های بد” نامناسب شناخته می شوند، ممکن است میل نداشته باشند که به پزشک بگویند که الکل مصرف می کنند یا سیگار می کشند یا اظهار کنند چه مقدار الکل یا سیگار مصرف می کنند.

با این حال، در معاینه پیش از جراحی با سابقه پزشکی، پزشک متخصص ترمیم مو باید پاسخ صادقانه ای به این سؤالات داشته باشد – نه برای اینکه نحوه زندگی بیمار خود را تغییر دهد، بلکه بتواند احتمال خونریزی بیش از حد و یا خونریزی آهسته از زخم در طول و بعد از جراحی را ارزیابی کند.

بیماران باید در مورد استفاده از داروهای تجویز شده و بدون نسخه، مکمل های ویتامینی و محصولات گیاهی صادق باشند. گاهی اوقات بیمار ممکن است نام یک دارو تجویز شده را به یاد نداشته باشید – به عنوان مثال، “قرص هایی که دکتر برای درد پای من تجویز کرد”. ممکن است از بیمار خواسته شود بعدا برای بیان نام دارو و نام پزشک تجویز کننده تماس بگیرد. اگر سوالات بیشتری در مورد وضعیت پزشکی بیمار وجود داشته باشد، پزشک متخصص ترمیم مو ممکن است با پزشکی که دارو را تجویز کرده تماس بگیرد تا شرایطی را که دارو برای آن تجویز شده بود بفهمد و اینکه آیا وضعیت پزشکی بیمار، خطر عوارض پزشکی و جراحی را افزایش می دهد یا نه.

وجود یک عامل خطر برای خونریزی بیش از حد جراحی یا پس از جراحی ممکن است نشانگری برای تاخیر جراحی تا زمانی که عامل خطر کاهش یابد – مثلا یک دوره “عدم مصرف سیگار”، “بدون مصرف الکل” و ” بدون داروهای تفریحی مثل کوکائین “قبل از عمل جراحی، و قطع مصرف سیگار، داروهای تجویز شده و بدون نسخه، مکمل های ویتامین و محصولات گیاهی برای مدت زمان قبل از عمل جراحی باشد.

حتما بخوانید :  کاشت مو ؛ هزینه ، معایب، مزایا و انواع روش های آن

تصمیم به تعویق انداختن یا ادامه عمل جراحی توسط پزشک متخصص کاشت مو بر اساس مشخصات فردی بیمار، از جمله تاریخچه پزشکی، داروهای تجویز شده و بدون نسخه، مصرف ویتامین و مصرف محصولات گیاهی است. ارزیابی خطر از بیمار به بیماری دیگر متفاوت است و باید مختص بیمار باشد – معیاری که بر نیاز بیمار به ارائه اطلاعات کامل به پزشک تأکید می کند. برای اکثر بیماران خطر خونریزی بیش از حد کم است. خطر خونریزی برای بیماران پیوند مو عمدتا بخاطر ” خونریزی آهسته” ای است که می تواند زمان لازم برای لانه گزینی پیوندهای مو را افزایش دهد و تهدید بالقوه ای برای از دست دادن برخی از پیوند ها پس از عمل حساب می شود.

 

کاشت مو و سیگار

 

برخی از عوامل خطر عمده برای خونریزی حین جراحی و پس از جراحی

مصرف تنباکو

مصرف تنباکو – به ویژه مصرف طولانی مدت و سنگین تنباکو – دارای اثرات مخرب متعددی بر بدن مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری مزمن انسدادی ریوی، بیماری قلبی و بیماری های گردش خون بدن است. نیکوتین و دیگر مواد شیمیایی موجود در سیگار تنباکو ممکن است موجب اختلال در گردش خون شود که موجب افزایش خطر خونریزی بیش از حد می شود. همچنین ممکن است انعطاف پذیری رگ های خونی کوچک در پوست را کاهش داده موجب کاهش خون رسانی به پیوند مو شود بنابراین خطر نارسایی پیوند را افزایش دهد.

کاهش تامین خون پوست (و به همین ترتیب پیوند مو) همچنین می تواند اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود ثانویه تنباکو باشد. پزشک متخصص کاشت مو ممکن است از بیمار بخواهد تا چند هفته قبل از جراحی ترمیمی مو، مصرف سیگار را متوقف کند. سیگاری های شدید ممکن است هفته ها قبل از عمل جراحی در توقف مصرف سیگار، کاملا دچار مشکل شوند. خطر ابتلا به خونریزی بیش از حد و یا برای مصون سازی پیوند باید با شناخت بیمار از خطرات ناشی از مصرف سیگار در مدت زمان طولانی مدیریت شود.

مصرف الکل

مصرف طولانی مدت اتانول (شکل الکل در آبجو، شراب و مشروبات الکلی سنگین) یک خطر شناخته شده برای خونریزی بیش از حد است. اتانول با تاثیر بر روی پلاکت های خون (سلول های کوچک خونی که برای تشکیل لخته خونی بهم می پیوندند)، و عوامل مولکولی لخته شدن بر لخته شدن خون اثر می گذارد.

