Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT - عوارض، معایب و مزایا | کلینیک کاشت مو ایران FIT
  • 09122156963
  • 021-88102000
تفاوت کاشت مو FIT با FUT

تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT – عوارض، معایب و مزایا

تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT – عوارض، معایب و مزایا
5 (100%) 9 vote[s]

مقایسه کاشت مو به روش FIT با کاشت مو به روش FUT : سال ها پیش استفاده از استخراج واحد فولیکولی (FIT) به عنوان جایگزینی برای برداشت سنتی نواری (FUT) از بافت اهداکننده مورد حمایت واقع شد. پذیرش استفاده از این تکنیک به عنوان یک استاندارد جدید به صورت تدریجی بوده است. در حقیقت، بسیاری از پزشکان این تکنیک را با موفقیت های بسیار متفاوت آزمایش کردند. ارتقای اخیر دستگاه های مکانیکی و دستگاه های استخراج فولیکول باعث افزایش علاقه و بحث بر سر این روش برداشت می شود. عمده بحث پزشکان، پرسنل کمکی و عموم مردم در اینترنت و منابع چندرسانه ای در مورد ارزش FIT در برداشت نواری و برعکس صورت گرفته است. این مقاله با بحث در مورد مزایا و معایب هر دو تکنیک، به ارائه دیدگاه دقیق تر و متعادلی از دو رویکرد می پردازد.

مقایسه منطقه اهداکننده و تشکیل زخم در روش FIT و FUT

برداشت نواری یا روش FUT ، زخمی خطی تولید می کند. ظاهر زخم خطی اهداکننده می تواند نگرانی قابل توجهی برای بیمارانی باشد که می خواهند موهایشان را کوتاه کنند. اکثریت قریب به اتفاق افرادی که تحت برداشت نواری قرار می گیرند، حداقل زخم هایی دارند که به راحتی توسط موهای بالای زخم پنهان می شوند.

در بسیاری از موارد، ممکن است زخم در تمام موارد به جز در بازرسی دقیق آشکار نباشد. با این حال، هنوز برخی بیماران مبتلا به زخم های پهن و همچنین بیماران مبتلا به زخم های متعدد بواسطه روش های متعدد وجود دارند. در بعضی موارد، ظاهر پهن و آشکار زخم ممکن است به دلیل آسیب به فولیکول های مو در طول خط برش در هنگام برداشت به جای زخم واقعی باشد. برنامه ریزی قبلی از جانب جراح می تواند تا حد زیادی مشکلات مربوط به زخم های نواری را کاهش دهد. با محدود کردن عرض نوار برداشتی و اجتناب از تنش در زخم، جراح کاشت مو می تواند اندازه زخم اهداکننده را به حداقل برساند.

 

استفاده از روش تریکوفیت در FUT

برای جلوگیری از زخم های متعدد، بسیاری از پزشکانی که از برداشت نواری استفاده می کنند، حتی در صورت انجام چندین روش، از تکنیک تک زخم استفاده می کنند. با استفاده از جداسازی دقیق در طول خط برش، آسیب به فولیکول های مو می تواند کاهش یابد.

استفاده از روش بستن تریکوفیت برای روش FUT می تواند در بهبود ظاهر زخم برداشت نواری نیز بسیار مفید باشد. همانطور که در بالا اشاره شد، بسته شدن تحت حداقل تنش یا بدون آن، می تواند به جلوگیری از گسترش زخم کمک کند. این اجازه می دهد تا موها، زخم را پوشانده و مویی که در میان زخم رشد می کند، می تواند کشش را محدود کند. اجتناب از آسیب به فولیکول های مو در طول خطوط برش در جلوگیری از ظهور زخم آشکار بسیار مهم است.

بعضی از پزشکان از استفاده از بسته شدن لایه ای و نقب زنی به عنوان تکنیک هایی برای به حداقل رساندن زخم ها حمایت می کنند. جراحان دیگر احساس می کنند که به نظر نمی رسد که نقب زنی و بسته شدن لایه ای درمان را مگر در شرایطی که تنش مشکل ساط است، تغییر دهند. بیمارانی مانند افرادی با سندرم اهلر دانلوس وجود دارند که به علت تغییرات در رسوب کلاژن، مستعد ابتلا به زخم های پهن و بهبود ضعیف زخم هستند. اقدامات کمی برای جلوگیری از چنین زخم هایی در این بیماران وجود دارد.

