Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/iranfuec/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
انواع الگوی طاسی در آقایان | کلینیک کاشت مو ایران FIT
 • 09122156963
 • 021-88102000
الگوی طاسی آقایان

انواع الگوی طاسی در آقایان

انواع الگوی طاسی در آقایان
5 (100%) 9 vote[s]

ریزش موی مردانه، نوعی از ریزش موی سر متداول در بین آقایان است . معمولاً در سنین جوانی و بین 61 الی 61 سالگی آغاز می شود. عموماً منجر به طاسی نسبتاً وسیعی در طول زمان می شود. اصلی ترین فاکتور و عامل ریزش موی مدل مردانه معمولا به آندروژن ها، هورمون هایی که به وجود آورنده خصوصیات مردانه هستند، نسبت داده می شود. سه دلیل اصلی و عمده به وجود آمدن آندروژن ها افزایش سن ، وجود عامل ارثی و وجود مقادیر زیاد DHT یا دی هیدروکسی تستسترون هستند .

تحقیقات نشان می دهد بیش از 80 درصد مردان طاس به علت از دادن موهایشان ناراحت و مضطرب هستند و معمولاً بدلیل تغییر ایجاد شده در ظاهر و زیبایی شان دچار افسردگی و استرس می شوند. شایع ترین ریزش مو در مردان آندروژنیک آلوپشیا است .

عموماً شقیقه، جلو سر و وسط سر را درگیر نموده و باعث ایجاد طاسی در آنها می شود . که می توان طبق الگوهای خاصی آنها را دسته بندی کرد. معروف ترین الگوی طاسی در مردان الگوی نوروود است که بر اساس نوع و مساحت نواحی طاس سر به 7 نما تقسیم بندی می شود.

این نوع طاسی معموال از منطقه گیجگاهی آغاز شده و به صورت حرف M پیشروی می کند همچنین در این نوع ریزش، کف سر در ناحیه تاج نیز دچار ریزش مو، ضعف و سستی می شود. در این نوع ریزش اکثراً الگوی ریزش موی نعل اسبی شده است.

در بعضی از آقایان تنها پس رفتگی ناشی از ریزش مو را، در پیشانی و در محل تالقی پوست سر و محل شروع رویش موی سر می توان دید و عده ای دیگر ممکن است تنها مبتلا به طاسی در چند نقطه از تاج سرشان باشند. موهای باقی مانده در مناطق مبتلا به ریزش، ممکن است در ابتدا ضخیم و دارای رنگدانه باشند ولی به تدریج ضعیف، نازک و فاقد رنگدانه شده و سرعت رشدشان کم می شود.

 

انواع الگوی طاسی آقایان

انواع الگوی طاسی مردان
انواع الگوی طاسی مردان

بیشتر انواع طاسی بخصوص در آقایان از الگوی خاصی پیروی می­کنند . Norwood طاسی­ های مردانه با علل هورمونی را بدین صورت تقسیم ­بندی می­ کند.

الگوی طاسی شماره 1 :

نمای معمولی در این الگو به شکل پسروی مختصری در ردیف اول خط مو در دو طرف ناحیه­ی پیشانی ـ گیجگاهی می­باشد. این الگو اغلب در ابتدای روند طاسی در سنین حدود زیر 25 سال دیده می­شود. اشخاصی که درگیر این الگو می­ باشند، می­ توانند تحت نظر پزشک از دارو درمانی برای مقابله با پیشرفت طاسی سود ببرند . انجام عمل پیوند مو در این مرحله چندان ضروری و رضایت­ بخش نمی­باشد . حتی اگر بیمار در سنین بالاتر مثل 45-39 هم دچار این مرحله گردد، ترمیم این قسمت به تناسب بین مو و چهر­ه­ ی فرد میان­ سال آسیب می­رساند.

حتما بخوانید :  چگونگی رشد مو

در این نوع طاسی ردیف اول خط مو در دو طرف ناحیه سربه عقب پسروی می کندو ناحیه ی پیشانی ـ گیجگاهی تا حد کمی خالی می ­شود. این الگو اغلب در ابتدای روند طاسی در سنین حدود زیر 25سال می باشد. در اصل مو دچار ریزش نشده است بلکه وضعیت خط رویش مو در جلوی سرآقایان در حوالی بلوغ می باشد. عمل پیوند مو در این مرحله چندان ضروری نیست و فرد می تواند با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک از پیشروی طاسی جلوگیری کند.

عکس الگوی شماره 1 طاسی
عکس الگوی شماره 1 طاسی

 الگوی طاسی شماره 2 :

در الگوی II  موهای ردیف جلویی قسمت پیشانی ـ گیجگاهی به شکل سه ضلعی پسروی می­کنند و در بیشتر موارد اما نه همیشه این پسروی به صورت غیر قرینه می ­باشد. این الگو نیز اغلب در اشخاص جوان در مراحل پیشرفت طاسی دیده می­شود. اشخاص درگیر این الگو اغلب اشخاص زیر 30 سال می­باشند، چنانچه تراکم موهای جلوی سر کاهش نیافته باشد و ارتفاع پیشانی بیمار به تناسب چهره­ی فرد آسیب نرسانده باشد، بیمار می­تواند با بهره­گیری از دارو درمانی تحت نظر پزشک روند پیشرفت این الگو را کندتر سازد.