اثرات مخرب شناخته شده آن بر کبد شامل اختلال در عوامل لخته شدن خون تولیدی در کبد می شود. توقف مصرف الکل برای چند هفته قبل از عمل ممکن است خطر خونریزی را کاهش دهد اما آسیب کبدی را برنمی گرداند. نشان داده شده است که مصرف یک واحد نمونه اتانول، خطر خونریزی را در عرض یک تا دو ساعت افزایش می دهد. افزایش خطر بروز خونریزی ناشی از مصرف اتانول در میان پزشکان اورژانس که بیماران دارای اختلال اتانول آسیب دیده در تصادفات جاده ای را پذیرش می کنند، کاملا اشناست.

داروهای تفریحی

داروهای به اصطلاح تفریحی مانند کوکائین می توانند در تعامل با داروهایی باشند که می توانند عوارض جانبی و مشکلات ناخواسته را ایجاد کنند. به عنوان مثال، کوکائین می تواند به طور خطرناکی باعث افزایش اثرات لیدوکائین شود که یک ماده بیهوشی موضعی کوتاه مدت که معمولا در جراحی پیوند مو استفاده می شود.

حتما بخوانید :  کاشت مو به روش اتوماتیک (SAFER)

داروهای تجویزی

بسیاری از داروهای تجویزی در نسخه، خطر خونریزی را افزایش می دهند؛ خطر خونریزی ممکن است در بعضی موارد مربوط به دوز باشد، یعنی هرچه دوز دارو بیشتر باشد، خطر افزایش خونریزی بیشتر است. بسیاری از این داروها، دارای واکنش پذیری متقابل با سایر داروها و محصولات گیاهی هستند که می توانند اثرات داروها را افزایش یا کاهش دهند و اثرات آنها را بر انعقاد خون کاهش دهند. فهرستی کوتاه از داروهای تجویزی شامل داروهایی است که به طور خاص برای “رقیق کردن” خون بیمار برای جلوگیری از لخته شدن خون در ارتباط با حمله قلبی، سکته، ترومبوآمبولی وریدی و آمبولی ریوی تجویز شده اند. این داروها عبارتند از:

 • وارفارین (نام تجاری کومادین)
 • کلوپیدوگرل (نام تجاری پلاویکس)
 • آسپرین : یک داروی بدون نسخه است که اغلب توسط پزشکان برای بیمارانی توصیه می شود که در معرض خطر لخته شدن خون هستند که این اثرات قوی بر پلاکت ها و در نتیجه توانایی به راحتی لخته شدن خون دارد. میلیون ها بیمار رژیم “آسپیرین روزانه” را برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی رعایت می کنند. بیماران نباید در لیست داروهای خود، رژیم “آسپرین روزانه” را نادیده بگیرند.

مکمل های ویتامین

گزارش شده است که ویتامین E، به خصوص در دوزهای زیاد، باعث افزایش خطر خونریزی شده توسط اثرات آن بر پلاکت های خون و دیگر عوامل لخته شدن خون می شود. از آنجا که بسیاری از افراد مکمل های ویتامین E را دریافت می کنند که از حدمجاز رژیم غذایی توصیه شده بسیار بیشتر است، بسیاری از جراحان از بیماران می خواهند تا چند هفته قبل از جراحی مصرف مکمل های ویتامین E را متوقف کنند. برای اطلاعات بیشتر ببینید.

داروهای بدون نسخه

آسپرین گسترده ترین داروی مصرفی بدون نسخه برای مقابله با درد جزئی و کاهش تب است. آسپرین به صورت روزانه یا تقریبا روزانه برای سردرد، درد عضلانی و غیره مصرف می شود. از آنجا که این دارو تجویز نمی شود، بیماران ممکن است مصرف سنگین آسپیرین خود را، هنگام پرسش پزشک در معاینه قبل از جراحی کاشت مو، نادیده بگیرند. دیگر داروهای ضد درد بدون نسخه عبارتند از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن که ممکن است خطر بالقوه خونریزی را در دوزهای بالاتر یا با استفاده مکرر افزایش دهند.

محصولات گیاهی

بسیاری از محصولات گیاهی با داروهای تجویزی واکنش متقابل دارند که می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. برخی از محصولات گیاهی دارای واکنش پذیری متقابل با وارفارین هستند که به طور قابل توجهی باعث افزایش خطر خونریزی می شود.

محصولات گیاهی که به خودی خود باعث افزایش خطر خونریزی توسط اثرات آنها بر پلاکت خون و دیگر عوامل لخته شدن می شوند عبارتند از سیر، زنجبیل، ژینگو بایلوبوآ، جینسنگ، خرما، دانشن، گل مینا و تخم کتان. بیماران ممکن است از اشاره به مصرف داروهای گیاهی خودداری کنند، به این دلیل که محصولات گیاهی را “غذاهای سلامتی” و نه “دارو” می دانند.

ارتباط بیمار و پزشک

متقاضیان کاشت مو باید به پزشکان خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنند، چه تجویزشده و چه بدون نسخه یا برای افزایش سلامتی اطلاع دهند. پزشکان باید توضیح دهند که چرا این اطلاعات در ارزیابی قبل از جراحی مهم است. سوالات در مورد داروها باید در بحث بین بیمار و پزشک متخصص ترمیم مو پرسیده شود.

 

 

کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT

 • بزرگترین و مجهزترین کلینیک کاشت مو ایران
 • بنیانگذار کاشت مو به روش فولیکولار یونیت

دیدگاه خود را بنویسید