• 09122156963
 • 021-88102000
ریزش مو و پیوند مو طبیعی

ریزش مو و پیوند مو طبیعی

ریزش مو و پیوند مو طبیعی
5 (100%) 4 votes

ساختمان مو

یک شاخه مو شامل:

 • شفت مو (قسمتی که از پوست خارج شده و قابل رویت است).
 • ریشه مو (قسمتی که زیر پوست قرار گرفته).
 • فولیکول مو (مسیری لوله مانند در ناحیه درم که ریشه مو در آنجا رشد می کند) می باشد.

در انتهای فولیکول ناحیه ای برجسته است به نام با لب که پیگمان رنگی ملانین در آن تولید می شود . در موهای مشکی این قسمت سیاه بوده و در موهای روشن و سفیدبی رنگ می باشد.

قسمت انتهای بالب دارای یک فرورفتگی است . بافت پیوندی که از درم به این قسمت وارد شده درمال پاپیلا نامیده می شود .درمال پاپیلا توسط مویرگهای خونی تغذیه میشودومسئول تولید موی جدید میباشند. ترکیب اصلی مو یک پروتئین ساختمانی قوی به نام کراتین می باشد این پروتئین در ناخن و سطح خارجی پوست هم وجود دارد.

هر شاخه مو از سه لایه تشکیل شده:

 1.  داخلی ترین لایه مدولا نامیده میشود و فقط در موهای ضخیم وجود دارد. این لایه نور را به خوبی منعکس میکند و باعث میشودرنگ مو درآفتاب نسبت به سایه متفاوت باشد.
 2.  لایه میانی کورتکس نامیده میشود و لایه ای است که استحکام و رنگ و حالت مو را مشخص میکند.
 3.  خارجی ترین لایه کوتیکول نامیده می شود و این لایه نازک و بدون رنگ می باشد و نقش آن محافظت از لایه ضخیم و ملانین دار کورتکس می باشد.

 

ساختمان مو
ساختمان مو

 

آناتومی فولیکول مو

وقتی دقیق به پوست سر نگاه کنیم متوجه می شویم موها انفرادی رشد نمی کنند . آنها در گروه های یک ، دو ، سه ، چهار تایی از سطح پوست خارج می شوند. ریشه های این دسته های مو توسط یک غشاء ظریف احاطه می شوند و مانند واحدهای مجزا از هم، در پوست سر توزیع میشوند که به هر کدام یک واحد فولیکولی گفته می شود. موها در هر واحد فولیکولی در سطح پوست کاملا نزدیک یکدیگر و هر چه در درم پایین میروند از یکدیگر فاصله میگیرند.

هر واحد شامل ریشه های موی نزد یک به یکدیگر، غدد چربی کوچک، رگ های خونی تغذیه کننده و رشته های عصبی می باشد. این واحدهای فولیکولی 1 تا 1/5 میلی متر از یکدیگر فاصله دارند. در حالتی که دو واحد فولیکولی خیلی نزدیک هم باشند مجموع آن دو واحد، فولیکولار گروپ نامیده می شود.

چگونه موها رشد می کنند؟

برای فهم بهتر علت ریزش مو بایستی اطلاع دقیقی از مراحل سیکل طبیعی رشد مو داشته باشیم. موهای انسان به طور طبیعی با یک روش دوره ای رشد میکنند که سیکل رشد مو نامیده می شود (یک مرحله رشد و یک مرحله استراحت ) . مرحله رشد یک فولیکول با فولیکول همسایه متفاوت میباشد و به این حالت رشد موزائیکی گفته میشود.

مراحل مختلف سیکل مو شامل:

مدت

 1. آناژن یا فاز فعال یا فاز رشد 2-8 سال
 2. کاتاژن یا فاز تحلیل رونده 2-4 هفته
 3. تلوژن یا فاز استراحت 2-4 ماه

طول مدت هر کدام از این فازها با توجه به سن ،شرایط تغذیه، فاکتورهای هورمونی و عوامل فیزیولوژیک و پاتولوژیک بدن می تواند تغییر کند .

یک فولیکول مو در مرحله آناژن به بلند ترین طول خود رسیده و تا عمقی ترین ناحیه درم پایین میرود در محکم ترین حالت ممکن قرار دارد . بعد از مدتی فولیکول وارد مرحله کاتاژن شده در این مرحله تغییرات تحلیل برنده ، کوچک شدن و کوتاه شدن فولیکول شروع میشود و طول آن تا کوتاه میشود قسمت انتهایی آن کامل از بین میرود و درمال پا پیلا جدا میشود .

در این زمان مو وارد فاز استراحت یا تلوژن شده و 2 تا 4 ماه در این حالت رکود به سر میبرد . وقتی یک فولیکول جدید از درمال پاپیلای باقی مانده شروع به رشد کرد موی در حالت استراحت ریزش پیدا میکند و یک شفت جدید از جای خالی آن خارج میشود. در حالت طبیعی 90% مو ها در فاز رشد میباشند و 10% در فاز استراحت و به طور متوسط روزانه 50 تا 100 تار موی تلوژن به هنگام شستن مو و شانه کردن ریزش پیدا میکنند .

