Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
درمان ریزش مو | کلینیک کاشت مو ایران FIT
 • 09122156963
 • 021-88102000
درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو
5 (100%) 2 vote[s]

درمان ریزش مو : ریزش مو و طاسی یکی از عوامل بسیار نگران کننده در آقایان در هر سنی می باشد. هیچ راه حل درمانی خاصی که برای تمامی بیماران موثر واقع شود، وجود ندارد . راه حل های بسیاری در بازار وجود دارند که مدعی هستند می توانند باعث تقویت مو و کاهش ریزش مو گردند.

علل و راه های درمان ریزش مو

آیا شما هم از آن دسته هستید که ریزش مو دارید و دلیل و راه درمان آن را نمی دانید؟ آیا به پزشک هم مراجعه کرده اید؟ یا گمان برده اید ریزش موی شما ارثی است و به آن توجه نکرده اید؟ قصد داریم تا در این مطلب به ریزش مو، علل آن و راه های درمان ریزش مو بپردازم.

سیکل طبیعی رشد مو:

در هر زمانی ۱۰% موهای سر شما در فاز استراحت هستند.بعد از گذشت ۲ تا ۳ ماه، موهای در فاز استراحت می ریزند و موهای جدید به جای آنها می رویند. این رویش حدود ۲ تا ۶ سال بعد تمام می شود.در این فاز، هر تار مو، ماهیانه ۱ سانتیمتر رشد می کند.

بنابراین ریزش چند تار مو در هر روز به عنوان بخشی از این سیکل طبیعی است. اما بعضی افراد بیش از حد طبیعی ریزش مو دارند که این ریزش مو می تواند در کودکان، مردان و زنان باشد.

علل ریزش مو:

علل متفاوتی می توانند سبب ریزش مو شوند.از آن جمله می توان به این دلائل اشاره کرد:

بیماری یا جراحی بزرگ:

یکی از عوامل ریزش مو بیماری یا انجام جراحی است. ممکن است حدود ۳ یا ۴ ماه پس از یک بیماری یا جراحی بزرگ، به طور ناگهانی تعداد زیادی از موهای خود را ازدست دهید که به علت، استرس بیماری یا جراحی است و این ریزش مو موقتی می باشد.

اختلالات هورمونی:

از عوامل دیگر ریزش مو اختلالات هورمونی است. اگر مشکل تیروئیدی داشته باشید، چه پرکاری و چه کم کاری،می تواند باعث ریزش مو شود، که برای درمان ریزش مو باید مشکل تیروئید حل می شود. ممکن است هورمونهای زنانه( استروژن) یا مردانه( آندروژن) دچار عدم تعادل شده باشند که باز می تواند از علل ریزش مو باشد. متعادل کردن این هورمون ها نیز باعث درمان ریزش مو می شود.

هورمون مردانه:

هورمون مردانه(تستسترون) که می تواند به دی هیدروتستسترون(DHT) تبدیل شود، یکی از دلائل اصلی ریزش مو است. این هورمون هچنین می تواند توسط آدرنال و پوست سر هم ساخته شود.

چربی پوست سر:

از دیگر عواملی که سبب ریزش مو میشود، چربی زیاد پوست سر است، اگر پوست سر چرب باشد، ریزش مو بیشتر خواهد بود.

ارتباط ریزش مو با تغذیه:

مهمترین عامل ریزش مو، می تواند رژیم غذایی نامتعادل باشد. هنگامی که تغذیه فولیکول مو بطور کامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش ، سلول های این ناحیه دچار سوء‌ تغذیه شده و به تدریج می‌میرند و یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

کاهش نمک مصرفی ،‌ حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع ، کاهش مصرف آجیل ، شکلات ، غذاهای سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب ، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از ریزش مو ، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد. رژیم غذایی باید حاوی انواع مواد غذایی باشد.

برای کاهش و درمان ریزش مو، غذای پر پروتئین و آهن کافی، لازم است. همچنین مصرف میوه ها، سبزی های تازه، سالادها و…نیاز است.

  استرس:

از دیگر عوامل مهم ریزش مو، استرس، اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی است ،که کاهش و کنترل استرس میتوانید سبب درمان ریزش مو شود.

حاملگی:

بسیاری از زنان بعد از گذشت ۳ ماه از بچه دار شدن خود متوجه ریزش موی شدید در خود می شوند. این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که در زمان حاملگی افزایش مقدار هورمونهای زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از حاملگی که سطح هورمونها نرمال می شوند، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

عفونت:

بعضی از عفونت ها مانند عفونت های قارچی باعث ریزش مو می شوند که با درمان عفونت ها با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

حتما بخوانید :  درمان ریزش مو در زنان

بیماری:

ریزش مو در بعضی از بیماریها می تواند روی دهد از جمله در لوپوس یا دیابت. ریزش مو می تواند از علائم بعضی از بیماریها باشد. بنابراین تشخیص و درمان  ریزش مو می تواند سبب کشف بیماری و درمان به موقع آن شود. در بعضی از بیماری های مزمن هم ممکن است ریزشمو دیده شود. مانند: سیفلیس، تیفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگی مزمن و کم خونی.