 

 

تفاوت کاشت مو FIT با FUT
اینفوگرافی مقایسه کاشت مو FIT با FUT

 

زخم ها در روش  FIT

منطق اولیه برای استفاده از FIT این است که از زخم خطی اجتناب شود. جراحان طرفدار کاشت مو به روش FIT این روش را به عنوان تکنیکی که شامل برش نیست، کمتر تهاجمی است و منجر به زخم (“بدون زخم”) نمی شود، تعریف می کنند. با اینکه زخم خطی با FIT ایجاد نمی شود، زخم های خیلی کوچک دایره ای ایجاد می شود. تعداد زخم ها با کاشت مو به روشFIT  بیشتر از برداشت نواری است، اما به دلیل ریز بودن این زخم ها باعث آسیب جدی و جای اسکار نمی شوند.

استفاده از “برش” در هنگام پانچ کاملا واضح است. زخم خطی با FIT تولید نمی شود، زخم های ایجاد شده نقطه های کم رنگ یا پررنگ هستند که قبل از بهبودی کامل فقط هنگام کوتاه کردن زیاد مو قابل مشاهده است. این “نقاط” ممکن است واکنش زخم یا تغییرات واقعی رنگدانه پس از التهاب، به ویژه در افراد پوست با تیره تر باشد. همچنین چشم انسان ممکن است “فضاهایی” را ببیند که در آن واحدهای فولیکولی در الگوی طبیعی وجود ندارند.

عمق برش ها با FIT در مقایسه با برداشت نواری معمولا کمتر است. عمق پانچ تا سطح چربی و یا نقطه اتصال چربی- درم می باشد. در برداشت نواری، عمق برش تا چربی است. بعضی از پزشکان تا عمق چربی و یا فقط بالای فاسیا را برش می دهند. هنگام استفاده از روش کاشت موی FIT ، مهم است بدانیم که هرچه پیوندهای بیشتر و بیشتری برداشت می شود، منطقه ممکن است تراکم ناحیه بانک مو کمتر به نظر برسد.

اگر پیوندها در نزدیکی هم برداشت شوند، ممکن است یک زخم وجود داشته باشد. از آنجایی که در بعضی از بیماران تعداد زیادی از پیوندها برداشته می شود، علامت مشخصی می تواند بین مناطقی که برداشت شده اند و مناطقی که رها شده اند، وجود داشته باشد. این مخالف تکنیک نواری است که در آن موهای با تراکم مشابه در خط نخی کنارهم آورده می شوند. مخالفان برداشت نواری، توجه داشته باشند که اگر مو به خوبی در یک زخم نواری رشد نکند و زخم گسترش یابد، آنگاه اگر موی بالای آن کوتاه یا نازک باشد، زخم ممکن است آشکار شود.

 

کاشت مو بدون کوتاهی در روش FIT

در کاشت مو به روش FIT ، موهای بیمار معمولا برای برداشت، بسیار کوتاه می شود. این مورد مخصوصا زمانی که تعداد زیادی از پیوند ها مورد نیاز است صحت دارد. یک راه برای جلوگیری از کوتاه کردن همه موهای داوطلب، تنظیم ردیف موهای کوتاه بین ردیف موهای بلند است. پیوندهای کوتاه مو را می توان از میان موهای بلند موجود برداشت. اما دوباره، این تنها زمانی مناسب است که تعداد کمی از پیوند ها مورد نیاز باشد.

بقای پیوندها در روش FIT

بحث بر سر نرخ بقا در مورد FIT در مقابل پیوندهای نواری وجود دارد. بعضی نگرانی ها وجود دارد زیرا پیوند FIT ممکن است بافت های بسیار کمی در اطراف خود داشته باشد که احتمال بقای کمتری دارد. چنین پیوند ها مستعد ابتلا به کم آبی هستند، که نشان داده شده است که یکی از علل اصلی کاهش بقای پیوند است.