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

هر شاخه از موی سر انسان دارای یک سیکل رشدی می باشد که به طور ژنتیکی برای آن طراحی شده و این سیکل شامل رشد، پیری و ریزش است. به طور متوسط روزانه 50 تا 100 مو میریزد البته در افراد مختلف متفاوت است. همچنان که یک مو میریزد موی جدید جای آن را می گیرد. مشکل زمانی آغاز میشود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریع تر از موهای رویش یافته جدید باشد و یا رشد موهای جدید ضعیف شود در این حالت بعد از مدتی از تعداد کل موها کاسته شده و فرد متوجه کاهش حجم موهایش می شود .

این علت اصلی ریزش مو می باشد عوامل مختلفی می توانند روی سیکل رشد مو اثر کنند و باعث ریزش موقت و یا دائمی شوند شامل:

درمان ریزش مو
درمان ریزش مو

 

تلوژن افلوویوم یا ریزش با تاخیر ناشی از استرس

استرس میتواند عامل مهمی ریزش مو محسوب شود. به طور طبیعی 10-5 % از موهای سر در مرحله استراحت به سر میبرند یک استرس شدید باعث میشود درصد زیادی از موها در یک زمان وارد مرحله تلوژن شوند و رشدشان متوقف میشود. چند ماه بعد از استرس وارد شده موهای در حال استراحت دچار ریزش شده و این ریزش به حدی شدید میباشد که باعث نگرانی فرد میشود. این استرس میتواند شامل: یک ضربه روحی ناگهانی (مرگ یکی از نزدیکان ، از دست دادن شغل ، جدایی) یا بیماری (تب شدید، عفونت، آنفلوآنزاو…) یا خستگی شدید ناشی از کار زیاد ، داشتن جراحی.

چون این حادثه چند ماه قبل اتفاق افتاده فرد ریزش موی خود را به آن نسبت نمی دهد این یک شرایط موقتی میباشد و طی چند ماه موهای جدید با سیکل طبیعی شروع به رشد میکنند و در سیکل آینده درصد زیادی از موها وارد مرحله استراحت نمی شوند .

آناژن افلوویوم یا ریزش ناگهانی

آناژن افلوویوم شرایطی است که درصد زیادی از موهای در حال رشد به طور ناگهانی ریزش پیدا میکنند. شیمی درمانی و رادیو تراپی در درمان سرطان عامل پر قدرتی است که باعث توقف فاز رشد و ریزش مو میشود . شیمی درمانی و رادیو تراپی روی سلول هایی از بدن که به سرعت تقسیم میشوند مثل سلولهای سرطانی اثر کرده و باعث از بین رفتن آنها میشود. متاسفانه چون سلول های ناحیه فولیکول مو سرعت تقسیم بالایی دارند این داروها روی آنها هم اثر کرده و باعث از بین رفتن فولیکول ها میشود. البته این حالت هم موقت بوده و چند ماه بعد از توقف شیمی درمانی موها شروع به رشد میکنند.

تغذیه نامناسب

بعد از مدتی تغذیه نامناسب بدن با کمبود ویتامین ، پروتئین و آهن مواجه شده و هر کدام از این کمبودها میتوانند باعث ریزش شدید مو شوند . البته اثر آنها میتوانند موقت باشند و در صورتی که کمبودها اصلاح شوند ریزش مو طبیعی میشود.

فاکتورهای شیمیایی

مواد شیمیایی که در رنگ کردن موها ، فر کردن ، صاف کردن و دکلره استفاده میشوند میتوانند باعث خشک شدن و خورد شدن موها شده و ریزش موقت ایجاد کنند. در مواردی این ریزش موها دائم شده و موهای ریخته شده دوباره رشد نمیکنند.

عدم تعادل هورمون ها

به هم خوردن شرایط درونی و هورمونی بدن باعث ریزش موی شدید میشود این موارد شامل: دیابت کنترل نشده، بیماری تیروئید، کلیه ، کبد، لوپوس، سندرم تخمدان پلی کیستیک. در این شرایط تا درمان کامل بیماری اصلی ریزش مو ادامه خواهد داشت. بنابراین یافتن علت اصلی ریزش مو مهمترین قدم در درمان آن می باشد.

طاسی آندروژنتیک

معمول ترین علت ریزش مو در آقایان عامل پر قدرت آندروژنتیک می باشد. همانگونه که از نام آن مشخص میباشد دو فاکتورمهم هورمون آندروژن و ژنتیک نقش اصلی را در این ریزش مو دارند . درخانم ها هم این نوع ریزش مو ایجاد میشود ولی معمولا باعث نازک شدن مو و ریزش منتشر در سر میشود. در آقایان بعد از بلوغ به دنبال آفزایش سطح هورمونهای آندروژنی نازک شدن موها و عقب رفتن موهای ناحیه پیشانی شروع می شود.

تستوسترون چه نقشی درایجاد طاسی مردانه دارد؟

هیچ شکی وجود ندارد که هورمون تستوسترون نقش مهمی در رشد ، نحوه پراکندگی موهای بدن دارد. در زمان بلوغ رشد موهای ثانویه در نواحی زیر بغل و شرمگاهی و همچنین رشد مو در صورت آقایان و موهای کوتاه و نازکتر در بدنشان به دلیل افزایش هورمون مردانه تستوسترون می باشد.