اما اگر چهره­ی بیمار دچار عدم تناسب شد، و یا این الگو در سنین بالای 35 سال مشاهده شود، بیمار کاندید عمل پیوند مو و اصلاح این ناحیه می­ باشد. معمولا طی یک عمل پیوند مو این خط می­توان ترمیم نمود، ولی چنانچه تراکم باقی موها زیاد باشد، جهت ایجاد تناسب بهتر است طی عمل دوم تراکم ناحیه­ ی کاشته شده را افزایش داد.

 

الگوی شماره 2 طاسی عکس دوم

الگوی شماره 2 طاسی عکس اول

الگوی طاسی شماره 3 :

پسروی موی ناحیه پیشانی ـ گیجگاهی در این الگو با افزایش سن وسیع می ­شود. برخی اشخاص در سنین پایین نیز دچار این الگو می ­شوند که می­ توان با انجام عمل کاشت مو به روش FIT ناحیه را ترمیم نمود.

عکس الگوی شماره 3 طاسی اول

عکس الگوی شماره 3 طاسی دوم

برخی اشخاص در سنین پایین نیز دچار این الگو می­شوند که می­توان با انجام عمل پیوند مو ناحیه را ترمیم نمود.

عکس الگوی شماره 3 طاسی چهارم

عکس الگوی شماره 3 طاسی سوم

الگوی طاسی شماره 4  :

پسروی موی ناحیه­ ی پیشانی و پیشانی ـ گیجگاهی در این الگو بسیار وسیع­تر از الگوی شماره 3 می ­باشد. تراکم ناحیه­ی فرق سر در الگوی شماره 4  کاهش پیدا می­کند به طوری که حتی در برخی موارد طاسی ناحیه­ ی فرق سر با این الگو معرفی می­ گردد.

حتما بخوانید :  دلایل ریزش مو در زنان

عکس الگوی شماره 4 طاسی سوم

عکس الگوی شماره 4 طاسی دوم

عکس الگوی شماره 4 طاسی اول

اشخاصی که مبتلا به این الگوی طاسی می­باشند؛ چنانچه در پشت سر تراکم کافی داشته باشند طی یک عمل می­توانند نواحی دچار طاسی را پوشانده و اگر خواهان تراکم بیشتری باشند طی یک عمل دوم، تراکم ناحیه را زیادتر می­کنند.

عکس الگوی شماره 4 طاسی پنجم

عکس الگوی شماره 4 طاسی چهارم

اگر شخص درگیر این طاسی در سنین پایین (زیر 35 سال) باشد، هم­زمان با انجام عمل پیوند، بهتر است از دارو جهت کند نمودن روند طاسی در باقی موها استفاده نمایند.

عکس الگوی شماره 4 طاسی هفتم

عکس الگوی شماره 4 طاسی ششم

الگوی طاسی شماره 5  :

طاسی در الگو شماره 5  به این صورت است که طاسی ناحیه­ ی فرق سر از طاسی در ناحیه­ ی پیشانی ـ گیجگاهی متمایز است و پل مواردی که حد فاصل این دو ناحیه است، باریک­تر و کم موتر از الگوی شماره 4 می ­شود. در این الگو طاسی ناحیه­ ی فرق سر و پیشانی در مقایسه با الگوی شماره 4 وسیع ­تر است. اشخاص درگیر این نوع طاسی در هر سنی کاندید عمل پیوند موی طبیعی می­ باشند.

اگر تراکم ناحیه­ ی اهداکننده کافی باشد طی دو عمل می­توان قسمت جلوی سر و عقب سر را پوشاند و اگر فرد مبتلا در سنین زیر 35 سال باشد و تمایل به افزایش تراکم موها داشته باشد، طی یک عمل سوم تراکم نواحی کاشته شده را افزایش داد. بهتر و علمی­تر است که در این گروه­ های سنی پس از انجام عمل بیمار را تحت پوشش دارو درمانی قرار داد تا موهای باقیمانده دچار طاسی نشوند.

 

عکس الگوی شماره 5 طاسی اول

عکس الگوی شماره 5 طاسی اول

الگوی طاسی شماره 6 :

پل مودار حد فاصل ناحیه ­ی پیشانی و فرق سر در این الگو کاملا از بین می­رود و وسعت طاسی هم طولی و هم عرضی افزایش پیدا می­کند. شخص درگیر، اغلب در سنین بالای 35 سال دچار این نوع الگو می­گردد. صرف­ نظر از سن فرد مبتلا، با انجام دو الی سه عمل بسته به تمایل بیمار و میزان تراکم پشت سر، می­توان نواحی را تحت پوشش قرار داد.