 

کاشت مو بدون تراشیدن موی سر
کاشت مو بدون تراشیدن موی سر

 

فقدان بافت پیش فولیکولی اغلب نتیجه “کشیدن” پیوند برای برداشت آن است. از آنجا که در تلاش برای برداشت پیوند، دستکاری اضافه نیز شده است، ممکن است به کاهش بقا نیز کمک کند. زمانی که جراح کاشت مو تخصص کافی نداشته باشد، گاهی اوقات انتهای پیازها به هم ریخته و یا به طرز غیرمعمولی از هم جدا هستند. این باعث می شود که پیازها به علت افزایش دستکاری پیوند در طول لانه گزینی در معرض تروما قرار بگیرند. دراین زمان، مطالعات کافی برای مقایسه میزان بقا وجود ندارد. مقاضیان کاشت مو در کلینیک فوق تخصصی ایران FIT که تحت درمان کاشت مو به روش FIT  قرار گرفته اند نتایج بسیار عالی دارند. توجه داشته باشید که نتایج با موفقیت کمتر به دلیل مهارت فنی جراحی و نه طبیعت ضعیف و شکننده تر روش کاشت مو FIT است.

حتما بخوانید :  بهترین روش کاشت مو در ایران

 

بقای پیوندها در روش FUT

با FIT، شانس بیشتری برای انتقال موها در مقایسه با برداشت نواری وجود دارد و این می تواند به رشد ضعیف یا کمبود رشد بسته به سطح انتقال منجر شود. به نظر می رسد نرخ انتقال به طور گسترده ای با FIT تغییر می کند. برعکس، در برداشت نواری یا کاشت مو به روش FUT، پیوندها ممکن است در برش اولیه پوست و برش های بعدی بافت آسیب دیده باشند. پیوندهای ایجاد شده با برداشت نواری یا FUT معمولا دارای مقدار بیشتری از بافت و چربی اطراف آن است. این ممکن است احتمال کمبود آب را کاهش دهد و فرصت بیشتری را برای دستکاری در پیوند ها هنگام قرار دادن و از این رو، بقای بهتر پیوند بدست می دهد.

 

قرار دادن پیوندها

هنگام استفاده از قرار دادن دستی پیوندها، هیچ تفاوتی در رابطه با تکنیک قرار دادن نوار برداشت شده یا تراکم پیوندهای برداشت شده FIT وجود ندارد. ممکن است نگرانی هایی در مورد شکنندگی پیوندهای FIT وجود داشته باشد. این واقعیت است که پیوندها ممکن است نسبت به خشک شدن و دستکاری بیشتر حساس باشند.

هنگامی که از دستگاهی با فشار بادی (روش SUT) استفاده می شود، ادعای استفاده کنندگان از این دستگاه این است که دستگاه، پیوند را با دستکاری کمتری قرار می دهد. اما برخی از جراحانی که از دستگاه استفاده کرده اند، نشان داده اند که توانایی قرار دادن پیوند دستگاه گاهی اوقات محدود بوده و همیشه قابل اعتماد نیست. پیوندهای کاملا برداشت شده ممکن است در طی مرحله قرارگیری آسیب دیده و نتوانند رشد کنند. تروما و مرگ پیوند، فاکتورهای به خوبی شناخته شده ای هستند که ممکن است در دست افراد بی تجربه رخ دهد و بر بقای پیوند اثر گذارد. ( معایب کاشت مو SUT )

صرف نظر از اینکه پیوندها چطور برداشت می شوند، میزان قابل توجهی از مهارت هنری و فنی برای قرار دادن آنها برای تولید یک نتیجه عالی یا حتی قابل قبول لازم است. جراح باید بتواند “نقشه” هنری برای قرار دادن پیوند ایجاد کند، طراحی خط مو به وضوح مهم است، همانطور که طرح پیوند در بقیه سر اهمیت دارد. جراح موی با تجربه، شیب هایی از تراکم مو را برای رسیدن به نتایج طبیعی با تراکم کافی ایجاد می کند. علاوه بر این، برش ها باید در جهت و زاویه مناسب ایجاد شوند. در صورت غلط بودن زاویه، حتی پیوندهای تک مو غیر طبیعی جلوه خواهد کرد.