در سلول های خاصی از بدن هورمون تستوسترون به هورمون قوی تر دی هیدرو تستسترون تبدیل میشود . البته این کار توسط آنزیم 5- آلفا ردوکتاز انجام می شود . درمال پاپیلای فولیکول مو گیرنده های زیادی برای این هورمون دی هیدرو تستسترون داشته و این هورمون اثر مخرب برای فولیکول های سر دارد و باعث ضعیف شدن آنها شده و موهای درآمده نازک تر به نظر میرسند تا اینکه دیگر مویی از آن فولیکول رشد نمی کند.

 

ریزش مو در مردان
ریزش مو در مردان

 

کوچک سازی یا مینیاتوری شدن

دی هیدرو تسترون از طریق کوتاه کردن سیکل رشد مو باعث میشود موی ضخیم در فولیکول های حساس موی سر به موی کرکی و نازک تبدیل شود این کار باعث میشود یک فولیکول قبل از رسیدن به مرحله آخر رشد به طور زودرس وارد فاز استرحت شده و رشد بیشتر آن متوقف میشود.

ژنها چه نقشی در ریزش مو دارند؟

بر اساس برخی از مطالعات ژن طاسی روی کروموزوم اتوزومال قرار گرفته و روی کروموزوم جنسی نیست. جایگاه دقیقی که روی کدام یک از کروموزوم های اتوزومال شماره 1 تا 22 می باشد مشخص نشده است. این ژن در مردان به صورت اتوزومال غالب و در زنان اتوزومال مغلوب ظاهر میشود. در مرحله تشکیل جنین ژن طاسی باعث می شود یک سری از فولیکول های مو نسبت به دی هیدرو تستوسترون حساس شوند و بعد از بلوغ به دنبال افزایش سطح هورمون های آندروژنی این فولیکول های حساس وارد مرحله کوچک سازی شده و از بین میروند.

انواع ریزش موی زنان

ریزش مو در خانم ها بیشتر از مردان دارای تغییرات دوره ای است . به عنوان مثال در فصل خاصی ریزش موی آن ها شدید شده و هر سال این روند تکرار می شود . یا بعد از زایمان و بعد از یائسگی موی زیادی از دست می دهند . حجم موی زنان معمولا با افزایش سن کم می شود . یا بعضی افراد از نظر ژنتیکی موهای نازک و کم پشتی دارند و از زمان کودکی کم مو بودند.

این موارد کاملا طبیعی بوده و احتیاج به درمان خاصی ندارد. البته در صورتی که مشکل روانی برای فرد ایجاد کند درمان های قابل دسترسی موجود می باشد. در مقابل شرایطی وجود دارند که عوامل دیگری مثل بیماری ، تغییرات هورمون های داخلی و مصرف تعدادی از داروها و فاکتورهای محیطی و ژنتیکی باعث ریزش موی کامل می شوند. این موارد به درمان دارویی نیاز داشته و حتما از طرف بیمار باید جدی گرفته شود.

به نظر بسیاری از مردم طاسی مختص مردان می باشد و خانم ها موهایشان را از دست نمی دهند. اما حقیقت چیز دیگری است میلیون ها زن در دنیا از طاسی زنانه رنج میبرند و سالیانه به تعداد آنها افزوده می شود. وراثت عامل پر قدرت در طاسی زنان می باشد. یک زن از هر چهار زن این نوع طاسی را تجربه می کنند. بعضی از زنان در مورد از دست دادن موی خود با هیچ کس صحبتی نمی کنند زیرا به تصور آنها ریزش مو و طاسی فقط مختص آقایان است و برای خانمها کاملا غیر طبیعی است.

بنابر این از نظر روحی بسیار آشفته می شوند و احساس اضطراب شدید، کاهش جذابیت ،کیفیت زندگی آنها را تهدید می کند.اگر از دست دادن مو تا این حد باعث مشکلات روانی شود، خانواده ، دوستان و پزشک خانوادگی آن فرد بایستی تا حد ممکن به او کمک کنند .

حتما بخوانید :  کاشت مو ؛ هزینه ، معایب، مزایا و انواع روش های آن

انواع ریزش موی زنان

1- ریزش موی منتشر Diffuse Pattern

معمول ترین ریزش مو در خانمها طاسی منتشر می باشد. در بیشتر موارد علت این نوع ریزش ژنتیکی می باشد . البته بیماری ها و داروهای خاصی هم می توانند باعث ریزش مو شوند. در این نوع طاسی موها در ناحیه وسیعی از سر نازک شده و تراکم آن کم میشود. البته معمولا خط موی پیشانی باقی می ماند.

 

ریزش مو در زنان
ریزش مو در زنان

 

الف) طاسی ژنتیکی زنان

طاسی ارثی در خانم ها آندروژنتیک هم نامیده میشود و ژن آن از پدر و مادر منتقل شده و به صورت اتوزومال مغلوب ظاهر می شود. موها از پشت خط موی فرونتال شروع به نازک شدن کرده و به سمت پایین پشت و کناره سرکشیده میشود . معمولا در سنین 40 تا 50 ظاهر می شود و در مواردی هم در سن 20 سالگی اتفاق میافتد.

خوشبختانه در اکثر موارد خط موی فرونتال حفظ شده و مانند مردان عقب رفتن موهای پیشانی ایجاد نمی شود . شواهد نشان داده در افرادی که از نظر ارثی مستعد طاسی هستند مصرف قرص های ضد بارداری سن شروع ریزش موی آنها را پایین آورده و زودتر دچار طاسی میشوند. بنابراین در افرادی که سابقه خانوادگی طاسی زنانه دارند بهتر است این قرص را مصرف نکنند.