داروها:

بعضی داروها باعث ایجاد ریزش مو می شوند. داروهایی مانند:داروهای ضد انعقاد خون( وارفارین، هپارین و…)، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطان ها استفاده می شود، استفاده بیش از حد از ویتامین A و قرصهای ضد حاملگی.قطع این داروها به کاهش ریزش مو و درمان ریزش مو بسیار کمک کننده است.

مراقبت نامناسب:

کشش بیش از حد موها از علل مهم ریزش مو است.

درمان طاسی مردانه (درمان ریزش مو)

به صورت اختصاصی در مورد طاسی مردانه در حال حاضر محلول ماینوکسیدیل تنها درمان دارویی پذیرفته شده است.در مردانی که دارای نواحی کوچکی از ریزش موی ناکامل در ورتکس هستند، بهترین جواب را می‌دهد. اثر آن بر روی موی نواحی فرونتال و شقیقه هنوز شناخته نشده است.

اثر آن به صورت کم کردن ریزش مو و حتی تحریک رویش موی جدید است. رشد مو 8 تا 12 ماه بعد واضح می‌گردد. محلول را باید بطور مداوم استفاده کرد تا رشد مو حفظ شود.

با قطع ماینوکسیدیل موهای جدید می‌ریزد. تقریبا در 1/3 این ها مو به اندازه‌ای رشد می‌کند که به اندازه کافی برای کوتاه یا شانه شدن بلند باشد. از این دارو 1 سی‌سی (15 قطره) ‌از محلول 2 درصد روی ناحیه خشک مالیده می‌شود و تا یک ساعت نباید آن ناحیه خیس شود، ماساژ هم داده نشود.

درمان ریزش موی زنانه (درمان ریزش مو)

در صورتی که بررسی های آزمایشگاهی طبیعی باشد، درمان مانند طاسی آندروژنیک مردانه است. با این تفاوت که در اینجا می‌توان از داروهای آنتی‌ آندروژنیک سیستمیک استفاده کرد. در صورتیکه آزمایشات علت دیگری را مطرح کند، درمان علت زمینه‌ای لازم است.

درمان ریزش موی منطقه‌ای (درمان ریزش مو)

از درمان های مورد استفاده برای این نوع ریزش مو ، تزریق داخل ضایعه و یا تزریق وریدی استروئید ، آنترالن ، فتوکموتراپی ، آلرژنهای موضعی و ماینوکسیدیل می‌باشد.

درمان تریکوتیلوماینا (درمان ریزش مو)

برای درمان تریکوتیلوماینا درمان اختلالات روانی همراه و روان درمانی کمک کننده است و کلومیپرامین و فلوکستین به عنوان درمان دارویی در کنترل این رفتار موثر هستند.

راه حل های دارویی ریزش مو :

با در نظر گرفتن این که 3/2 ( حدود 66%) آقایان تا قبل از 60 سالگی، میزان زیادی از ریزش مو را تجربه می کنند، جای شکی نیست که اشتیاق زیادی در راستای درمانهای دارویی ریزش مو وجود دارد. نکته قابل توجه این است که بهترین زمان جهت استفاده از این داروها سنین زیر 25 سال می باشد.

دلایل زیادی برای ریزش مو در خانم ها و آقایان وجود دارد، که شامل بیماری، سوء تغذیه ، عدم تعادل هورمونی و استرس می باشد. با این وجود ،رایج ترین علت ها،چیزی است که Adrogenetic Alopecia نامیده می شود. Alopecia یک مسئله پزشکی ساده ریزش مو است. Androgenetic عواملی چون تاثیرات.

Androgen ها یا همان هورمون های مردانگی و عوامل وراثتی، می باشند که نقش مهمی در ریزش موها دارند. در حقیقت، عامل سومی همچون گذشت زمان یا در واقع بالاتر رفتن سن بیمار ، نیز در ریزش موها موثر است. به عبارت دیگر، عوامل زیر باعث ایجاد Androgenetic Alopecia خواهد شد:

 1. زمینه ژنتیک طاسی ارثی
 2. وجود هورمونهای مردانه Androsteinedione ها
 3. گذشت زمان و بالاتر رفتن سن بیمار که به دو عامل قبل فرصت تاثیر گذاری بر روی فولیکول های مو را می دهد.

ژنتیک همیشه امری ساده نبوده است خصوصا در مورد طاسی سر. وجود یا عدم وجود طاسی در پدر یا پدر بزرگ یک شخص چه از طرف مادری و چه از طرف پدری، لزوما باعث پیش بینی طاسی در شخص نخواهد شد. ولی اگر پدر یک مرد کاملا طاس باشد و این مرد شروع به طاسی در اوایل سنین 20 سالگی نماید، میتوان پیش بینی نمود که تعداد دیگری از موهایشان را نیز از دست خواهد داد. به طور خلاصه، پیش بینی دقیق این که چه کسی و با چه سرعتی طاس خواهد شد بسیار دشوار است.