تخصص فنی

مجموعه مهارت های مختلفی برای برداشت FIT لازم است. جراح باید بتواند پانچ کوچک را به درستی بکار برد، عمق درست را پیدا کند و پانچ را طوری تنظیم کند تا تغییراتی را در جهت مو ایجاد کند. نگرانی اولیه در مورد FIT، نرخ انتقال است. به این معنی که اگر موها در یک واحد فولیکولی منتقل شوند، احتمال رشد کمتری دارند. این تا حدی وابسته به سطح انتقال است. همانطور که در بالا ذکر شد، پزشک باید بتواند تغییر جهت پانچ را در جهت مو حساب کند. درمان بیماران دارای موی فرفری و یا بسیار موهای موج دار با استفاده از FIT ممکن است دشوار باشد.

در مقایسه، کاشت مو به روش FUT برای انواع مو مناسب است. ما در کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT با استفاده از پانچ بلانت در برداشتن موهای فر یا موج دار با تکنیک FIT تبحر حیرت انگیزی داریم.

 

کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT

 

کاشت مو به روش FIT می تواند یک روند خسته کننده باشد و هر دو بیمار و پزشک ممکن است خستگی را تجربه کنند. این می تواند مقدار پیوندی را که می توان در یک جلسه برداشت کرد، محدود کند. بدلیل زمان صرف شده برای برداشت و خستگی احتمالی جراحی که برداشت را انجام می دهد، اصولا کاشت مو به روش FIT طی دو روز انجام می شود.

تعداد پیوندها در هر جلسه

به طور کلی، اکثر پزشکانی که FIT را انجام می دهند، قادر به انجام چندین پیوند در یک جلسه می باشند، که می تواند با برداشت نواری انجام شود. با برداشت نواری، جلسات 2000-3000 پیوندی بسیار رایج است و بعضی از پزشکان اغلب جلسات بیش از 4000 پیوند را انجام می دهند.

هزینه کاشت مو به روش های FIT و FUT

هزینه FIT معمولا به طور قابل توجهی بیشتر از هزینه برداشت نواری یا کاشت مو به روش FUT به ازای هر پیوند است. هزینه ها ممکن است بیش از دو برابر قیمت برداشت نواری باشد.

برداشت مو از بدن

کاشت مو به روش FIT می تواند برای برداشتن موهای بدن بسیار مفید باشد. در چنین شرایطی، اکثر واحدهای فولیکولی، موهای تک هستند. واضح است که برداشت مو از بدن به روش FUT امکان پذیر نیست.

 

عکس واقعی کاشت مو FIT

 

تعداد کم پیوند ها

هنگامی که تعداد کمی از پیوند ها مورد نیاز باشد، FIT ممکن است تکنیک انتخابی خوبی باشد. استفاده از تکنیکی که در آن ردیف های باریک موهای کوتاه شده استفاده می شود، پوشاندن اثر کار و اجتناب از ایجاد یک زخم خطی نسبتا آسان است.

FIT  در زخم ها

کاشت مو به روش FIT می تواند برای چوشاندن زخم های اهدا کننده خطی مورد استفاده قرار گیرد. این توسط بسیاری از جراحان ترمیم مو، یکی استفاده عالی دیگر از این تکنیک در نظر گرفته شده است. برخی از جراحان پیشنهاد کرده اند که ترکیبی از برداشت نواری و FIT، استفاده بهینه از تکنیک ها است.

آماده سازی

هزینه آماده سازی برای برداشت نواری و غیر مکانیکی FIT کم است. با ظهور مکانیزاسیون، هزینه ماشین آلات مورد استفاده برای FIT می تواند گران باشد. دستگاه های قدرتی یا مجهز به موتور می توانند چندین هزار دلار هزینه داشته باشند و یک سیستم در حال حاضر حدود 80،000 دلار (دلار آمریکا) فروخته می شود. در سیستم های موتوری، بحث بر سر نرخ انتقال است. بعضی از پزشکانی که FIT را انجام می دهند، اما از سیستم های موتوری استفاده نمی کنند، احساس می کنند که میزان انتقال با چنین دستگاه هایی بالاتر است. سایر جراحان نشان می دهند که میزان انتقال یکسان یا پایین تر است. این ممکن است به آموزش و مهارت پزشک انجام دهنده کار بستگی داشته باشد.