اگرخانمی به این نوع ریزش مو مبتلا شد بایستی تمام علت های موثر در ریزش مو ( انواع بیماری ها ، مشکلات هورمونی ، کم خونی، استرس …) بررسی شوند. درصورتی که هیچ گونه مشکل داخلی وجود نداشت تشخیص اصلی ریزش موی ارثی می باشد.

نقش تستوسترون در طاسی ژنتیکی زنان چیست؟

مقداری هورمون مردانه تستوسترون در بدن زنان وجود دارد. در سلولهای خاصی از بدن هورمون تستوسترون به هورمون قوی تر دی هیدرو تستسترون(DHT) تبدیل میشود . البته این کار توسط آنزیم 5- آلفا ردوکتاز انجام می شود .در درمال پاپیلای فولیکول مو گیرنده های زیادی برای هورمون DHT وجود دارد

این هورمون از طریق کوتاه کردن سیکل رشد مو باعث میشود موی ضخیم در فولیکول های حساس موی سر به موی کرکی و نازک تبدیل شود . در واقع یک فولیکول قبل از رسیدن به مرحله آخر رشد به طور زودرس وارد فاز استرحت شده و رشد بیشتر آن متوقف میشود . بنابراین موهای درآمده نازک تر به نظر میرسند تا اینکه دیگر مویی از آن فولیکول رشد نمی کند.

ب) بیماریها و شرایط خاصی که باعث ریزش موی منتشر در زنان میشود

بعد از زایمان، بعد از یائسگی، بیماری تخمدان پلی کیستیک، بیماری تیروئید، بیماریهای اتوایمیون

بعد از یائسگی به دلیل کاهش استروژن ریزش مو افزایش می یابد. در خانمها هورمون استروژن یک اثر محافظتی قوی بر مو و پوست دارد.

تغذیه نامناسب

بعد از مدتی تغذیه نامناسب بدن با کمبود ویتامین ، کم خونی،کمبود پروتئین و کالری، کمبود روی و اسیدهای چرب ضروری، مواجه شده و هر کدام از این کمبودها میتوانند باعث ریزش شدید مو شوند. البته اثر آنها موقت بوده و در صورتی که کمبودها اصلاح شوند ریزش مو طبیعی میشود.

خانم هایی که خونریزی های ماهیانه شدید دارند در معرض کمبود آهن می باشند و در صورتی که این کمبود توسط تست آزمایشگاهی تشخیص داده شد حتما بایستی به دنبال درمان آن باشند . زیرا می تواند یک عامل پر قدرت در ریزش موی خانم ها باشد. همچنین افزایش ویتامین آ در بدن,می تواند باعث ریزش مو شود.

تلوژن افلوویوم یا ریزش با تاخیر ناشی از استرس و دارو

تعداد نسبتا زیادی از داروها میتواند باعث پدیده تلوژن افلوویوم شود البته این ریزش موقتی است و با قطع شدن مصرف دارو مشکل بر طرف می شود.

 1. داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و هپارین
 2. داروهای ضد تشنج دیلانتین
 3. داروهای ضد نقرس کولشیسین و آلوپورینول
 4. ضد فشار خون به خصوص بتا بلوکر
 5. ضد التهاب پردنیزولون
 6. پایین آورنده کلسترول
 7. ضد افسردگی لیتیوم
 8. شیمی درمانی
 9. ضد بارداری
 10. مصرف زیاد ویتامین آ
 11. داروهای لاغری و کوکائین

2- ریزش مو با طرح مردانه در زنان

در این نوع ریزش مو مانند مردان عقب رفتن خط موی پیشانی و خالی شدن وسط سر دیده می شود. در این زنان موها در جلو و وسط سر نازک شده در حالی که در ناحیه پشت و کناره ها موها ضخیم و پر تراکم می باشد.

اگر این نوع ریزش مو در اثر افزایش غیر طبیعی سطح هورمون مردانه باشد ، در صورتی که این افزایش با تست آزمایشگاهی مشخص شد ، مصرف داروهای آنتی آندروژن و محلول موضعی مینوکسیدیل تا حد زیادی از ریزش بیشتر جلوگیری می کند. این زنان به دلیل داشتن موهای خوب و پر تراکم در ناحیه پشت سر کاندید مناسبی برای جراحی پیوند مو می باشند.

3- ریزش موی منطقه ای

شایع ترین عواملی که می توانند باعث ریزش مو در یک قسمت سر شود:

1- Alopecia areata (آلو پسیا آراتا):

در این حالت قسمتی از موها به صورت گرد و سکه مانند به طور ناگهانی دچار ریزش می شوند.به ندرت، ممکن است تمام سر و حتی ابرو ومژه هم مبتلا شوند. این نوع ریزش منطقه ای با درمان های دارویی برطرف میشوند و انجام پیوند مو در این نوع ریزش صحیح نیست.

2- Traction Alopecia (آلو پسیا ناشی از کشش):

در صورتی که موها آرایش خاصی داشته باشند که از ناحیه شقیقه ها و جلوی پیشانی به طور مرتب تحت کشش باشند باعث از بین رفتن فولیکولها دراین ناحیه شد ه این نوع ریزش به خوبی به وسیله جراحی پیوند مو اصلاح می شود.