حتما بخوانید :  علت ریزش موی مردان و روش‌های درمان آن

ریزش مو در خانم ها

 

هورمون های Androgneic :

خانم ها و آقایان به طور نرمال همگی هورمون های مردانه تولید می کنند .که رایج ترین آن هاtestosterone ،androsteinedione و (DHT)می باشد. Androgen ها در آقایان توسط پروستات ها و غدد فوق کلیوی و در خانم ها توسط غدد فوق کلیوی تولید می شوند. این هورمون ها در هر دو جنس حائز اهمیت می باشد. ولیکن در آقایان بیشتر از خانم ها تولید می شود. این مسئله نقش مهمی در تفاوت های عمومی ریزش مو در خانم ها و آقایان به عهده دارد.

در یک شخص با حساسیت های ژنتیکی، در طول زمان در معرض مجاورت قرار گرفتن فولیکول های مو با DHT منجر به androgenetic alopecia یا در واقع الگوی طاسی در خانم ها و آقایان می گردد. چگونه مجاورت فولیکول های مو با DHT اتفاق می افتد؟ در هر یک از سلول های فولیکول های مو و در sebaceous ها، سطح بالاتر از آنزیمی به نام reductase alpha وجود دارد . این آنزیم باعث می شود testosterone که به این نواحی توزیع می شود، به DHT تبدیل شود .

درک این مطلب نه تنها باعث شناخت مکانیسم طاسی می گردد،بلکه باعث معرفی درمان دارویی به نام propecia یا finasterade شده است.

Propecia (فیناستراید) باعث توقف و یا محدود کردن فعالیت انزیم reductase- alpha-5 می گردد. بنابراین باعث کاهش روند تبدیل testosterone به DHT شده و در نتیجه سطح کمتری از DHT در فولیکول های مو، وجود خواهد داشت.

بالا رفتن سن یا Aging :

بنابراین تا کنون به سه عامل رایج مهم در انواع الگوهای طاسی توجه کرده ایم. بار دیگر تاکید می کنیم که این عوامل عبارتند از :

هورمون ها، ژنتیک و گذشت زمان. خب، واقعا چه اتفاقی برای مو می افتد؟

فرض کنید که بیماری با حساسیت های ژنتیکی را مورد بررسی قرار داده ایم که در آن فولیکول های مو در معرض مجاورت DHT، قرار گرفته اند. در این حالت اتفاق جالبی می افتد. همانطور که می دانیم مو دارای 3فاز anagen ،telogen و catagen می باشد. در فاز anagen مو به مرور کوتاه تر و نازک ترشده و دارای رنگدانه هایی کم رنگ تر خواهد شد.

ما این مسئله را مینیاتوری شدن مو (miniaturization) می نامیم . در این هنگام است که ریزش مو، مورد توجه قرار می گیرد. این مسئله به معنای این که موهای کم تری بر روی سر باشند نیست ،بلکه کالیبر آنها( یعنی نواحی sectional – cross) رنگ و طول آنها در حال کم تر شدن بوده و دیگر پوشش کاملی از پوست سر صورت نمی گیرد. در این حالت مو به نواحی درخشان پوست سر نفوذ کرده و از آن به عنوان thinning(عقب رفتن خط مو در سر) یا طاسی یاد می شود.

همچنین نسبت بین موها در فازAnagen و آنهایی که در فاز Telogenیا Resting هستند ،افزایش می یابد. این مسئله به زبان ساده به این مفهوم است که تعداد موهایی که در فازTelogen هستند افزایش پیدا کرده است.

این تعداد موهای افزوده شده در فاز anagen،اغلب در قسمتهای رایج طاسی همچون قسمتهای جلویی سر، بالا و تاج سر می باشد. ناحیه ای که شبیه نعل اسب درکناره ها و پشت سر می باشد و تحت تاثیر این تغییرات قرار نمی گیرند را نواحی permanent(دائمی)می نامند.موهای telogen به راحتی در هنگام شستشو ، خشک شدن مو و در هنگام شانه کردن از پوست سر جدا شده و این مسئله ،دومین نشانه طاسی می باشد این مسئله بسیار نگران کننده می باشد .

Alopecia universalisنوع دیگری از الگوی طاسی است که در آن ممکن است تمام بدن را مبتلا سازد .

و در نهایت انواع دیگر Alopecia ها در هنگام بیماری های سخت وگاهی اوقات با تب های بالا در هنگام بارداری رخ میدهند این حالت ممکن است در افرادی با تیروئید کم کار، اختلال pituitary gland functionو یا هنگام شیمی درمانی اتفاق بیفتد . cicatricial ها ممکن است به دلیل وجود اختلال در بافت ها و التهاب آن ها ،اتفاق بیفتد .

 

منبع : beytoote.com

دیدگاه در"درمان ریزش مو"

 1. رضا جوادی

  امکان داره داروهای درمان ریزش مو را هم در موردش مقاله بزارین ؟

 2. زهرا سلیمانی

  قیمت کاشت مو رو اعلام میکنین ؟

دیدگاه خود را بنویسید