حتما بخوانید :  جدیدترین روش کاشت مو

منبع افزوده اهداکننده

طرفداران FIT اعلام کرده اند که این روش  ناحیه اهدا کننده را در پوست سر گسترش می دهد. در روش FIT جراح می تواند در پایه گردن، و همچنین مناطق بالاتر و نزدیک تر به جلوی گوش برداشت انجام دهد. نباید مزیت ظاهری تا حدودی نادیده گرفته می شود زیرا این منطقه می تواند با برداشت بیشتر و بیشتر پیوند، ظاهر نامناسبی بگیرد. علاوه بر این، رفتن به ناحیه گردن یا بالاتر پوست سر می تواند بعدها مشکل هایی در زندگی بیمار ایجاد کند؛ زیرا بعضی از مردان، در این ناحیه به علت الگوی مردانه ریزش مو، مو را از دست می دهند.

عوارض جانبی

بعضی از جراحان که FIT را ترجیح می دهند احساس می کنند که بیماران درد کمتری دارند و زمان بهبودی کمتری وجود دارد. برای مقایسه دردهای مرتبط با تعداد قابل توجه پیوند برداشت شده در هر جلسه، نیاز به مقایسه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر بخوایم مقایسه کنیم، مثلا، 1000 پیوند برداشت شده با روش FUT با همان تعداد برداشت شده با تکنیک FIT. این واقعیت که درد کمتری وجود دارد قابل انکار نیست.

افلوویوم تلوژن می تواند در ناحیه اهدا کننده در هر دو روش FIT و FUT رخ دهد، ، اما غیر معمول است.

عفونت یک عارضه بسیار نادر در جراحی ترمیم مو است.

شکفتگی با برداشت نواری ممکن است رخ دهد، اما این بسیار نادر است و با خطا در جراحی همراه است.

به طور مشابه، نکروز بافت نباید اتفاق بیفتد مگر اینکه ناحیه برداشت شده بیش از حد وسیع باشد و یا تحت فشار بیش از حد بسته شود. این نیزدر صورتی می تواند رخ دهد که تامین شریانی قبلا به خطر افتاده باشد.

بیماران ممکن است از حساسیت متغیر شکایت کنند اما این می تواند با برداشت نواری یا FIT رخ دهد زیرا اعصاب کوچک در هر دو روش برش می خورند.

چند سال پیش بعضی از بیماران برداشت نواری ممکن بود سوزش را در نتیجه آسیب به اعصاب پشت سر یا Occipital Nerves تجربه کرده باشند. از آنجا که برش باید در سطح چربی یا شاید در سطح فاسیا باشد، این اعصاب نباید آسیب ببینند.

خونریزی با هر دو تکنیک رخ می دهد، اما خونریزی در روش کاشت مو FIT بسیارکمتر است. به همین دلیل است که خونریزی به دلیل برداشت نواری، مهم در نظر گرفته نمی شود و در اکثر موارد خونریزی، اسمی است.

یک عارضه خاص کاشت مو به روش FIT که در نتیجه عدم تخصص جراح ممکن است رخ دهد، دفن پیوند است. این زمانی اتفاق می افتد که پانچ پیوند را به بافت زیر جلدی هل می دهد. احیای این پیوندها می تواند دشوار باشد و ممکن است منجر به واکنش خارجی بدن و تشکیل کیست شود.

زخم های هیپرتروف و کلوئیدها نیز باید در FIT یا برداشت نواری، نادر باشند. اگر بیماران، مستعد کلوئید باشند، برش با پانچ، تشکیل این زخم را محدود نخواهد کرد. به طور کلی موها باید کوتاه شوند تا F]، را برداشت کرد. گاهی اوقات لایه هایی می توانند ایجاد شود که مو را پوشش می دهد تا مناطق برداشت را بپوشانند اما این محدودیتی برای میزان مویی ایجاد می کند که می تواند در هر جلسه برداشت شود.