3- Trichotillomania (تریکو تیلومانیا):

یک نوع اختلال روانی است و بیشتر در زنان جوان دیده می شود. فرد موهای خود را به دور انگشت پیچیده و با کشش محکم آنها را می کند.
دیده می شود. فرد موهای خود را به دور انگشت پیچیده و با کشش محکم آنها را می کند.

4- Face lift and brow lift procedures:

در جراحی کشیدن صورت و بالا بردن ابروها نزدیک ناحیه برش جراحی یا در خط پیشانی ناحیه شقیقه ها موها از بین می روند این افراد کاندید خوبی برای جراحی پیوند مو می باشند.

5- Tinea Capitis:

یک نوع عفونت قارچی در سر می باشد و باعث ایجاد تکه های قرمز بدون مو یا همراه با موهای شکسته می شود.

درمان

با توجه به علت های متفاوت ریزش مو اولین و مهمترین قدم در درمان آن تشخیص دقیق علت می باشد. در مواردی که بیماری یا اختلال هورمونی و یا کمبود تغذیه عامل ریزش مو باشند، بایستی به دنبال درمان کامل علت زمینه ای باشیم.

به دنبال پیشرفت علم و دست یابی به تکنیک های جدید جراحی این امکان برای زنان وجود دارد که بتوانند دوباره به موهای زیبا از دست رفته خود برسند. روش فولیکولار یونیت جدیدترین تکنیک در پیوند مو میباشد باعث ایجاد یک خط موی کاملا طبیعی می شود. با این روش زیبا ترین نتایج را در بیماران میتوان دید به طوری که بقیه افراد قادر به تشخیص آن نخواهند بود.
این جراحی به صورت سرپایی با بی حسی موضعی انجام می شود . در این عمل یک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیکولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر کاشته می شود . افرادی که موهای پشت سرشان از تراکم بالایی برخوردار باشد کاندید خوب برای این جراحی می باشند.

چه زنانی می توانند بهترین کاندید پیوند مو باشند؟

 1. زنانی با ریزش موی طرح مردانه : در این افراد به دنبال سطح بالای هورمون آندروژن ناحیه پیشانی و یا همراه با فرق سردچار ریزش شده و در قسمت پشت سر تراکم خوبی دارند. به دنبال درمان هورمونی برای ترمیم موهای ریخته شده میتوانند از پیوند مو استفاده کنند.
 2. زنانی با ریزش منطقه ای ناشی از کشیدن موها و یا بعد از جراحی کشش صورت و بالا بردن ابرو.
 3. زنانی که دارای طاسی ژنتیکی منتشر می باشند معمولا در ناحیه پشت سر تراکم خیلی بالایی ندارند.

البته این افراد می توانند پیوند مو انجام دهند و با انجام پیوند تراکم مو در قسمت جلوی سرشان افزایش یافته و ظاهر زیبا تری پیدا می کنند. ولی بایستی توقع و انتظارات آنها از جراحی واقع بینانه باشد و بعد از جراحی منتظر یک تراکم بسیار بالا نباشند.

 

 

موی طبیعی زنان

بهترین نتیجه از عمل پیوند مو طبیعی

اگر یک کاندید پیوند مو هستید اولین کار مهم شما پیدا کردن یک جراح با تجربه در زمینه پیوند مو می باشد، تا بتواند بهترین و طبیعی ترین کاشت مو را برای شما انجام دهد. توجه به این نکته بسیار ارزشمند است زیرا بایستی در قبال صرف وقت، هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخشی برسید. در صورتی که جراح مربوطه تخصص کافی در این زمینه نداشته باشد می تواند باعث از بین رفتن موهای سالم شما شده و یک طاسی دائمی برای بیمار ایجاد کند.

سال ها پیش برای کاشت مو از روش پانچ استفاده می شد. ظاهر موهای کاشته شده بعد از رشد مشابه موهای عروسک بوده و به صورت دسته های 20 تایی رشد می کند . به خصوص بعد از خیس کردن این موها نمای عروسکی آن بیشتر نمایان شده و مورد رضایت بیماران نمی باشد. از عوارض دیگر این روش رشد ضعیف موهای کاشته شده و باقی ماندن اسکار در پوست سرمی باشد.

در حالت طبیعی وقتی دقیق به پوست سر خود نگاه کنید متوجه می شوید موهایتان در دسته های 1 تا 4 تایی رشد می کنند. پس اگر گرافت های کاشته شده به این اندازه ظریف باشند نمای سر عروسکی و غیر طبیعی نمی شود.

بعد از گذشت سال ها همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه پیوند مو روش فولیکولار یونیت ابداع شد. در این روش نوار برداشته شده از پشت سر به واحدهای فولیکولی که به طور طبیعی در سر هستند تقسیم می شود . بنابراین به هیچ عنوان نمای عروسکی ایجاد نمی شود. جراحان متخصص در زمینه پیوند مو از این روش استفاده می کنند و روش پانچ کنار گذاشته شده است.