 

عکس الگوی شماره 6 طاسی دوم

عکس الگوی شماره 6 طاسی اول

الگوی طاسی شماره 7 :

در این الگو فرایند طاسی بسیار پیشرفت کرده است و به همین علت وسعت ناحیه­ی طاسی در این الگو به بیشترین اندازه­ی خود می­رسد. اشخاص مبتلا به این الگوی طاسی می­توانند بسته به تراکم پشت سر خود، با انجام عمل پیوند موی طبیعی تا حد امکان این نواحی را بپوشانند.

عکس الگوی شماره 7 طاسی دوم

عکس الگوی شماره 7 طاسی اول

تنها راه بازگشت موهای از دست رفته پیوند موی طبیعی می باشد. 

دیدگاه در"انواع الگوی طاسی در آقایان"

 1. هادي

  من مدت 10 سال است که با شروع به ریزش مو شد اول کم کم بود ولی بعد از استفاده از ماینوکسیدل خوب شد ولی بعد از قطع آن چند سالی است که بدتر شد طوری که وسط سرم کلا خالی شد. از شما سوالم اینست که آبا با شروع این دارو اثری دارد.؟ در ضمن استفاده از قرس فیراسترداد چطور است؟ متشکرم

  • عرض ادب و احترام

   خاصیت ماینوکسیدیل همین طور است . مادامی که مورد استفاده قرار میگیرد ریزش کم و حتی متوقف می شود اما بعد از متوقف کردن مصرف دوباره ریزش حتی با شدت بیشتری آغاز می شود. زیرا مواد موجود در ماینوکسیدیل روی هورمون های مردانه شما تاثیر گذاشته و از ریزش مو جلوگیری میکند . بعد از توقف مصرف باز هورمون ها ترشح شده و ریزش ادامه پیدا می کند.
   فیناستراید هم همین خاصیت را داراست. بهترین راهکار استفاده از وقت مشاوره تخصصی و رایگان کلینیک پوست و مو هست. برای این منظور با شماره 02188102000 تماس گرفته و وقت تنظیم نمایید.

   پیروز باشید

 2. محمد

  با سلام من 17 ساله هستم و به تازگی رشد موهای من بسیار کاهش یافته و در روز حدود 50 تا 100 عدد از موهام میریزه
  سوال من اینه ک ایا تو این سن این اتفاق طبیعیه؟
  من قبلا اصا با این مشکل رو به رو نبودم ولی به تازگی این مشکل خیلی به من استرس وارد میکنه

  • عرض ادب و احترام

   بلی در سن شما به دلیل ترشح بیشتر هورمون مردانه و در واقع سن طلایی بلوغ در مردان کمی ریزش موی بیشتری احساس می شود. در نظر داشته باشید که استرس شما به تشدید این موضوع کمک بیشتری میکند و روند ریزش مو را افزایش می دهد. لذا با خونسردی کامل با این مسئله برخورد کنید. همچنین حتما جهت معاینه دقیق تر با یک پزشک متخصص پوست و مو مشاوره کنید.

   موفق باشید و پیروز

 3. alireza

  سلام من یه سوال دارم اگر کسی الگوی سرش شماره یک یا دو باشه یعنی در اینده به طاسی کامل میرسه یا ممکنه تا چند دهه بعد از عمرش همون الگو باشه؟

  • عرض ادب و احترام

   خیر الزاما اینطور نیست که هر کس الگوی طاسی شماره 1 یا 2 را داشته باشد به طاسی کامل برسد. این وضعیت کاملا بستگی به ژن شما دارد.

   موفق باشید و پیروز

 4. محمدرضا صالح آبادی

  با سلام . من سی و یک سالمه 6ساله مشکل دیابت و کم کاری تیروئید دارم و تا سه ماه پیش ریزش موهام کم و در حد طبیعی بود ولی از سه چهار ماه پیش رشد موهام کم شد و از حدود دو ماه پیش ریزش شدید شد به گونه ای که تا حالا همچین ریزش مویی نداشتم . رفتم آزمایش دادم سه تا مشکل بود : اول کم کاری دوباره تیروئید . دوم غلظت خون و سوم کمبود ویتامین د . سوالم اینه آیا این ریزش مربوط به همین سه تا عامل میشه؟ دوز داروی تیروئید رو پزشک تغییر داد و قرص ویتامین د تجویز و فصد خون هم انجام دادم . با کنترل این موارد موهام بعد از چه مدت دوباره رشد مجدد میکنن؟

  • دیابت و کم کاری تیرویید هردو از عوامل تشدیدکننده ریزش مو هستند . البته کمبود ویتامین D هم تاثیر دارد. قاعدتا با کنترل این عوامل ریزش موی شما بسیار کمتر خواهد شد ولی در صورتی که زمینه ارثی هم داشته باشید باید داروهای مربوط به آن را نیز استفاده کنید . معمولا تا حصول نتیجه و کنترل ریزش مو بایستی حدود 3 تا 6 ماه حوصله کنید و پس از آن نیز باید به مصرف داروها ادامه دهید تا دچار ریزش موی مجدد نگردید.

دیدگاه خود را بنویسید