کارکنان

برداشت نواری، نیاز به کارکنان بیشتری نسبت به FIT دارد. برای FIT ، جراح می تواند با تنها یک یا دو دستیار کارش را انجام دهد اما اگر جراح مجبور به تغییر روش شود و از برداشت نواری استفاده کند، داشتن تنها یک یا دو دستیار می تواند مشکل ساز باشد.

 

خلاصه

کاشت مو به روشFIT و FUT  هر دو تکنیک های قابل قبول برای برداشت پیوندهای اهداکننده هستند. هر تکنیک دارای مزایا و معایبی است. در برآورد هزینه و منافع، به نظر می رسد که کاشت مو به روش FUT موثرترین روش از نظر هزینه را ارائه می دهد. FIT برای بیمارانی مناسب است که ترجیح می دهند زخم خطی نداشته باشند. این ممکن است انتخاب خوبی برای بیماران جوانی باشد که به دنبال روش های نوین هستند.

کاشت مو به روش FIT ممکن است انتخاب ایده آل برای برداشتن موی بدن، پا و دست باشد، همچنین یک راه عالی برای پوشاندن زخم های نواری است.

 

کاشت مو در کلینیک فوق تخصصی ایران FIT

بدون توجه به تکنیک مورد استفاده، جراح باید درمورد اجزای فنی و زیبایی شناختی انجام عمل جراحی به نتایج خوبی دست پیدا کند. یک جلسه تک یا جلسه تمرینی درمورد یک جنبه از روند ترمیم مو مانند برداشت، آموزش ناکافی برای پزشکی است که باید یاد بگیرند که چگونه روش های ترمیم مو را انجام دهد. جراح باید حس زیبایی شناختی و فنی را در این روش بدست آورد. او باید بتواند برنامه ای برای بیماران با سناریوی بالینی مختلف ایجاد کند و بداند چه زمانی به جراح با تخصص بیشتری مراجعه کند. هدف از ترمیم مو، یعنی حرکت مو از یک قسمت پوست سر به سمت دیگر، به نظر ساده می رسد. با این حال، هر پزشک با تجربه به شما می گوید که این کار به ظاهر ساده، پیچیده است. به عنوان مثال، یکی از مهم ترین مفاهیمی که پزشک باید درک کند، این است که ریزش مو، پیشرونده است و هر برنامه ترمیمی را باید با توجه به این موضوع در نظر گرفت.

 

بهترین پزشک کاشت مو
بهترین پزشک کاشت مو

 

هنگامی که یک بیمار در مرحله خاصی از ریزش مو نزد پزشک می آید، پزشک باید بتواند منطقه اهداکننده را برای تراکم و کیفیت موها، ارزیابی کند، تعداد پیوندهای مورد نیاز را محاسبه کند، انتظارات معقولانه از نتیجه به بیمار بدهد و این نتیجه را با احتمال ریزش مو در آینده برنامه ریزی کند. پزشک باید قادر به بحث در مورد مزایا و معایب درمان های پزشکی طراحی شده برای متوقف کردن یا کند شدن ریزش مو، مانند فیناستراید دهانی و مینوکسیدیل موضعی باشد. همه این عناصر نیاز به آموزش و تخصص زیادی برای پیاده سازی روی هر بیمار دارند. برداشت موفقیت آمیز، تنها جزء کوچکی از جراحی ترمیم مو است. بدون توجه به تمام جنبه های دیگر، احتمال بسیار واقعی یک نتیجه بد وجود دارد. در نهایت، برش پوست و بافت، حتی با استفاده از ابزارهایی که برش خطی یا دایره ای ایجاد می کنند، به صورت قانونی جراحی در نظر گرفته می شود و باید توسط یک پزشک مجاز با آموزش و تخصص کافی در زمینه ترمیم مو انجام شود.

 

 

کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند مو ایران FIT

  • بنیانگذار کاشت مو به روش FIT در ایران
  • بزرگترین و مجهزترین کلینیک کاشت مو در خاورمیانه
  • تماس : 02188102000
  • مشاوره و ارسال عکس : 09122156963

دیدگاه خود را بنویسید