در سالهای اخیر پیشرفت های چشم گیری در زمینه پیوند مو مشاهده می شود و همه آنها نمایان گر این نکته می باشند که با وجودی که این جراحی به ظاهر ساده و با بی حسی موضعی به صورت سر پایی انجام می شود ولی عملی بسیار ظریف و حساس بوده و رعایت صدها نکته مهم در آن الزامی است، تا بتوان به بهترین نتیجه و بالاترین درصد رشد موهای کاشته شده رسید. تیم پیوندی مورد نظر شما بایستی مجموعه ای از افراد با تجربه و با اطلاع باشند تا عوارض بسیار نادر این جراحی گریبان گیر شما نشود و با رعایت نکات و تکنیک های جدید موهای کاشته شده با درصد بالایی بتوانند رشد کنند.

پیوند مو طبیعی چیست؟

این جراحی به صورت سرپایی با بی حسی موضعی انجام می شود. در این عمل واحد فولیکولی از پشت سربرداشته و در قسمت جلوی سر کاشته می شود.

مراحل مختلف عمل پیوند مو

پیوند مو به روش جدید یک عمل راحت ، قابل پیش بینی و نتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران می باشد. هر چند که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت کامل نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای کاشته شده در الویت قرار می گیرد.

عمل در مکانی انجام می شود که تجهیزات جراحی آن کامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب کنترل می شود. در تمام طول مدت عمل بیمار هوشیار بوده و می تواند فیلم مورد علاقه خود را ببیند و با دکتر و بقیه افراد تیم صحبت کند. این عمل 4 تا 6 ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.

حتما بخوانید :  خط رویش طبیعی در کاشت مو

تیم پیوند موی کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT شامل افراد کار آزموده و با تجربه می باشند و با نهایت جدیت و احساس مسئولیت کار می کنند و سعی می کنند بیماران حداکثر آرامش را داشته باشند.

مراحل مقدماتی عمل

وقتی روز عمل فرا می رسد شما بایستی سر ساعت مقرر شده در کلینیک حاضر شوید بعد از پر کردن فرم های عمل شما بعد از تعویض لباس به اتاقی که برای پیوند مو اختصاص داده شده راهنمایی می شوید. روی یک صندلی راحت می نشینید و شما را برای پیوند آماده می کنند. از جمله گرفتن رگ، اندازه گیری فشار خون و پانسمان سر و مشخص کردن محدوده ناحیه دهنده مو در پشت سرو بی حس کردن ناحیه پشت سر. سئوالاتی پرسیده می شود تا مطمئن شویم تمام نکات ضروری قبل از عمل توسط شما رعایت شده می توانید لیست فیلم های کلینیک ما را بخوانید و فیلم مورد علاقه خود را در خواست کنید.

مرحله برداشت ناحیه دهنده مو

بعد از انجام مراحل مقدماتی توسط تکنسین های مربوطه دکتر عمل را شروع می کند. در این فاصله زمانی سر شما کاملا بی حس شده و دکتر بعد از بررسی دقیق منطقه دهنده در پشت سر با ظرافت گرافت ها برداشت میشود محل برداشت قابل تشخیص نمی باشد.

مرحله آماده کردن ناحیه گیرنده مو

بعد از اینکه گرافت ها از پشت سر برداشته شد به اتاق تقسیم منتقل شده و توسط تیم تقسیم به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود. در این زمان دکتر ناحیه گیرنده را آماده می کند. شما در این مرحله می توانید نظر خود را در مورد طرح خط موی جلوی سرتان با دکتر در میان بگذارید. درناحیه گیرنده مو شکاف های کوچکی ایجاد می شود تا فولیکول های تقسیم شده در این شکاف ها قرار بگیرند. در این مرحله ناحیه گیرنده کاملا بیحس شده و یک آرام بخش به شما داده می شود و هیچ دردی احساس نمی کنید حتی ممکن است شما به خواب رفته باشید. بسیاری از افراد تمام مدت کاشت خواب هستند.

آماده کردن گرافت های فولیکولی

موها در حالت طبیعی در دسته های یکی تا 4 تایی رشد می کنند. پس اگر گرافت های کاشته شده به این اندازه ظریف باشند ظاهر موها کاملا طبیعی بوده و نمای عروسکی ندارد و پیوند مو به روش فولیکولار یونیت بر این اساس پایه گذاری شده. مشکل ترین و مهم ترین مرحله در پیوند مو مرحله تقسیم گرافت می باشد. این کار بایستی با نهایت دقت و ظرافت انجام شود و همچنین رعایت نکات زیادی به منظور حداکثر رشد گرافت ها لازم می باشد .6 نفر از افراد تیم به این مرحله اختصاص داده می شوند. این تقسیم تحت بزرگنمایی مناسب انجام میشود و گرافت ها در نرمال سالین 4درجه سانتیگراد نگهداری شده تا زمان کاشت آن ها فرا رسد.

فولیکول مو

نمونه ای از گرافت های تهیه شده در مرکز پیوند موی IRAN FIT همانگونه که مشاهده می کنید گرافت ها به اندازه واحدهای فولیکولی طبیعی می باشد.

مرحله کاشت گرافت های فولیکولی

بعد از آماده شدن شکاف های کوچک ناحیه گیرنده گرافت های ظریف تهیه شده توسط 3 نفر از تکنسین های تیم کاشته می شوند . بدن فرد به خوبی این گرافت ها را می پذیرد و مشکل پس دادن و نگرفتن گرافت های کاشته شده وجود ندارد . چون از بدن خود فرد بوده و به عنوان جسم خارجی محسوب نمی شود.

