Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
نحوه رشد مو و طاسی | کلینیک کاشت مو ایران FIT
 • 09122156963
 • 021-88102000
رشد مو و طاسی

نحوه رشد مو و طاسی

نحوه رشد مو و طاسی
5 (100%) 2 vote[s]

موها چگونه رشد می کنند؟

موها در یک ساختار پانچی شکل در زیر پوست به نام فولیکول مو شکل می گیرند . آنچه که ما از مو می بینیم در واقع ساقه مو است که بافت سفت شده و کراتینه شده فولیکول می باشد. انسان ها در هر اینچ مربع از پوستشان نسبت به شامپانزه ها و گوریل ها دارای فولیکول های موی بیشتری هستند. اما از آنجا که بیشتر این موها خوب و کم رنگ هستند، معمولا قابل مشاهده بدون چشم مسلح نیستند و موی Vellus Hair نامیده می شوند. پیشانی نسبت به دیگر اعضای بدن دارای فولیکول های موی بیشتری است.

موهای ضخیم رنگدانه دار که اکثر مردم آن را به عنوان موی واقعی می شناسند Terminal نامیده می شوند . این نوع مو بر روی پوست سر، ابروها، پاها، پشت کمر، زیر بغل ها و نواحی تناسلی یافت می شود .

موهای افراد به اشکال متفاوتی رشد می کند. این مسئله وابسته به سن، وزن، متابولیسم، هورمون ها، قومیت، داروهای مصرفی و دیگر عوامل می باشد. اما تمامی موها دارای سه فاز مجزای رشد هستند:

 1. فاز رشد فعال که فاز Anagen نامیده می شود ،که تا چندین سال طول می کشد. در تمامی ایام، اکثر موهای بدن (حدود 85 درصد) در این فاز قرار دارند. در طول این مدت، مو دارای مقادیر زیادی از رنگدانه (Melanin) می باشد .
 2. فاز کاهنده که Catagen نامیده می شود که حدود 2 هفته طول می کشد. در طول این مدت رشد مو متوقف شده ولیکن هنوز نریخته است. حدود 3 تا 4 درصد موهای بدنمان در این فاز قرار دارند.
 3. فاز توقف که Telogen نامیده می شود که 5تا 6 هفته طول می کشد که در نهایت مو ریخته و یک موی جدید شروع به شکل گیری می کند. تقریبا 10 تا 13 درصد موهای بدنمان در تمامی این اوقات در این فاز قرار دارند.
حتما بخوانید :  رنگ مو و انواع آن

الگوی طاسی آقایان :

70 درصد آقایان بالغ درجه ای از طاسی را تجربه خواهند کرد و بیش از نیمی از این جامعه به الگوی طاسی پیشرفته مبتلا خواهند شد. اینکه درجه ای از ریزش مو در مرد بالغ صورت می گیرد ، کاملا طبیعی و رایج می باشد.اما به محض این که الگوی طاسی آقایان شروع شود دیگر متوقف نخواهد شد.

الگوی طاسی آقایان وابسته به فعل و انفعالات سه عامل زیر می باشد:

 • سن بیمار
 • مشکلات ژنتیکی
 • هورمون های مردانه

این نوع ریزش مو ممکن است از اوایل نوجوانی شروع شده و به مرور بر شدت آن افزوده شود. هورمون مردانه تستسترون به هورمون دیگری به نام Alpha-DHT-5 در فولیکول های مو تبدیل می شود. در آقایانی که مشکلات ژنتیکی دارند، موهای قسمت جلو و بالای سر معمولا در طول چند سال تحت تاثیر Alpha-DHT-5 قرار گرفته و مینیاتوری می شوند. یعنی اینکه خیلی نازک شده و دیگر به بلندی قبل رشد نمی کنند. درنهایت این موها به طور کامل ناپدید شده و باعث پیدایش الگوی طاسی می گردند.

این که بیماران پس از شروع ریزش موهایشان مطمئن شوند که مبتلا به الگوی طاسی خواهند شد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مراجعه به یک پزشک متخصص در این مورد بسیار مفید خواهد بود.

آلوپشیا آره آتا یکی از شایع ترین انواع ریزش مو می باشد که در آن موها به شکل یک سکه کوچک در نواحی مختلف سر شروع به ریزش می نماید . بعضا انواع وخیم این بیماری، باعث طاسی کامل سر می شوند. لذا این یک مشکل پزشکی است و نه یک مشکل مربوط به عمل جراحی و نبایستی با کاشت مو درمان گردد مگر آنکه برای چندین سال به صورت ثابت باقی مانده باشد. حتی در این حالت هم ممکن است موهای کاشته شده در صورت فعالیت مجدد بیماری ،شروع به ریزش نماید .

حتما بخوانید :  روش های جلوگیری از ریزش مو

بیماریهای پوستی گوناگونی نیز ممکن است که پوست سر را تحت تاثیر قرار داده و باعث ریزش مو در اثر زخم های ایجاد شده گردند.

درمان این معضل توسط کنترل های پزشکی صورت می گیرد. چنانچه بیمار برای چندین سال تحت کنترل قرار گیرد کاشت مو ممکن است برای نواحی زخم شده، صورت گیرد. اما باید توجه داشت که همانند Alopecia Areata ،چنانچه بیماری مجددا فعال شود ، موهای کاشته شده ممکن است شروع به ریزش نمایند. به ندرت بیماران موهای خود را می کنند. چنین شرایطی Trichotillomania نامیده می شود که در افراد بالغ در صورت وجود مشکلات روحی و روانی همچون اضطراب زیاد،ناامیدی و مشکلات روانی آشکار، مشاهده می شود.

 

 

منابع :

دانشنامه ویکی پدیا

وب سایت انجمن ریزش موی آمریکا

 

دیدگاه در"نحوه رشد مو و طاسی"

 1. محمد علی عظیمی

  سلام
  قسمت جلوی موهای من ریخته و کم کم داره ریزش به پشت سرم میرسه و کم مو میشه. برای کاشت مو چیکار کنم؟ قبل از مراجعه هم باید از هزینه هاش مطلع بشم و اینکه چه مراحلی داره و من چند روز باید بیام بمونم تهران برای کاشت مو؟

  • عرض ادب و احترام

   جناب آقای عظیمی برای کاشت مو به روش نوین FIT حداکثر 2 روز وقت احتیاج هست. در ضمن کلینیک مجهز به اقامتگاه رایگان و مجهز جهت رفاه حال مراجعه کنندگان عزیز شهرستانی می باشد. در مورد هزینه و مراحل ضمن ارسال عکس به شماره تلگرام 09122156963 در صورت امکان با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید:

دیدگاه خود را بنویسید