مراحل بعد از کاشت مو

روز بعد از کاشت مو

دلمه های کوچکی روی هر کدام از نقاط کاشت در سر ایجاد می شود که 5 تا 10 روز بعد از عمل می ریزند. در منطقه کاشت معمولا هیچ دردی احساس نمی شود

مراقبتهای بعد از عمل کاشت مو

بعد از پیوند مو لازم است نکات مهمی در خصوص مصرف دارو ،شستن سر و زمان مراجعه به بیمارآموزش داده شود.

 • بایستی به مدت 5 روز، دو مرتبه (صبح و بعدازظهر) سر خود را با محلول رقیق شده آب اکسیژنه شستشو دهید. (100 سی سی آب اکسیژنه 3 درصد+ 300 سی سی سرم نمکی قابل شستشو)
 • در حمام جهت شستشو مخلوط شامپو بچه و بتادین را به مدت چندین دقیقه روی سر بگذارید و بعد به آرامی آب را روی سر بریزید. تاکید میشود با حرکت ماساژی و چرخشی سر را نشوئید. به مدت دو هفته زیر دوش مستقیم نروید. و از شستن سر با آب خیلی سرد یا خیلی گرم پرهیز کنید.
 • دو هفته بعد از عمل (14-10 روز بعد از عمل) به منظور کشیدن بخیه های پشت سرتان به کلینیک مراجعه کنید.
 • جهت حفاظت بیشتر سعی شود 8-6 هفته بعد از عمل از شنا کردن و انجام ورزش های سنگین مخصوصا رزمی پرهیز کنید.

نتیجه عمل

در طی ماه اول بعد از عمل موهای کاشته می ریزند در حالیکه ریشه آنها زیر پوست باقی مانده و 4 تا 6 ماه بعد موی جدید از آن رشد خواهد کرد. رشد تمام موهای کاشته شده 9 تا 12 ماه بعد کامل می شود. موهای جدید تمام خصوصیات خود را ازجمله رنگ،بافت، زاویه، جهت رشد حفظ کرده و جریان خون غنی سر باعث برقراری مجدد تغذیه فولیکول های کاشته شده می شود.

عوارض احتمالی پیوند مو

احتمال ایجادعارضه در این عمل بسیارکم می باشد، عوارض شایع عبارتند از :

 • تورم پیشانی و صورت
 • تشکیل دلمه های کوچک بر روی محل های کاشت
 • عوارض شدید از جمله خونریزی، باقی ماندن اسکارو عفونت ، بسیار نادر می باشد.

 

عکس کاشت مو خوب
عکس کاشت مو قبل و بعد

 

تکنیکهای مختلف ترمیم مو

Scalp Reduction

در اسکالپ ریداکشن یا کاهش پوست سر قسمتی از ناحیه طاس برداشته می شودو بخیه می زنند.معمولا اسکار این بخیه ها قابل پنهان کردن نیست و نمایان می باشد.

Scalp Expansion

یک وسیله ای شبیه بالن زیر پوست سر می گذارند و با تزریق آب نمک رقیق این بالن را پر می کنند. پوست در این ناحیه کشیده شده و رشد می کند و از این پوست اضافی برای پر کردن مناطق خالی از مو استفاده می کنند.

Strip Grafting

در این تکنیک یک نوار از قسمت طاس برداشته و با یک نواری که از پشت سر بر میدارند جایگزین می کنند.

Flap Grafting

در این روش ناحیه طاس برداشته شده و نواحی مو دار اطراف با تکنیک خاصی به طرف ناحیه بدون مو چرخانده شده و باعث پر شدن این ناحیه می شود.

Punch Grafting

در این تکنیک به وسیله پانچ تکه های کوچک از ناحیه بدون مو بر می دارند و با پلاک های برداشته شده از پشت سر که شامل 20 تار مو می باشد چایگزین می شوند.

Minigrafting and Micrografting

در این روش یک نوار باریک از پوست ناحیه پشت سر برداشته و لبه ها بخیه می شوند . سپس نوار پوستی به گرافت های ظریف که شامل 1 تا 8 تار مو می باشند تقسیم میشود. مینی گرافت شامل 3 تا 8 تار مو می باشد در حالیکه میکرو گرافت شامل 1 تا 3 تار مو می باشد. نتیجه به دست آمده از این روش طبیعی تر از استفاده از پلاک های بزرگ 20 تایی است. ولی باز هم گرافت های کاشته شده به اندازه مینی گرافت ظاهر کاملا طبیعی ندارند.

Follicular Isolation Technique

در متد فولیکولار یونیت گرافت ها به اندازه واحدهای فولیکولی طبیعی موجود در سر تقسیم میشوند که این واحدها شامل 1 تا 4 تار مو می باشند. این گرافت های ظریف به نحوی برش داده می شوند که جامعیت ساختمان فولیکولی آنها حفظ می شود و در شکافهای بسیار کوچکی که در ناحیه بدون مو ایجاد شده کاشته میشوند. این روش طبیعی ترین نتایج را داشته و خط موی ایجاد شده با این روش مشابه خط موی طبیعی می باشد و مانند روش پانچ نمای عروسکی ندارد.

بهترین کاندیدهای پیوند مو طبیعی

چگونه بفهمیم آیا کاندید مناسبی برای پیوند مو هستیم یا نه؟

در جلسه مشاوره قبل از عمل پیوند موخصوصیات و پارامترهای خاصی در هر شخص بررسی می شود تا مشخص شود آیا کاندید خوبی برای جراحی می باشد یا نه.

تعدادی ازمهم ترین نکات قابل بررسی در متن زیر عنوان شده و کمک می کند تا شما بتوانید تا حدودی خود را به عنوان یک کاندید جراحی ارزیابی کنید.در گذشته به دلیل استفاده از روشهای قدیمی پیوند مو بسیاری از افراد طاس کاندید خوبی برای جراحی نبودند در حالیکه امروزه با روش جدید اغلب متغا ضیان پیوند مو قادر به عمل می باشند.

سن مناسب کاشت مو

افراد 18 تا 25 سال کاندید مناسبی برای جراحی نمی باشند. زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد. اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی، با یک جلسه پیوند مو – بنا به در خواست خود فرد – یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود، این عمل بسیار فرد را راضی می کند، ولی این رضایت موقتی خواهد بود. زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش می یابد، که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند.

این افراد بهتر است از داروی فیناستراید و محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنند . البته در موارد نادر جوانان 23 یا 24 سال با توجه به میزان ریزش مویشان میتوانند کاندید خوبی برای عمل باشند .در مورد پیوند موی خانم ها مسئله سن مطزح نیست .

وضعیت سلامت

به منظور بررسی وضعیت سلامت فرد گرفتن شرح حال کامل و انجام آزمایشات لازم ضروری می باشد. بیماران دیابتی و فشار خون بالا قبل از عمل بایستی بیماری آنها کنترل شده باشد . بیماریهای عفونی و مشکلات پوستی قبل از عمل باید درمان شوند.

کیفیت و کمیت موها در ناحیه دهنده مو

کسانی کاندید خوب برای پیوند مو هستند که در ناحیه پشت سرشان تراکم بالایی ازفولیکول های مو داشته باشند. تراکم به معنی تعداد موها در واحد سطح می باشد. اگر تراکم بالا باشد موهای قابل دسترس برای کاشت در ناحیه جلوی سر بیشتر است. موهای ضخیم و مجعد ظاهر پر تری ایجاد می کنند . افرادی که تراکم خوبی ندارند نتیجه عمل کاملا رضایت بخش نیست.

 

مشاوره قبل از عمل

اگر شما تصمیم به کاشت مو گرفتید با کلینیک IRAN FIT تماس بگیرید و یک زمان برای مشاوره پیوند مو درخواست کنید.
در طول این جلسه مشاوره یک تاریخچه پزشکی دقیق از شما گرفته شده و وضعیت سلامت عمومی و موارد منع انجام کاشت مو در شما بررسی می شود سپس سر شما دقیق معاینه می شود .چندین نکته در طول مشاوره از اهمیت زیادی برخوردار است:

 • یک ارزیابی منطقی از وسعت ریزش مو
 • سن و جنس
 • کیفیت و کمیت موهای پشت سر
 • شرایط فیزیکی بدن
 • انتظارات شما از پیوند مو

در طول مشاوره کاشت مو عکس های بیماران عمل شده به شما نشان داده می شودبنابر این شما میتوانید دید واقع بینانه در مورد نتایجه کار ما کسب کنید.همچنین نکات مهمی که بایستی قبل از عمل توسط بیمار رعایت شود آموزش داده شده و هزینه دقیق جراحی بعد از معاینه شما مشخص میشود . لزومی ندارد شما در تصمیم گیری عجله کنید بعد از جلسه مشاوره میتوانید مدتی فکر کنید در صورتی که کاملا راضی به جراحی شدید با کلینیک ما تماس گرفته و موافقت خود را اعلام کنید تا آزمایش های لازم قبل از عمل برای شما درخواست خواهد شد.

 

 

با تشکر – مدیریت کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT

دیدگاه در"ریزش مو و پیوند مو طبیعی"

 1. مهرداد فریدونی

  سلام خسته نباشید من ریزش مو دارم میخواستم ببینم قدم اول برایه ریزش مو را واسم بگین خیلیا میگن باید آزمایش بدی تا مشکلتو ببینن چیه خواستم نظرتونو بدونم تشکر
  31 ساله هستم.

 2. عبداله انصاری

  استفاده از ریش و موی بدن در صورت نداشتن بانک موی کافی را پیشنهاد می کنید؟

  • با سلام
   در صورتی که نیاز به برداشت از موهای بدن باشد، می توان از موهای بدن برداشت کرد البته با ذکر این نکته که امکان دارد جای برداشت مو روی بدن بماند. معمولا از موی ریش برای کاشت مو در سر استفاده نمی شود. به دلیل امکان ایجاد جای زخم در صورت.

 3. مهران نقیبی

  سلام دکتر خسته نباشید مردی که بیماری آلوپسی آره تا یونیورسال داره میتواند ازدواج کند ؟ اگه ازدواج کنه امکان داره که فرزندش مثل خودش بشه یعنی ارثی هست امکانش خیلیه یا ضعیفه وآیا قابل پیشگیری است ؟

دیدگاه خود را بنویسید